Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowy ksiądz z Jastrzębia. Święcenia kapłańskie w archidiecezji katowickiej

W sobotę w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyły się święcenia prezbiteratu (kapłańskie), których udzielił arcybiskup Wiktor Skworc

Nowy ksiądz z Jastrzębia. Święcenia kapłańskie w archidiecezji katowickiej
Diakoni podczas uroczystej mszy świętej, podczas której przyjęli święcenia prezbiteratu. Fot.www.archidiecezjakatowicka.pl

Jak informuje portal archidiecezji, 8 diakonów przyjęło z rąk arcybiskupa święcenia prezbiteratu, jest wśród nich ks. Piotr Sadło z parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu- Zdroju.

- Chodźcie w światłości Pana, by ludzie widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie ‒ mówił do przyszłych kapłanów abp Wiktor Skworc, podczas uroczystej mszy świętej.

Skworc mówił o aktualności objawień fatimskich.

‒ Wydawało się, że są skierowane do ludzi żyjących w XX wieku. Do ludzi stulecia naznaczonego wojnami, nienawiścią, deptaniem podstawowych praw człowieka, ogromnym cierpieniem ludzi i narodów, a wreszcie walką z Bogiem, posuniętą aż do negacji Jego istnienia ‒ zauważał.

Nawiązał do sobotniej Ewangelii, w której Jezus mówi o relacjach zachodzących między uczniami a światem: „Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie wpierw znienawidził”.

‒ Stwierdzenie Jezusa sprawdza się dokładnie w świecie, w którym żyją jego uczniowie. Sprawdza się we wszystkich pokoleniach chrześcijan, sprawdza się również w XXI wieku ‒ wyjaśniał Skworc.

Przywołał także konferencję arcybiskupa Georga Gänsweina o tytule „Jestem latarnią morską” i porównał pozycję przyszłych księży do wspomnianego w anegdocie marynarza drugiej kategorii na latarni morskiej. 

Sakrament święceń prezbiteratu z rąk abp. Wiktora Skworca w katowickiej katedrze otrzymali:

  • ks. Maciej Budner, z Parafii Świętej Barbary w Bieruniu Nowym;
  • ks. Karol Dolibóg, z Parafii Świętego Wojciecha w Radzionkowie;
  • ks. Szymon Grieger, z Parafii imienia NMP i Świętego Bartłomieja w Piekarach Śląskich;
  • ks. Paweł Kasprzak, z Parafii Świętego Maksymiliana Marii Kolbe w Lublinie;
  • ks. Piotr Literski, z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach;
  • ks. Michał Paprotny, z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach;
  • ks. Mateusz Poniszowski, z Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich – Kamieniu;
  • ks. Piotr Sadło, z Parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu – Zdroju.

- Po przyjęciu sakramentu święceń neoprezbiterzy po raz pierwszy w życiu celebrowali Eucharystię pod przewodnictwem abp. Skworca. Razem z nimi modlili się biskupi pomocniczy: bp Marek Szkudło, bp Adam Wodarczyk i bp Grzegorz Olszowski; księża proboszczowie parafii ich pochodzenia, formatorzy WŚSD w Katowicach, profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytety Śląskiego, ich bliscy oraz zaproszeni goście i pozostali uczestnicy liturgii - informuje portal archidiecezji katowickiej.

Zobacz więcej:

https://archidiecezjakatowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/2805-8-diakonow-przyjelo-swiecenia-prezbiteratu

Źródło: Archidiecezja Katowicka

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza/ Marcin Iciek/ Radio eM/ KAI

www.archidiecezjakatowicka.pl

Zobacz też:

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/218860-kazde-powolanie-to-propozycja-pana-boga-na-ktora-moge-ale-nie-musze-odpowiedziec-wywiad.html

33 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~WiktorOrban (94.242. * .130) 29.05.2023 18:37
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Bateryjka (84.239. * .221) 27.05.2023 20:04
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .95) 25.05.2023 07:25
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~JanuszTracz (89.64. * .164) 24.05.2023 11:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

to jest bardzo wazna wiadomosc!!! nie wiem co bym zrobil jakbym sie o tym nie dowiedzial :/

~EmulatorMelona (188.214. * .71) 19.05.2023 19:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Niech sobie sukienki z pomponami nosza jak chca, choc watpie, by Bog tak chcial.
Ale co oni za trepy pozakladali?

~Lucian (89.64. * .186) 19.05.2023 16:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Chcemy Boga a nie księży i kościoła.

