Węgiel koksowy na liście „surowców krytycznych” Unii Europejskiej
Węgiel koksowy został wpisany na listę „surowców krytycznych” Unii Europejskiej. Decyzja ta ma pomóc krajom Unii odciąć się od importowanych z Chin czy Rosji minerałów, niezbędnych do funkcjonowania gospodarki. To bardzo dobra informacja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Węgiel koksowy na liście „surowców krytycznych” Unii Europejskiej
Wprowadzenie węgla koksowego do unijnego Aktu o Surowcach Krytycznych wcale nie było takie pewne. W 2019, kiedy publikowano taką listę, dało się słyszeć głosy, że nie da się pogodzić wydobycia węgla z emisją metanu, co jest w sprzeczności z zielonym planem Komisji Europejskiej.
O to, aby węgiel koksowy został wpisany na listę surowców krytycznych, zabiegał m.in. europoseł Jerzy Buzek, o czym przypomniała w komunikacie prasowym Europejska Partia Ludowa (EPL).
- To dobry dzień dla województwa śląskiego, bo największy w UE dostawca węgla koksowego to Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzisiejsza decyzja oznacza, że nadal prościej będzie jej pozyskiwać fundusze na przyszłe inwestycje czy tworzenie miejsc pracy - komentował eurodeputowany Jerzy Buzek.
Także europoseł Izabela Kloc podejmowała działania o zapewnienie strategicznego statusu dla węgla koksowego.
- Transformacja klimatyczna zaczyna się setki metrów pod ziemią, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na liście surowców krytycznych Unii Europejskiej ponownie znalazł się węgiel koksowy. Mam w tym swoją „cegiełkę”. Podobnie jak podczas tworzenia poprzedniej listy w 2020 roku, tak i teraz zabiegałam w Parlamencie Europejskim o zachowanie strategicznego statusu dla czarnego złota z JSW - podkreślała Izabela Kloc.