Niedziela z biblioteką w Parku Zdrojowym [ Fot., Video]

W niedzielę zakończono XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.  Finał tego wydarzenia miał miejsce w Parku Zdrojowym. Świętowano również 75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Z tej okazji przygotowano specjalny program.

Niedziela z biblioteką w Parku Zdrojowym [ Fot., Video]
Mimo kapryśnej aury jastrzębianie przebyli na święto biblioteki do Parku Zdrojowego. Fot. A. Klocek

Niedziela z biblioteką w Parku Zdrojowym

Jak co roku, zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowano w urokliwym miejscu, czyli jastrzębskim Parku Zdrojowym. Majowa pogoda bywa kapryśna, czego uczestnicy imprezy mogli doświadczyć. Jednak nie zabrakło chętnych, dla których święto bibliotek jest okazją do spotkania z ulubionymi autorami, a także wspólnej zabawy.

- Miejska Biblioteka Publiczna obchodzi w tym roku 75-lecie swojej działalności. W tym czasie nie tylko wypożyczała książki, ale stała się także instytucją promującą kulturę. W murach naszej biblioteki odbyło się wiele spotkań z autorami, warsztatów i koncertów. W ostatnim czasie nie tylko promujemy tradycyjne czytelnictwo, ale również książki w postaci elektronicznej - mówiła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju Maria Kucharska.

Program niedzielnego świętowania pomyślany był tak, aby zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy znaleźli coś dla siebie. Dla dzieci przygotowano warsztaty czerpania papieru, robotyki, tworzenia książki autorskiej, można było zagrać w gry planszowe. Natomiast dorośli spotkali się ze Zbigniewem Rokitą, autorem znanej książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

- Napisałem tę książkę z perspektywy historii własnej rodziny. To moja subiektywna wizja dziejów Górnego Śląska widziana właśnie poprzez bliskie mi osoby. Nie jest to tytuł pretendujący do miana wyczerpującej historii tego regionu. To opowieść o ważnych dla mnie ludziach i miejscach. Pisząc tę książkę, odkrywałem swoją śląskość. Stawałem się Ślązakiem - mówił Zbigniew Rokita.

Autor opowiedział też, jak odbiera Jastrzębie-Zdrój.

- Jastrzębie-Zdrój to miasto fenomenalne. Także i tutaj mamy przeszłość niemiecką i polską, które się przenikają. To miastu ulokowane w samym środku przyrody, tuż obok granicy z Czechami. Uwielbiam architekturę blokowisk. Jest to coś, co mogę podziwiać, bo robi to na mnie duże wrażenie - mówił Zbigniew Rokita.

Zakończeniem wieczoru był występ zespołu Carrantuohill.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Klamerek (95.181. * .131) 15.05.2023 19:10
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem