Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowe pociągi w barwach Kolei Śląskich pojadą od 2026 roku

Nowe pociągi w barwach KŚ już od 2026 r., przejazd do 1 stacji za 1 zł w Tychach, nawet 15% oszczędności na energii elektrycznej oraz testy obsługi przez e-kasjera - te informacje przedstawiły Koleje Śląskie podczas ostatniego śniadania prasowego. 

Nowe pociągi w barwach Kolei Śląskich pojadą od 2026 roku
fot. Koleje Śląskie

Nowe pociągi w barwach Kolei Śląskich pojadą od 2026 roku

17 i 20 III 2023 r. zostały ogłoszone dwa przetargi na nowe pojazdy Kolei Śląskich. Pierwszy (na zakup 3 pojazdów, z opcją nabycia 2 dodatkowych) to postępowanie przetargowe Kolei Śląskich. Drugi (22 jednostki oraz opcjonalnie 8) to przetarg realizowany przez KŚ dla województwa śląskiego.

Zamówienie dotyczy pociągów czteroczłonowych, które mają być dostarczone do regionalnego przewoźnika w latach 2026-2027.

– Zwiększenie liczby taboru pozwoli na rozwój siatki połączeń oraz płynną wymianę pojazdów EN57 AKŚ, których czas eksploatacji powoli się kończy. – mówi Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich. – Dzięki nowym zakupom będzie możliwe i lepsze przygotowanie oferty przewozowej (częstsze i równomierne odjazdy), jak i optymalne dostosowanie wielkości składu do frekwencji podróżnych. – dodaje Zaremba.

Koleje Śląskie, w odpowiedzi na sugestie podróżnych, wprowadzają pilotażowo ofertę specjalną Metro. Od 1 IV 2023 r. każdy pasażer będzie miał możliwość kupienia biletu jednorazowego za 1 zł, na podstawie którego może podróżować między sąsiadującymi stacjami w Tychach, wzdłuż trasy: Tychy Lodowisko – Tychy Grota Roweckiego – Tychy Aleja Bielska – Tychy Zachodnie – Tychy – Tychy Żwaków.

– Idea przejazdu jednego przystanku za jeden złoty to pomysł na wprowadzenie rozwiązań znanych z miast, w których funkcjonuje na dużą skalę metro, a pasażerowie przemieszczają się głównie do najbliższej stacji. – mówi Aldona Węgrzynowicz, rzeczniczka Kolei Śląskich. – Krótki przejazd w bardzo atrakcyjnej cenie to rozwiązanie, które będziemy testować do końca czerwca 2023 r. Oczywiście nie wykluczamy objęcia pilotażem innych miast. Prosimy zatem podróżnych, by jak najczęściej korzystali z tego jednoprzystankowego przejazdu pociągiem i tym samym potwierdzili zainteresowanie ofertą Metro. – dodaje rzeczniczka KŚ.

Koleje Śląskie do końca III 2023 r. testują aplikację SENSUM. To oprogramowanie, które znacząco usprawnia prowadzenie pojazdu i umożliwia oszczędzanie energii. W pierwszej fazie maszyniści przejechali z SENSUM łącznie ponad 200 godzin. System rozwija PKP Energetyka przy współpracy z inżynierami z firmy REDS.

– Jesteśmy firmą na wskroś ekologiczną, dlatego szukamy rozwiązań, które realnie, namacalnie wpływają na ochronę środowiska. Oszczędności w rachunkach za prąd to też bardzo istotna kwestia, zwłaszcza przy obecnej trudnej sytuacji gospodarczej. – wyjaśnia M. Zaremba – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym, analizującym w czasie rzeczywistym warunki na szlaku i pozwalającym do nich dobrać optymalną prędkość, oceniamy, że możemy zaoszczędzić do 15% energii trakcyjnej na każdym przejeździe. A to pośrednio przekłada się także na atrakcyjność oferty biletowej przewoźnika. – dodaje Zaremba.

Wdrożenie SENSUM w skali całego sektora kolejowego umożliwi wygenerowanie oszczędności zużycia energii elektrycznej na poziomie 400 GWh, a więc tyle, ile potrzeba do zasilenia 20 tys. gospodarstw domowych przez 10 lat, oraz redukcję emisji CO2 o 320.000 ton (tyle pochłania rocznie Puszcza Białowieska). Ten innowacyjny system wspierający ekonomiczną i ekologiczną jazdę testowali dotąd maszyniści z Kolei Mazowieckich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od marca 2023 r. dołączyły do nich Koleje Śląskie i Wielkopolskie. Projekt realizowany jest w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei.

– Od 10 marca 2023 r. w wideomacie zlokalizowanym na stacji Kraków Główny można kupić bilety Kolei Śląskich. – informuje Aldona Węgrzynowicz. – Jest to zarówno bardzo nowoczesna możliwość zakupu biletu, jak i znaczące udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością. Obserwujemy obecnie zainteresowanie korzystaniem z urządzenia w Krakowie, a następnie rozważymy, wraz z partnerem (firmą AVISTA sp. z o.o.), zakres wykorzystania tej formy sprzedaży na terenie województwa śląskiego. – uzupełnia A. Węgrzynowicz.

Wideomat o oznaczeniu JOY TM 320AV to biletomat wyposażony w 32-calowy ekran. Urządzenie zostało zaprojektowane do samodzielnego kupna biletów kolejowych, w celu zwiększenia przepływu klientów oraz poprawienia komfortu i szybkości sprzedaży biletów. Automat został zaprojektowany w taki sposób, żeby wszystkie elementy służące do dokonania zakupu biletu były dostępne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Dodatkowo, urządzenie wyposażone zostało w przycisk „Call Center”, który wywołuje połączenie klienta z centrum obsługi i wsparcia podróżnych w trybie telekonferencyjnym. Jednocześnie umożliwia kupno biletu osobom niewidomym lub niedowidzącym z wykorzystaniem obsługi głosowej (telekonferencyjnej).

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Dao (209.170. * .218) 28.03.2023 18:55

Beda to pociagi pietrowe ?

Toffi 25.03.2023 22:03

~SzczuryKultury nie do Jastrzębia tylko przez Jastrzębie zatrzymywać się będą w Mszanie

~SzczuryKultury (146.70. * .9) 25.03.2023 17:33
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu