Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie-Zdrój: Uczestnicy wycieczki "muralowej" podzielili się wrażeniami [ZDJĘCIA]

Murale od kilku lat zyskują na popularności. W Jastrzębiu zrodziła się idea, by zorganizować wycieczkę "Szlakiem murali pogranicza" po mieście i partnerskiej Karwinie. Pomysł doczekał się realizacji.

Jastrzębie-Zdrój: Uczestnicy wycieczki "muralowej" podzielili się wrażeniami [ZDJĘCIA]
Kolorowe murale nawiązują do historii miejsc, w których się znajdują, niektóre powstają, by nieść przekaz społeczny bądź honorować znane, ważne osoby. / fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Wycieczka "Szlakiem murali pogranicza odbyła się w ubiegły weekend. Uczestnicy oglądali murale w Jastrzębiu-Zdroju i Karwinie.

- W Jastrzębiu-Zdroju zobaczyliśmy m.in. jedyny w regionie mural 3D na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy, Ekomural na ul. Krakowskiej, mural na ul. Śląskiej i ul. Krakowskiej. W Karwinie zwiedzaliśmy m.in. zamek Frysztat, park zamkowy i Kopalnię Gabriela oraz czeskie murale. Skosztowaliśmy także czeskiej kuchni - wyliczają organizatorzy.

Kolorowe murale nawiązują m.in. do historii miejsc, w których się znajdują, niektóre powstają, by nieść przekaz społeczny bądź honorować znane, ważne osoby. Cele ich powstania są różne, zawsze jednak przyciągają spojrzenia.

Spędziliśmy godziny spacerując i podziwiając te wspaniałe dzieła sztuki na murach. Każdy mural był unikalny i miał coś do przekazania - powiedział jeden z uczestników wycieczki.

W harmonogramie zwiedzania znalazł się m.in. krzywy kościół w Karwinie, który jest prawdziwym fenomenem architektonicznym.

- Zobaczenie tego kościoła to jak wkraczanie do bajki. Niezwykłe wrażenie i ciekawostka, której nie można przegapić. Wydawało się, że ściany ożywają i opowiadają swoją własną historię - podzieliła się Natalia, zafascynowana uczestniczka.

Przygoda "Szlakiem murali pogranicza" była okazją do poznania bogatej historii i kultury.

/źr. UM Jastrzębie-Zdrój, oprac. sqx/

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Aligator (94.242. * .130) 03.06.2023 21:39
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~SJZwstyd (46.134. * .240) 02.06.2023 14:39
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 02.06.2023 06:55
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~MemoryCard (94.242. * .130) 01.06.2023 23:24
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Notizbuch (94.242. * .130) 01.06.2023 17:40

"Kolorowe murale nawiązują do historii miejsc, w których się znajdują"

W jaki sposob mural na parkingu przed kinem nawiazuje do historii swojego miejsca?