~Januszsz (85.202. * .83) 17.05.2023 07:39

Jeżeli Państwo stać ,wydobywa złoto i jest pokrycie finansowe to niech nawet jak Araby rozdaje zlote budy dla psów , jeżeli stac na mniej to ostrożnie z tym rozdawaniem aby osobom z mercedesami w zarabistych majątkach dla których "to jedynie bilet do Egiptu", nie rozdawać to na co inni ciezko pracuja i sami nie mają. Nasz rzad jednak nie ma pomysłu ,nie wie jak dzielic wsparcie dla rodzin aby wilk byl syty ,owca cala i inflacji nie narobić. Rzad chce tylko kupic spoleczenstwo nie baczac na koszty konsekwencje.Ja ze swoich tego nie bede dawal.Kaczynski to powiedzial!?Pytam sie gdzie jest hierarchia koscielna ktora tym "lwa morskim "w walce o wladze pozwala taranowac ,miazdzyc ekonomicznie wlasne ciezko pracujace spoleczenstwo.Czyz iszukiwanie na wyplacie przez inflacje o pomste do nieba nie wola?!Potrzeba nam odwarznych ksiezy ktorzy i wytkną bledy w zyciu politycznym.

~Kuluba (85.202. * .83) 17.05.2023 07:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W Biblii – katechizmie jest napisane „o pomste do nieba wola nieplacenie lub oszukiwanie za prace” ,,Oni wywoluja tym pseudorozdawnictwem inflacje okradajac ludzi ciezko pracujacych i oszczedzajacych z zarobków z pracy .Jeszcze niedawno temu 500zl to bylo duzo a teraz?! .Niech zrobia na dzieci odpis od podatku! tak bylo w 2006r.. jednak nie...kupuja kosztem spracowanych glosy,teraz rozdaja tatusiom ktorzy maja zlote mercedesy darmoche na dzieci aby kupili sobie samoloty. ! Pamietaj to o pomste do nieba wola.Musza na nich placic Ci co ciezko pracowali ,ci co czesto wiaza ledwie koniec z koncem.Zajezdzaja ten kraj na dlugie lata i w kwestii moralnej i ekonomicznej..

~To_sem_ja (37.248. * .27) 17.05.2023 00:59

"Prawda Was wyzwoli" - czytajcie ludzie Biblię, nie jest jeszcze zakazana... Tam są odpowiedzi.
Chociażby o krk (wielka nierządnica).
A nowym księżom życzę sumiennej służby Bogu i bliźnim, bez wchodzenia w układy z mafią wewnątrz kościoła. Bez bałwochwalstwa (obrazy, relikwie, "królowa niebios" itd.) a gdy będzie trzeba, wg Apokalipsy: "ludu mój, wyjdźcie z niej...".
Nadchodzi wielki ucisk. Bestie wycofają gotówkę (wolność), jak nie przyjmiesz ich znamienia...
Czytajcie Biblię.

~jutre (188.137. * .108) 16.05.2023 17:17
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Alba (79.184. * .90) 16.05.2023 16:33
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Klamerek (178.26. * .47) 16.05.2023 12:47
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Zbawiony (188.137. * .71) 16.05.2023 11:55
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Klamerek (178.26. * .47) 16.05.2023 11:46
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~katoliczka (89.70. * .11) 16.05.2023 11:32
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Klamerek (84.252. * .134) 15.05.2023 18:50
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Jurata (195.164. * .86) 15.05.2023 10:08
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~katoliczka (89.70. * .11) 15.05.2023 09:55
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Życzę radosnego, wiernego i prawdziwego kapłaństwa. Niech Duch Święty prowadzi nowych kapłanów po trudnych drogach głoszenia Dobrej Nowiny w dzisiejszym świecie.

~Pozytywniwtęczy (37.47. * .147) 15.05.2023 01:30
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Pozytywniwtęczy (37.47. * .147) 15.05.2023 01:27
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Kubbbnba (46.204. * .168) 14.05.2023 23:31
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Oby ten mial odwage oddanie nauczac i upominac..-- "nie kradnij ",siódme przykazanie dekalogu zdaje sie wg hierarchów kościoła ma dotyczyć tylko "malutkich" gdyz jak ma to dosięgnąć Rządów, rządow ktore celowo wywołują inflacje aby z ciezko zapracowanych oszczędności ludności dla swoich celów okraść rządzone społeczeństwo to juz głośni w ogóle nie sa ,Cisza ,nie napominają publicznie ,nie piętnują ."To dobrze ze ceny rosną bo wowczas wiecej z VATu do budzetu wpadnie". Czy Im- Rządom wolno kraść!?gdyz to władza a władza od Kogo pochodzi?! Skladam serdeczne zyczenia Blogoslawinstwa w służbie Bogu i.

~Ave_Maryjan (85.202. * .231) 14.05.2023 22:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PrawdziwyRowerzysta (84.239. * .7) 14.05.2023 21:03
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Rozczarowany (146.70. * .138) 14.05.2023 20:26
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Dwufenylochloroarsyna (146.70. * .10) 14.05.2023 19:47
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Dwufenylochloroarsyna (146.70. * .10) 14.05.2023 19:46
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~mysz (178.43. * .212) 14.05.2023 19:13
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Motorwelt (217.138. * .190) 14.05.2023 18:30
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Raperkaklasztorna (89.64. * .108) 14.05.2023 17:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A kogo?

~WiesławaAva (37.47. * .147) 14.05.2023 16:51
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ave_Marian (46.134. * .219) 14.05.2023 13:14
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Astronom 14.05.2023 12:41
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~BaranekBoski (178.26. * .47) 14.05.2023 12:38
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu