Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niedziela z biblioteką w Parku Zdrojowym [ Fot., Video]

W niedzielę zakończono XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.  Finał tego wydarzenia miał miejsce w Parku Zdrojowym. Świętowano również 75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Z tej okazji przygotowano specjalny program.

Niedziela z biblioteką w Parku Zdrojowym [ Fot., Video]
Mimo kapryśnej aury jastrzębianie przebyli na święto biblioteki do Parku Zdrojowego. Fot. A. Klocek

Niedziela z biblioteką w Parku Zdrojowym

Jak co roku, zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowano w urokliwym miejscu, czyli jastrzębskim Parku Zdrojowym. Majowa pogoda bywa kapryśna, czego uczestnicy imprezy mogli doświadczyć. Jednak nie zabrakło chętnych, dla których święto bibliotek jest okazją do spotkania z ulubionymi autorami, a także wspólnej zabawy.

- Miejska Biblioteka Publiczna obchodzi w tym roku 75-lecie swojej działalności. W tym czasie nie tylko wypożyczała książki, ale stała się także instytucją promującą kulturę. W murach naszej biblioteki odbyło się wiele spotkań z autorami, warsztatów i koncertów. W ostatnim czasie nie tylko promujemy tradycyjne czytelnictwo, ale również książki w postaci elektronicznej - mówiła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju Maria Kucharska.

Program niedzielnego świętowania pomyślany był tak, aby zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy znaleźli coś dla siebie. Dla dzieci przygotowano warsztaty czerpania papieru, robotyki, tworzenia książki autorskiej, można było zagrać w gry planszowe. Natomiast dorośli spotkali się ze Zbigniewem Rokitą, autorem znanej książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

- Napisałem tę książkę z perspektywy historii własnej rodziny. To moja subiektywna wizja dziejów Górnego Śląska widziana właśnie poprzez bliskie mi osoby. Nie jest to tytuł pretendujący do miana wyczerpującej historii tego regionu. To opowieść o ważnych dla mnie ludziach i miejscach. Pisząc tę książkę, odkrywałem swoją śląskość. Stawałem się Ślązakiem - mówił Zbigniew Rokita.

Autor opowiedział też, jak odbiera Jastrzębie-Zdrój.

- Jastrzębie-Zdrój to miasto fenomenalne. Także i tutaj mamy przeszłość niemiecką i polską, które się przenikają. To miastu ulokowane w samym środku przyrody, tuż obok granicy z Czechami. Uwielbiam architekturę blokowisk. Jest to coś, co mogę podziwiać, bo robi to na mnie duże wrażenie - mówił Zbigniew Rokita.

Zakończeniem wieczoru był występ zespołu Carrantuohill.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Klamerek (95.181. * .131) 15.05.2023 19:10
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem