Bez tego elementu jazda na rowerze może cię kosztować mandat

Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower, tak jak samochód lub inny pojazd, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Przede wszystkim powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie, na które należy zwrócić uwagę, zanim wyjedziemy w trasę.

Bez tego elementu jazda na rowerze może cię kosztować mandat
Rowerzysto, kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. / fot. freepik ilustracyjne

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Rower powinien być wyposażony:

  • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:

  • z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
  • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
  • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
  • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Rowerzysto, kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.

Sprawdź także: Czy na rowerze można jechać chodnikiem?

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pył (89.25. * .86) 22.05.2023 07:42

Proszę wytłumaczyć tym tłuką z policji, że rozróżniamy rowery do: DH, FR, XC, Dirt, Street, Trial...

~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .86) 21.05.2023 15:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wprowadzić obowiązkowe tablice rejestracyjne dla rowerów. Ponadto wprowadzić OBOWIĄZKOWĄ kartę rowerową. Będzie ich łatwiej ścigać za wykroczenia drogowe - wymuszenie pierwszeństwa, przejazd na czerwonym, jazdę drogą zamiast ścieżką rowerową, nieustąpienie pierwszeństwa. Rozważyłbym punkty karne i podniesienie mandatów dla rowerzystów (zrównanie ich do poziomu kierowców.

~Masakra12 (87.239. * .85) 21.05.2023 15:01

Zbierają na 800+