Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nastolatki piły alkohol... pod okiem miejskiego monitoringu. Interweniowała policja z Jastrzębia

W miniony weekend operator monitoringu, podczas obserwacji miasta zauważył grupę młodych dziewczyn, które piły alkohol na terenie skateparku przy ul. Turystycznej w Jastrzębiu-Zdroju. Wysłany na miejsce patrol straży miejskiej ustalił, że wszystkie osoby są nieletnie.

Nastolatki piły alkohol... pod okiem miejskiego monitoringu. Interweniowała policja z Jastrzębia
Każdy, kto uzyska informacje o demoralizacji nieletniego ma społeczny obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców lub opiekunów prawnych, szkołę, sąd rodzinny lub policję. / fot. Straż Miejska Jastrzębie-Zdrój

"Spożywanie alkoholu przez osoby, które nie mają ukończonych osiemnastu lat jest okolicznością świadczącą o demoralizacji" - przypomina jastrzębska straż miejska, odnosząc się do przepisów, jakie obowiązują od ubiegłego roku. Na ulicę Turystyczną, po tym jak ustalono, iż wszystkie dziewczyny spożywające alkohol nie są pełnoletnie, wezwano patrol policji. Sprawa skończy się w sądzie rodzinnym.

Co to jest demoralizacja?

To pewne rozprężenie, zwłaszcza moralne, zepsucie, rozluźnienie dyscypliny, karności. Każdy, kto uzyska informacje o demoralizacji nieletniego ma społeczny obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców lub opiekunów prawnych, szkołę, sąd rodzinny lub policję.

Zachowania, które nazywane są przejawem demoralizacji:

 • wulgarne słownictwo,
 • wagarowanie,
 • wandalizm,
 • ucieczki z domu,
 • przedwczesne podejmowanie życia seksualnego,
 • stosowanie agresji, przemocy,
 • palenie papierosów,
 • spożywanie alkoholu,
 • zażywanie narkotyków,
 • udział w destrukcyjnych subkulturach, sektach.

- Przestrzegasz prawa - jesteś OK. Jeżeli nie, to Sąd Rodzinny i Nieletnich może podjąć decyzję o zastosowaniu wobec Ciebie środków wychowawczych lub poprawczych. Będzie to zależało od rodzaju popełnionych czynów karalnych lub przejawów demoralizacji - przypomina policja. - Pamiętaj, że za Twoje postępowanie odpowiadają również Twoi rodzice!

Środki wychowawcze i poprawcze jakie może zastosować sąd:

 • upomnienie,
 • zobowiązanie do przeproszenia pokrzywdzonego,
 • zobowiązanie do naprawy szkody,
 • odpowiedzialny nadzór rodziców,
 • odpowiedzialny nadzór organizacji młodzieżowej lub osoby godnej zaufania,
 • nadzór kuratora,
 • zakaz prowadzenia pojazdów,
 • skierowanie do ośrodka kuratorskiego,
 • umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym,
 • umieszczenie w młodzieżowym ośrodku socjoterapii,
 • umieszczenie w placówce leczniczej,
 • umieszczenie w zakładzie poprawczym.

- Jeśli ktoś namawia Cię do popełnienia przestępstwa, czy wykroczenia wyraź zdecydowanie swój sprzeciw. Przeciwstaw się przemocy, krzywdzeniu innych, odrzucaniu, wyśmiewaniu, zastraszaniu. Przemoc nie kończy się sama. Pierwszym krokiem do jej przerwania jest przełamanie izolacji i milczenia - przypominają funkcjonariusze.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prawdaaaa (46.204. * .160) 08.03.2023 18:08

Nie każdy kto popija piwko, musi zostać menelem, ale każdy menel zaczynał od popijania piwka...

~ZłyCzłowiek (89.64. * .211) 08.03.2023 08:03

Wy się lepiej prawdziwymi przestępcami zajmijcie a nie nastolatki prześladujecie albo ludzi za kradzież batonika ze sklepu na trzy miesiące do więzienia wysyłacie zasrana Polska niedobrze się robi od tego systemu...

~tencopaczy (46.134. * .184) 08.03.2023 07:33

demoralizacja to takie ćwoki jak ten osiem* i anty ***
knajacki język i ogromne ograniczenie umysłowe... słowem patologia

~Pył (89.25. * .86) 08.03.2023 07:16

z jednej strony to brawo za bystrość dla tych dziewczynek a z drugiej to czuję się bezpiecznie, stróże prawa czuwają, żaden złoczyńca nie zrobi nam nic złego!

Europejska stolica kultury, europejska stolica bezpieczeństwa

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 07.03.2023 23:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ograniczyć ilość punktów sprzedaży (zwłaszcza stacje benzynowe), testować sprzedawców czy wymagają dowodu, sklepowi odebrać koncesję, sprzedawcę ukarać solidnym mandatem (takim na poziomie 5000 zł). Może publicznie kilka bacików na goły zadek dla "młodzieży"...

~antypis (217.115. * .198) 07.03.2023 21:53
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~osiemgwiazdek (146.70. * .226) 07.03.2023 21:19
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Flockenstoffen (192.142. * .17) 07.03.2023 19:45
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu