Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kierowca z Jastrzębia nie przyjął mandatu za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

1500 złotych i 10 punktów karnych za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. 27-letni kierowca z Jastrzębia postanowił jednak skorzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu i sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Kierowca z Jastrzębia nie przyjął mandatu za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa - apeluje policja do kierowców. fot. Policja

Kierowca audi wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (27.02.) na alei Jana Pawła II w obrębie skrzyżowania z ulicą Kusocińskiego w Jastrzębiu-Zdroju.

- Na szczęście w tym czasie na przejściu dla pieszych nie było niechronionych uczestników ruchu drogowego, bo mogłoby dojść do tragedii. Za to wykroczenie mundurowi nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 10 punktów karnych - przekazuje rzecznik komendy, st. asp. Halina Semik.

Dodatkowo policjanci nałożyli na kierowcę mandat w wysokości 100 złotych i 2 punktów karnych karnych za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

27-letni kierowca odmówił przyjęcia mandatów, w związku z czym sprawa skończy się w sądzie.

Wysokie kwoty mandatów mają dyscyplinować piratów drogowych i zachęcić kierowców łamiących przepisy drogowe do większej kultury na drogach. Przypominamy, że kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz pieszemu wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejścia, ale także jego okolicę, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście dla pieszych.

  • Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, zarośla zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
  • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.

- Wystarczy wdrożyć te zachowania w praktyce, aby nie stwarzać zagrożenia w okolicach przejść dla pieszych i uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi są mandat karny w wysokości od 1500 oraz 10 punktów karnych - dodaje oficer prasowa jastrzębskiej komendy.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pak (83.22. * .209) 01.03.2023 16:43
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Kubnna (46.204. * .219) 01.03.2023 07:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nadchodzi wiosna i lato,ci to sie bedzie dzialo, obca rejestracja ,poliwanie na "jeleni"

mhl999 28.02.2023 18:49
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

oficer dyżurna powinna się mocno rozpędzić w kierunku ściany żeby głupot nie opowiadać. policjanci godni pożałowania całej sytuacji. pozostaje mieć złudną nadzieję, że sąd będzie rozsądniejszy. pora zmienić przepisy, że mandaty stosuje się w przypadku realnego zagrożenia, a nie hipotetycznego, które może się zdarzyć. na miejscu kierowcy stwierdził bym, że nie widziałem znaku - kluczowe sprawy do zbadania przez sąd to odblaskowość znaku - na przestrzeni lat ulega ona zmianie, a znak realnie nie powinien stać dłużej niż 10 lat ;-) bardzo fajnym tematem są odległości w jakich powinny stać od siebie znaki w zależności od klasy drogi, hitem natomiast jest odchylenie poziome tarczy znaku - mało kto wie, że znak na prostym odcinku powinien być odchylony o 5 stopni. jest takie piękne tomistko jak Warunki techniczne umieszczania znaków drogowych i na tej podstawie próbowałbym unieważnić mandat. druga opcja bo brak realnego zagrożenia, ale na ten argument sąd może spojrzeć różnie. ogólnie wszelkiej maści "system", który nas kontroluje nie lubi kiedy obywatel jest obtrzaskany w przepisach.

~Kubbba (46.204. * .219) 28.02.2023 18:04
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 28.02.2023 17:05
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (31.0. * .5) 28.02.2023 16:36
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

zxc 28.02.2023 15:15
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu