Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szlakiem jastrzębskich murali

Murale to popularna i ciekawa forma sztuki. Przekazują różnorodne treści. W Jastrzębiu pokazują jego historię. Ostatnio w naszym mieście powstały trzy takie malowidła ścienne. Warto czasami zatrzymać się i spojrzeć na to, co przedstawiają i jaki jest ich przekaz. To atrakcyjna forma opowiadania o mieście i jego przeszłości.

Szlakiem jastrzębskich murali
Na tym muralu odnajdziesz jeden z najstarszych zabytków jastrzębskich

Murale opowiadają historię 

Chyba największym zainteresowaniem cieszy się mural 3D znajdujący się na Placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest częścią ”Szlaku Wolności” ciągnącego się od kopalni Zofiówka i pomnika Porozumienia Jastrzębskiego aż do Łaźni Moszczenica.  Umożliwia znalezienie się na dole kopalni, no może nie dosłownie, ale od czego mamy wyobraźnię. 

Dzięki temu muralowi możesz znaleźć się na dole kopalni
 

Mural przedstawia wnętrze kopalni, gdzie znajduje się dwóch strajkujących górników. Jeden z nich trzyma w ręku transparent z hasłem „Zwyciężymy. Jastrzębie-Zdrój 1980 rok”.  Pojawia się też nazwa Związku Zawodowego „Solidarność”. W ten sposób w graficzny sposób odniesiono się do wydarzeń 1980 roku i roli naszych górników, jaką odegrali w tamtym czasie. Starszemu pokoleniu nie trzeba przypominać o tamtych wydarzeniach, ale młodszych można zainteresować niekonwencjonalnym przedstawieniem historii. Zawsze lepsze to, niż nudny, monotonny wykład.

Kolejny mural, znajdujący się tuż niedaleko placu WOŚP, jest na bloku przy ulicy Śląskiej, patrząc od strony al. Piłsudskiego. Przypomina komiks i jest poświęcony 40. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Ten mural jest zagadkowy niczym rebus

Jest swoistą zagadką, ponieważ odbiorca musi na podstawie rysunków dojść do wniosków, czym było podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego. To graficzna próba przedstawienia postulatów, jakie przed laty mieli strajkujący górnicy. Wywalczyli wolne soboty, co było dla nich ważne, bo mogli więcej czasu spędzać z rodzinami. Dzięki temu zyskali pracownicy w całym kraju. Jest też symbol pylicy - chorób płuc, która została zaliczona do chorób zawodowych pracowników dołowych. Symbol mięsa przywołuje postanowienie dotyczące jego sprzedaży i jakości, która nie zawsze była najlepsza. Odtąd miało być ono dostępne jedynie w ogólnej sieci handlowej, a nie w tzw. sklepach komercyjnych po wyższych cenach. Węgiel został uznany za dobro ogólnonarodowe , stąd symbol tego surowca. Strajkujący domagali się racjonalnego gospodarowania złożami.

Mural znajdujący się na bloku przy ulicy Krakowskiej zastępuje drzewa. Tak, to nie pomyłka! Jest wykonany z tzw. farby antysmogowej. Jego metr kwadratowy oczyszcza powietrze, jak jedno drzewo. Ma w sumie 200 m kw., więc z rachunku wynika, że zastępuje to 200 drzew. Na dodatek odnosi się do przeszłości Jastrzębia, starszej niż wydarzenia związane ze strajkami lat 80.

Na tym muralu odnajdziesz jeden z najstarszych jastrzębskich zabytków

Grafika malowidła jest różnorodna. Znajdujemy na niej jeden z najstarszych zabytków jastrzębskich - kościół pw. św. św. Barbary i Józefa z osiedla „Przyjaźń ,  datujący swój początek na połowę XVII wieku. Lepiej nam będzie poczuć, jak odlegle to czasy, kiedy przypomnimy sobie, że wówczas miał miejsce potop szwedzki. Jednak nie zapominajmy, że Śląsk nie znajdował się wówczas w państwie polskim.  Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.  Ciekawostką jest to, że wybudowano go w Jedłowniku, obecnie to dzielnica Wodzisławia Śląskiego.  Jak to się stało, że znalazł się w Jastrzębiu? Po prostu władze komunistyczne nie zgadzały się na budowę świątyni dla górników. Wówczas pojawił się pomysł przeniesienie zabytkowego, drewnianego kościoła do Jastrzębia. Parafianie w Jedłowniku zbudowali nowy dom Boży, a więc droga do przenosin stała otworem. Jastrzębski okres świątyni zaczyna się w 1974 roku, kiedy został przeniesiony do Jastrzębia-Zdroju.  U nas przyjęto go z otwartymi rękami, gdyż mieszkańcy nowo powstałego osiedla górniczego, przy kopalni Jastrzębie, musieli chodzić na mszę do oddalonej parafii w Zdroju.

Innym odniesieniem do historii miasta, które znajduje się na muralu, jest wizerunek zdrojowej muszli koncertowej, z końca lat 20. XX wieku. Przypomina czasy świetności jastrzębskiego uzdrowiska, zwanego wówczas „Perłą Uzdrowisk Śląskich”. Muszla była świadkiem niejednego koncertu, który miał uprzyjemnić pobyt kuracjuszom. W dwudziestoleciu międzywojennym Jastrzębie stało się modnym celem wyjazdów. Może trudno w to uwierzyć, ale przyjeżdżali tutaj ludzie specjalnym pociągiem z Katowic. Właściciele uzdrowiska bracia Mikołaj i Józef Witczakowie byli znani z tego, że starali się zapewnić wysoki komfort i rozrywkę przyjezdnym. Na muralu zobaczymy również majaczącą w tlę sylwetkę szczytu górskiego. Być może jest to Łysa Góra znajdująca się w Beskidzie Śląsko-Morawskim, już po czeskiej stronie granicy. Zresztą kuracjusze korzystali z dobrego usytuowania Jastrzębia i wyjeżdżali na wycieczki, również w sąsiednie Beskidy.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów miasta Jastrzębie-Zdrój 

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ryl (46.134. * .73) 11.06.2023 06:35

~do_niżej (193.169. * .48
Syneczku, widzisz tam wzmocnioną obudowę ŁP, czy samo drewno?

~Raperkaklasztorna (89.64. * .227) 10.06.2023 15:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jastrzębie- miasto bez atrakcji wymyśla sobie atrakcje na siłę.

~do_niżej (193.169. * .48) 10.06.2023 14:33

~Ryl (46.134. * .73)
w latach 90 stosowano obudowę drewnianą
do wzmacniania obudowy chodników w łukach ŁP
piszesz pierdy

~Ryl (46.134. * .73) 10.06.2023 14:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Fajny ten mural "kopalniany" widać, że autor pojęcia nie ma jak wygląda KWK pod ziemią. Lata 80' i drewniana obudowa?
Ważne, że kasa się zgadza, prawda panie "malowaczu"?

~Izopropanol (94.242. * .130) 09.06.2023 19:26
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Erykczek (5.184. * .14) 09.06.2023 14:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Te murale opowiadają o naszej historii. Warto im się przyjrzeć. Rodzina przyjechała do mnie z Katowic i była zachwycona.

~OdbiornikRadiowy (178.26. * .47) 09.06.2023 13:28
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem