Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

100. rocznica ustanowienia Ustawy o Policji Województwa Śląskiego [ZDJĘCIA]

100 lat temu Sejm Śląski II RP ustanowił Ustawę o Policji Województwa Śląskiego, siostrzanej formacji Policji Państwowej. Rocznicę tego wydarzenia uczczono w czwartek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

100. rocznica ustanowienia Ustawy o Policji Województwa Śląskiego [ZDJĘCIA]
Tysiące polskich policjantów, a wśród nich funkcjonariusze Policji Województwa Śląskiego, zostało bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD w hekatombie określanej dziś przez historyków mianem Zbrodni Katyńskiej. / fot. Śląska Policja

W czwartek (2.03.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę ustanowienia Ustawy o Policji Województwa Śląskiego. 100 lat temu Sejm Śląski II RP uchwalił akt prawny dotyczący tej siostrzanej formacji Policji Państwowej. Uczestnicy wydarzenia złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą poświęconą insp. dr. Adamowi Kocurowi – patronowi siedziby śląskiej Policji.

Modlitwę w intencji śląskich policjantów II RP jak i współczesnych funkcjonariuszy, poprowadził ks. proboszcz Adam Wycisk - Kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą śp. inspektora Policji Województwa Śląskiego dr. Adama Kocura złożył Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn wspólnie z przedstawicielami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.: Bolesławem Piątkiem - Przewodniczącym Katowickiego Oddziału i Grzegorzem Grześkowiakiem - przedstawicielem Zarządu Stowarzyszenia.

Wartę przy tablicy wystawili policjanci kompanii honorowej Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, a oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

2022 rok był bardzo szczególny dla województwa śląskiego. W czerwcu minęło 100 lat od powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenia Policji Województwa Śląskiego.

Tak było...

fot. Policja

Policję Województwa Śląskiego utworzono na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 roku i zatwierdzono Ustawą Sejmu Śląskiego - 2 marca 1923 roku. Policja istniała do wybuchu II wojny światowej, jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podlegała Wojewodzie oraz Sejmowi Śląskiemu i była utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego, z własnym zawieszeniem prawnym, szkoleniem oraz zasadami naboru kandydatów do służby.

Policja Województwa Śląskiego odgrywała ważną rolę w kraju ze względu na wysoki poziom wyszkolenia, a także ze względu na znaczenie gospodarcze Śląska w Państwie Polskim. Stan osobowy wojewódzkich sił policyjnych stanowił około 10 procent stanu osobowego Policji w II Rzeczypospolitej.

Śląski epizod wojny obronnej 1939 roku dla funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego był czasem największego egzaminu z takich "przedmiotów" jak patriotyzm, odwaga, wojskowa dyscyplina. Śląscy policjanci bronili mężnie swojej ledwie okrzepłej Macierzy. Do legendy śląskiego września przeszły walki o hutę "Zygmunt", "Łazarz" oraz kopalnie "Andaluzja", "Michał" czy elektrownię "Chorzów", w których to śląscy policjanci wykazali się wyjątkowym męstwem.

Niestety po 17 września 1939 roku podzielili los tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego. Wielu bohaterom wrześniowych walk w obronie Śląska nie było już dane powrócić. Tysiące polskich policjantów, a wśród nich funkcjonariusze Policji Województwa Śląskiego, zostało bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD w hekatombie określanej dziś przez historyków mianem Zbrodni Katyńskiej.

/źr.: Śląska Policja/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Soroń (149.18. * .139) 04.03.2023 21:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W średniowieczu godano na nich zbiry miejskie, nazwa była bardzi adekwatno niż dzisio.