Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielomilionowe oszustwo. Praca, remonty i imprezy na zwolnieniu lekarskim

Jak pokazują dane z pierwszego kwartału tego roku, w niektórych oddziałach w województwie śląskim niemal co druga skontrolowana osoba na chorobowym wykorzystywała zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem. W Śląskim w wyniku przeprowadzonych kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich kwota cofniętych i wstrzymanych zasiłków chorobowych przekroczyła 1,1 mln zł.

Wielomilionowe oszustwo. Praca, remonty i imprezy na zwolnieniu lekarskim
Wciąż są osoby, które korzystają ze zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem, wykorzystując m.in. ten czas na imprezy (zdjęcie poglądowe)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. Przeprowadza kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich, jak i prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym przypadku polega to na sprawdzeniu, czy osoba korzystająca ze zwolnienia nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli tak jest, to ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Natomiast w przypadku kontroli prawidłowości orzekania to lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić.

W pierwszym kwartale tego roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Na chorobowym pracują, remontują, imprezują

- Niestety, wciąż są osoby, które korzystają ze zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem, zatrudniając się u innego pracodawcy, remontując mieszkanie, porządkując ogródek, czy też pomimo zwolnienia wykonują pracę w swojej firmie - mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Niezwykle pomocne w prewencji w zakresie wykorzystywania świadczeń chorobowych są, wprowadzone powszechnie w całym kraju w grudniu 2018 r., elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pozwalają one na bieżąco weryfikować wpływające zaświadczenia oraz reagować na występujące nieprawidłowości. Duża pomoc w zakresie wykrywania nieprawidłowości jest ze strony samych klientów ZUS, którzy nie zgadzają się na oszukiwanie systemu, jak również ich samych, by za nieobecnych muszą wykonywać pracę. Stąd też informują ZUS o niewłaściwym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego przez swoich współpracowników, sąsiadów, a nawet członków rodziny, przesyłając do ZUS szczegółowe informacje dotyczącego „chorego”, niekiedy z pełną dokumentacją o tym, co ich znajomi robią na zwolnieniu lekarskim.

Kwota cofniętych zasiłków z terenu Oddziału ZUS w Rybniku najwyższa w kraju

W konsekwencji kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich 400 mieszkańców województwa śląskiego musi zwrócić zasiłki chorobowe na kwotę przekraczającą 714 tys. zł. Niechlubny rekord w kraju, jeśli chodzi o kwotę cofniętych zasiłków, przypadł „chorym” poddanym kontroli przez rybnicki ZUS. Z tego terenu 181 osób nieprawidłowo wykorzystujących chorobowe musi zwrócić swój zasiłek, a łączna kwota zwrotu to 335 tys. zł. Z terenu działalności Oddziału ZUS w Bielsku-Białej – nieprawidłowo wykorzystywało zwolnienie lekarskie 12 osób, kwota cofniętych zasiłków wynosi blisko 30 tys. Natomiast niemalże co drugi skontrolowany chory przez kontrolerów z chorzowskiego ZUS nieprawidłowo wykorzystywał chorobowe. Na 85 osób skontrolowanych 39 będzie musiało zwrócić chorobowe w łącznej wysokości 82,7 tys. zł. Z terenu częstochowskiego ZUS cofnięto zasiłek 45 osobom na kwotę 51 tys. zł. Z terenu Zagłębia skontrolowano 139 osób z czego 45 osób musi zwrócić zasiłek na łączną sumę 45,3 tys. zł. Skuteczność kontroli zabrzańskiego ZUS wynosi 89 proc., na 90 osób skontrolowanych 78 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku na kwotę 171 tys. zł.

Po kontrolach lekarzy orzeczników skrócono chorobowe o 4 tysiące dni

Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy mogą przeprowadzić tylko lekarze orzecznicy ZUS. Jeśli podczas takiej weryfikacji okaże się, że kontrolowany jest już zdolny do pracy, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji osoba badana zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania, następnego dnia powinna stawić się w pracy.

W województwie śląskim lekarze orzecznicy ZUS skontrolowali 14,4 tys. zwolnień lekarskich. W wyniku tych kontroli ponad 600 osobom skrócono chorobowe na sumę 4 tysięcy dni. Kwota wstrzymanych zasiłków przekroczyła 390 tys. zł. W całym kraju liczba skontrolowanych orzeczeń przekroczyła 100 tys., a kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 3,4 mln zł.

Warto przypomnieć, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych.

