Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mity alkoholowe. Po jakim czasie od wypicia alkoholu można wsiąść za kierownicę?

Istnieje wiele błędnych i szkodliwych przekonań na temat alkoholu, które określamy jako mity alkoholowe. Bardzo często osoby, które wsiadają za kierownicę, będąc pod wypływem alkoholu, uznają te mity za prawdziwe - przekazuje policja rozprawiając się z błędnymi przekonaniami.

Mity alkoholowe. Po jakim czasie od wypicia alkoholu można wsiąść za kierownicę?
Na to w jakim tempie spalamy alkohol znaczący wpływ mają nie tylko procenty wybranego napoju, ale również samo tempo picia, spożywane w międzyczasie posiłki, a także wzrost, waga i płeć osoby pijącej. / fot. Policja

Obowiązujące obecnie przepisy wobec nietrzeźwych kierowców jasno określają zasady stosowane w przypadku zatrzymania osób będących pod wpływem alkoholu. Kierowcy ze stężeniem alkoholu we krwi w przedziale 0,2-0,5 promila popełniają wykroczenie podlegające karze grzywny sięgającej nawet kilku tysięcy złotych lub karze pozbawienia wolności. Ponadto narażają się na utratę prawa jazdy. Jeśli jeszcze dodatkowo spowodują kolizję, muszą samodzielnie pokryć koszty całego odszkodowania.

Kierowcy, których stan nietrzeźwości przekroczył 0,5 promila, muszą stawić czoła jeszcze poważniejszym konsekwencjom. Ich czyn określany jest już bowiem jako przestępstwo, za które grozi nawet dwa lata więzienia. Z kolei spowodowanie wypadku z ciężkimi obrażeniami ciała lub ze skutkiem śmiertelnym wiąże się z co najmniej dwuletnim aresztem.

Należy również zdawać sobie sprawę, że w przypadku pijanych kierowców sądy mogą nałożyć też karę dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty minimum 5 tysięcy złotych na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

Po jakim czasie od wypicia alkoholu można wsiąść za kierownicę?

Niestety, ale nie da się jednoznacznie określić, ile dokładnie musi minąć czasu, aby można było bez żadnych obaw wsiąść za kierownicę. Chociaż wielu kierowcom wydaje się, że po spożyciu niewielkiej ilości trunków w ich organizmie stężenie promili jest bardzo niskie, to jednak w rzeczywistości alkohol znika z krwi dopiero po wielu godzinach. Na to w jakim tempie spalamy alkohol znaczący wpływ mają nie tylko procenty wybranego napoju, ale również samo tempo picia, spożywane w międzyczasie posiłki, a także wzrost, waga i płeć osoby pijącej.

Mit: Jeśli kierowca prześpi się trochę po piciu alkoholu, to po obudzeniu może spokojnie prowadzić samochód.

Fakt: Stężenie alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu zależy od ilości spożytego alkoholu, ciężaru ciała osoby pijącej i czasu, jaki upłynął od spożycia alkoholu. Wątroba metabolizuje alkohol ze stałą prędkością ok. 8-10 g na godzinę u kobiety i 10-12 g na godzinę u mężczyzny. Sen nie wpływa na przyspieszenie tego procesu.

Mit: Jeśli wypiję kawę po spożyciu alkoholu, to szkodliwe działanie alkoholu zostanie usunięte.

Fakt: Picie kawy nie wpływa na poziom stężenia alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu. Choć może wywoływać mylne, subiektywne wrażenie bycia trzeźwym.

Mit: Wysiłek fizyczny przyspiesza spalanie alkoholu.

Fakt: Wysiłek fizyczny jest jednym z częstszych przykładów wymienianych w poradnikach dotyczących przyspieszania spalania alkoholu. Jednak wszelkiego rodzaju badania zaprzeczają temu, aby metabolizm alkoholu mógł specjalnie przyspieszyć na skutek wykonywania ćwiczeń fizycznych.

/źr. Policja/

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_nizej (185.104. * .78) 20.05.2023 09:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

super wiadomość bo w tym kaczymlandzie już się nie da wytrzymać

~Prawda1233 (87.239. * .85) 20.05.2023 09:24

We włoszech po butelce wina można kierować.tam.jest dopuszczone 0,7 promila.

~do_nizej (185.104. * .78) 20.05.2023 09:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ziemia jeszcze lepiej wyciąga

~Praktykujący_alkoholik (146.70. * .205) 20.05.2023 08:49

Fakt: Nawalę się jak stodoła i zasypiam w wannie pełnej gorącej wody , budzę się po minimum sześciu godzinach i jestem trzeźwy, sprawdzane nie jeden raz profesjonalnym alkomatem, woda wyciąga.