Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zrozumieć Śląsk – tych piosenek się nie spodziewacie [ROZSTRZYGNIĘCIE]

W piątek 26 maja w gliwickiej Arenie odbędzie się premiera widowiska „Zrozumieć Śląsk”. Współtworzą je znakomici soliści, pięć orkiestr dętych, cztery zespoły oraz wizualizacje, w których sztuczna inteligencja opowiada o tym, jak widzi Górny Śląsk. Zostały jeszcze ostatnie miejsca na widowni.

Zrozumieć Śląsk – tych piosenek się nie spodziewacie [ROZSTRZYGNIĘCIE]

W spektaklu zaprezentowane zostaną utwory związane z historią Śląska, wykreowane przez artystów, którzy zaznaczyli się na kartach jego historii, a także współczesne kompozycje zaproszonych twórców oraz wątki instrumentalne, nierzadko wykorzystujące dźwięki prawdziwych maszyn.

– Scena główna i boczne sceny dla pięciu orkiestr dętych, a do tego trzy ekrany – to techniczna podstawa, na której budujemy widowisko „Zrozumieć Śląsk”. Będzie moc! – zapowiada Tomasz Szabelski, współproducent wydarzenia.

Czy utwór Kalibra 44 może opowiadać o czasach Gierka, a Czesław Mozil o Wielkim Kryzysie?

Organizatorzy wydarzenia zdradzają, że wszyscy soliści wykonają co najmniej po dwa utwory – jeden z własnego repertuaru, drugi to przebój przygotowany specjalnie na to wydarzenie.Czesława Mozila zainteresował „Kombinat”, Rogucki zaśpiewa jeden z hymnów zespołu Dżem, Tomasz Organek zaśpiewa o sprzedawcach marzeń. Nie zabraknie folku, bluesa, jazzu i rapu. Za tę ostatnią cześć odpowiadają Abradab, Joka, Rahim, Fokus, Grubson oraz FejzJESTM.

Główną część wydarzenia podzielono na dziewięć bloków tematycznych. – Naszą historię zaczynamy od industrializacji, a kończymy na czasach współczesnych. Opowiemy między innymi o Powstaniach Śląskich, WielkimKryzysie, II Wojnie Światowej, mrocznych i radośniejszych chwilach czasów powojennych – informuje Bartosz Wilczak, pomysłodawca wydarzenia.

Usłyszymy między innymi kompozycje Krystyny Prońko, Czesława Mozila, Grubsona, Organka, Leszka Możdżera i wielu innych, a także najnowsze aranżacje ikonicznych utworów Dżemu, Myslovitz, Kalibra 44, Paktofoniki czy Wojciecha Kilara.

To już trzecia odsłona projektu, w którym L.U.C. & Rebel Babel Ensemble spotykają się na Górnym Śląsku z zaproszonymi solistkami i solistami. Dwa poprzednie koncerty organizowane w ramach projektu „Let Poland Be Poland / Chwała Ukrainie”, organizowane w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, kończyły się owacjami na stojąco.

Widowisko rozpocznie projekcja 3D komiksów z serii „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice”. Muzycznie zilustruje je zespół Pasimito.

#zrozumiecslask #zrozumiećśląsk #zrozumiecslaskgliwice #koncertzrozumiecslask #zrozumiecslaskwidowisko

Zrozumieć Śląsk, 26 maja, godz. 20.00, Arena w Gliwicach

Wystąpią:

Abradab, Karolina Czarnecka, FejzJESTM, Misia Furtak, Grubson, Joka, Kapela Fedaków, Kasia Lins, Kasia Moś, Czesław Mozil, Leszek Możdżer, Maciej Obara, Oberschlesien, Tomasz Organek, Pasimito, Krystyna Prońko, Rahim & Fokus, Piotr Rogucki, Jakub Skorupa, śląskie orkiestry górnicze i hutnicze (KWK Rydułtowy, KWK Marcel, KWK JasMos, KWK Sośnica, Huta Łabędy) z kwartetem smyczkowym orkiestry AUKSO pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i otwartej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensemble.

#zrozumiecslask #zrozumiećśląsk #zrozumiecslaskgliwice #koncertzrozumiecslask #zrozumiecslaskwidowisko

Bilety od 99 zł

Zrozumieć Śląsk - Arena Gliwice

Bilety w cenie 99-149 zł

Bilety na ZROZUMIEĆ ŚLĄSK | pt., 26 maj 2023, 20:00, Arena Gliwice, Mała Hala, Gliwice (ticketmaster.pl)

Zrozumieć Śląsk bilety - Eventim

Zrozumieć Śląsk | Inne | bilety na eBilet.pl

Bilety na ZROZUMIEĆ ŚLĄSK - Gliwice (biletomat.pl)

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pokolenie, Fundacja PER4M, Arena Gliwice

Autor plakatu: Janusz Jurek

Więcej o wydarzeniu: https://arenagliwice.com/events/zrozumiec-slask/

UWAGA KONKURS

Do wygrania cztery podwójne wejściówki na spektakl multimedialny stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji Zrozumieć Śląsk, który odbędzie się w piątek 26 maja o godzinie 20:00 w Arenie Gliwice. Otrzymają je osoby, które w czwartek 25 maja 2023 r. o godz. 12.00* jako pierwsze prześlą na adres konkurs@nowiny.pl prawidłową odpowiedź na pytanie:

Czy Grubson pochodzi z Rybnika?

Pamiętaj! W treści maila podaj IMIĘ i NAZWISKO

Biorąc udział w konkursie, w razie wygranej wyrażasz zgodę na umieszczenie imienia i nazwiska na liście laureatów na portalu nowiny.pl

*odpowiedzi przesłane wcześniej nie będą brane pod uwagę.

ROZSTRZYGNIĘCIE

Podwójne zaproszenia otrzymują:

  • Magdalena Garbaczewska
  • Michalina Kowol
  • Maciej Majewski
  • Arkadiusz Karcz
  • Maciej Brocki

Podaliśmy organizatorowi Państwa mejle i otrzymacie na nie wejściówki.

Aktualizacja: Dostaliśmy informację od organizatora że z powodu awarii systemu Państwa zaproszenia będą czekały przed koncertem. Będziemy się jeszcze kontaktować z Państwem przy którym wejściu jak dostaniem taką informację od organizatora. Przepraszamy za zaistniałą sytuację

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 26.05.2023 07:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"spektakl multimedialny stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji Zrozumieć Śląsk"

Co to za czasy nastały, że bez wykorzystania sztucznej inteligencji już nie da się zrozumieć Śląska?

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 25.05.2023 09:35
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 23.05.2023 10:14
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~ciekawy (188.137. * .95) 23.05.2023 09:47
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Cesarok (46.204. * .220) 23.05.2023 09:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

pani Anno ale pani po kieleckiemu smoli i zapomniała pani jeszcze o kiołbasie i pół litra na dzień górnika - a ja tak w szkole dostawałem , dziś jak większość Ślązaków swój biznes prowadzę , a to o czym pani pisze jest dla werbusów.

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 23.05.2023 08:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Żeby zrozumieć Śląsk, to nie trzeba spędu jakiś raperów, czy górniczych orkiestr dętych.
Należałoby przeprowadzić genezę, jak to możliwe, żeby był jeden pracodawca (JSW) i kilkadziesiąt związków zawodowych. Albo jak to możliwe, żeby kolejarze i cała masa innych grup zawodowych otrzymywali deputat węglowy, skoro komuna PODOBNO się skończyła. I długo by tak wymieniać...