źródło: ZUS, oprac. (d)

Ludzie

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
norud 05.06.2023 12:41

tixx
te twoje współrzędne pokazują środek ronda Dmowskiego w W-wie

~ExtraMocny (178.36. * .69) 05.06.2023 09:41

Cesarok (46.204. * .72) sfajdany ekspert, od namierzania IP i marszczenia brewki, się "odezwał" :))))))

~Cesarok (46.204. * .72) 30.05.2023 06:07

Tixx obyś ty przed jaką komisje za wierność nie zabrną - dziś masz korytko ale jutro już go nie będziesz mial i to pewne po wyborach . Będzie łoj będzie i do domu bedzie na tatulowe poli powrót . Przypomnij sobie jak sie zimniory sadzi . A w ZUS Rybnik dalej ten ubol z kielc jest wahtyrzym ?

tixx 23.05.2023 20:40

Ale ja tylko wykazałem Twoje ograniczenie :) Nie strzasz kogoś, że go namierzyłeś przez IP, bo brniesz w ślepą uliczkę :)

~Cesarok (46.204. * .220) 23.05.2023 18:40

Tixx aleś pierdnył ale dobrze że wieś warśafka leży koło Kędzierzyna bedzie gdzie sie odlać a sieć to Orange

tixx 23.05.2023 17:39

Oj Cesarok, Cesarok... Nie strasz, bo się zes....
Oto co mówi Twoje IP -Warszawioku

Hostname:46.204.*.122.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
ASN:12912
ISP:T-Mobile Polska S.A.
Services:None detected
Assignment:Likely Static IP
Country:Poland
State/Region:Mazowieckie
City:Warsaw
Latitude:52.2298 (52° 13′ 47.18″ N)
Longitude:21.0118 (21° 0′ 42.41″ E)

~real_ista (89.25. * .182) 23.05.2023 11:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak ktoś oszukuje to trza to tępić, proste jak drut. Nic do tego nie ma ani PiS, ani PO, ani katolicy, lewacy czy rowerzyści.

~Kubammm (46.204. * .145) 22.05.2023 09:52

Nie rozumiem na narzekan .Rzad i inflacja kradnie oszczednosci,rozfaja na lewo i prawo co sami nie wypracowali.Ksieza tez nie widza tego problemu.MSW z milicji tez ma sie dobrze a ZUS narzeka.

~To_sem_ja (37.248. * .12) 22.05.2023 09:13

Wylewa się może miłosci i tolerancji z poniższych wypowiedzi nie-katoli...
Spokojnie, przyjdzie "kryska na matyska"...
A jak ktoś oszukuje, nie ważne kogo, powinien liczyć się z konsekwencjami. Proste.

~Cesarok (46.204. * .122) 22.05.2023 09:12

Extra Mocny skończyło się obrażanie i nic w Warszawce czy Zakopanym robienie - wracaj do siebie bo Śląsk na ciebie nie będzie robił a potem i pisowskie darmozjady z tąd odejdą do siebie zimnioki sadzić a my Kartofle kupimy w Niemczech bo lepsze są , stać nas i za swoje a nie kradzione nam kupimy.

~Cesarok (46.204. * .122) 22.05.2023 09:01
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Extra Mocny - twój IP namierzyłem a po przegranych wyborach nie tylko z gorolkami z ZUS się w Sądzie spotkam ale i z tobą katolicki naciągaczu - mało nakradliście ? Chorym zabieracie bandyci w kieckach ?

~ExtraMocny (178.36. * .253) 22.05.2023 07:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jaruzelski POKOt poniżej powołuje się na religię, przemilczając skrupulatnie [jak dzisiejsi naziści Niemców], że to śmierdząca moda po PRLu, gdzie milicjant, nauczyciel i górnik więcej chorowali na rybach i na budowie własnego domu, niż ich widzieli w pracy.

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 22.05.2023 06:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Takie rzeczy w katlickim Polinie?
A łyżka na to: "Niemożliwe"...

~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .86) 21.05.2023 16:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Lekarze orzecznicy zus - to porażka - wujkowi cofneli rentę inwalidzką (stracił w wypadku komunikacyjnym prawe ramię i stopę, do tego ma niedowład lewej ręki - wymaga sporej pomocy) i orzekli, że dalej może pracować - może śpiewać! ... (ręka nie odrośnie...)

~Cesarok (46.204. * .122) 21.05.2023 06:28
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

problem w ZUS jest taki że większość problemów to sam ZUS generuje - człowiek leży i nie oddycha a oni powołują się na donos na delikwenta zaufanego katolika w którym pisze że ludź pracuje i to w kamieniołomie w Rybniku na L 4 a w Rybniku kamieniołomu brak - kamieniołom to ino u goroli ale większość pracowników ZUS z tych terenów pochodzi a poza to dziewczynki po liceum dokonują oceny stanu zdrowia nie będąc lekarzem a to wiem jest przestępstwem. Dokąd złodzieje z PiS będą u koryta i katolicy to tak będzie. Cały ten artykuł to pic , choruję od lat i chyba za podłości urzędasów z ZUS spotkam się z nimi w Sądzie ale nie PiS - poczekam na normalny nie złodziejski Rząd

~Kcccccccccuba (85.202. * .83) 20.05.2023 12:51

jaki problem ,wprowadzić dobrowolność składki na chorobowym i koniec z zasilkami. Chorujesz -urlop bezpłatny lub po 30 dniach zasilek jak w KRUSIE