Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak powstaje papier?

W niektórych przypadkach stosuje się włókna naturalne, takie jak bawełna, ponieważ jej włókna są bardzo mocne. To sprawia, że jest to doskonały wybór dla dokumentów, które mogą wymagać archiwizacji. Ta siła w połączeniu z wyjątkowym wyglądem sprawia, że papier bawełniany jest popularny w przypadku papieru firmowego i innych firmowych artykułów piśmiennych.

Jak powstaje papier?

Co to jest miazga mechaniczna?

Ponieważ większość papieru zaczyna się od kłód, występuje znaczna ilość kory. Kora nie nadaje się dobrze do produkcji papieru, więc pierwszym krokiem w procesie mechanicznego roztwarzania jest usunięcie kory z kłód. Ten nadmiar materiału staje się źródłem energii z biomasy, która wspomaga zasilanie papierni. W większości procesów kłody są rozdrabniane przy użyciu gigantycznej maszyny zawierającej obracający się dysk i nieruchomą stalową płytę. Zwykle do pomocy w tym procesie stosuje się ciepło i chemikalia. Ze względu na charakter „brutalnej siły” mechanicznego roztwarzania, powstają zarówno całe, jak i częściowe włókna. Ponadto lignina nie jest usuwana z papieru. Daje to papierowi szaro-żółty kolor. Więcej ciekawostek na: http://przedsiebiorczosc-48h.pl/category/przemysl/.

Papiery wykonane z pulpy mechanicznej, znane są również jako papiery „śrutowe”. Proces mechanicznego roztwarzania zużywa znacznie więcej energii niż energia wytwarzana przez biomasę wytwarzaną przez korę. Zaletą jest jednak bardzo mała ilość odpadów, ponieważ prawie 95% surowca można przekształcić w masę celulozową. Papiery wykonane z mas mechanicznych są również znane jako „papiery ze ścieru drzewnego” i są zazwyczaj bardzo opłacalne. Przykładem tego rodzaju papieru jest papier gazetowy.

Co to jest pulpa chemiczna?

Podobnie jak pulpa mechaniczna, proces rozpoczyna się od całych kłód. Te kłody są cięte na małe kawałki drewna o długości od 1/2 do 1 cala i grubości od 1/4 do 1/2 cala. Odbywa się to za pomocą dużej wersji rębaków używanych przez firmy zajmujące się architekturą krajobrazu. Zrębki są umieszczane w gigantycznej maszynie, która łączy je z naprawdę gorącą wodą i chemikaliami. Pomaga to usunąć pęcherzyki powietrza, dzięki czemu wióry łatwiej rozpadają się na włókna.

Następnie zrębki drzewne i mieszanka chemiczna są przenoszone do szybkowaru. Zrębki spędzają około dwóch godzin w temperaturze prawie 350 stopni Farenheita. Połączenie pary, chemikaliów i ciśnienia powoduje rozpad wiórów. To pozostawia włókna drzewne i płyn zwany „czarnym ługiem”. W następnym etapie ług czarny jest usuwany. Pozostałe włókno jest czyszczone na różne sposoby, a czasami bielone w celu zapewnienia czystości.

Materiał zewnętrzny