Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Klauzula sumienia? "Jej miejsce jest w prywatnych gabinetach" - słyszymy od dyrektora jednego ze szpitali w naszym regionie

Śmierć ciężarnej 33-latki w nowotarskim szpitalu wstrząsnęła opinią publiczną. W wielu miastach Polski, m.in. w Rybniku oraz w Wodzisławiu, doszło do protestów, których ostrze zostało skierowane w stronę rządu PiS i przepisów ograniczających dopuszczalność stosowania aborcji. Dyskusja toczyła się również wokół stosowania tzw. klauzuli sumienia. Postanowiliśmy sprawdzić, czy ta regulacja prawna jest stosowana w szpitalach w naszym regionie (Jastrzębie-Zdrój, Racibórz, Wodzisław Śl., Żory).

Klauzula sumienia? "Jej miejsce jest w prywatnych gabinetach" - słyszymy od dyrektora jednego ze szpitali w naszym regionie
Klauzula sumienia to regulacja prawna, zgodnie z którą lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem. Wynika z art. 39 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996. Klauzula sumienia nie może zostać zastosowana w sytuacjach nagłych, w których zachodzi niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, jak podaje art. 30 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. W takiej sytuacji lekarz bez względu na swoje przekonania moralne zobowiązany jest do udzielenia pomocy (oprac. na podst. wikipedia.org). Zdjęcie ilustracyjne, Freepik.

Pacjentka na pierwszym miejscu

Krzysztof Dąbrowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 zapewnia, że w trudnych sytuacjach zawsze najpierw myśli o pacjentce (wkrótce na łamach Nowin obszerny wywiad z doktorem Krzysztofem Dąbrowskim). Ordynator nie stosuje klauzuli sumienia, która jego zdaniem, po zmianie przepisów aborcyjnych, straciła na znaczeniu.

- Deklaracja o braku stosowania klauzuli sumienia przez kierownika oddziału jest swego rodzaju bezpiecznikiem, gwarantującym, że świadczenia medyczne będą realizowane bezpiecznie - słyszymy od dyrekcji szpitala.

Skontaktowaliśmy się także z dyrekcją Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl.. Jak mówi nam zastępca dyrektora ds. lecznictwa Sławomir Święchowicz, nie zna szczegółów śmierci ciężarnej 33-latki. - Z tego powodu trudno mi się odnieść do zaistniałej w Nowym Targu sytuacji - tłumaczy. Dodaje, że w kwestii klauzuli sumienia lekarzy położników i ginekologów najlepiej rozmawiać z samymi zainteresowanymi. - Ta sprawa bezpośrednio dotyczy właśnie ich. To oni powinni się wypowiadać. Ja jestem ortopedą więc w zasadzie w moim przypadku klauzula sumienia praktycznie nie obowiązuje - mówi. Dyrektor Święchowicz podkreślił, że procedury dotyczące klauzuli sumienia w wodzisławsko-rydułtowskim szpitalu istnieją i warunkują je obowiązujące przepisy prawa.

Takie przypadki nie powinny się zdarzać

- Takie przypadki nie powinny się zdarzać. U nas się nie zdarzyły i nie wydarzą - mówi Ryszard Rudnik, dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Dyrektor Rudnik stroni od komentowania sytuacji, do której doszło w Nowym Targu. - My udzielamy świadczeń zgodnie z umową zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia - dodaje szef raciborskiego szpitala.

Jeśli chodzi o klauzulę sumienia, Ryszard Rudnik uważa, że ta regulacja prawna bardziej pasuje do prywatnych gabinetów niż do publicznych szpitali. - Nas obowiązują przepisy prawa i umowa z NFZ. Cały katalog świadczeń jest realizowany, a jest on szeroki - dodaje dyrektor szpitala w Raciborzu.

Respektują klauzulę sumienia, ale do tej pory nikt się na nią nie powołał

W miejskim szpitalu w Żorach funkcjonuje Oddział Ginekologiczno-Położniczy, dość popularny wśród pacjentek z regionu. Jak podkreśla prezes żorskiego szpitala, klauzula sumienia to indywidualna kwestia każdego z lekarzy.

- Istnieje przepis, który dopuszcza tzw. klauzulę sumienia lekarza i w tym momencie nie możemy tworzyć wewnętrznych procedur, które by go wykluczały. Na szczęście taka sytuacja nie zdarzyła się do tej pory w naszym szpitalu, a wiemy tyle, ile nas sprawdzono. O tym, co dzieje się na oddziale bezwzględnie decyduje ordynator i wierzę, że decyzje byłyby odpowiednie, aby uratować życie pacjentki

- mówi krótko Katarzyna Siemieniec, Prezes Zarządu Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju może poszczycić się jedną z najczęściej wybieranych porodówek w regionie. Tamtejszy Oddział Położniczo-Ginekologiczny zatrudnia 14 lekarzy. Trakt porodowo–operacyjny zawiera w swoich strukturach Izbę Przyjęć Położniczą, salę przedporodową, dwie sale porodowe jednostanowiskowe, salę operacyjną do wykonywania cięć cesarskich. Sale porodowe wyposażone są w stanowiska do resuscytacji noworodka, aparaturę do monitorowania stanu płodu i przebiegu porodu, sprzęt ułatwiający poród. Rodząca może korzystać ze środków uśmierzających ból takich jak: gaz „rozweselający” Entonox, czy aparat do elektrostymulacji Tens. Zarówno kadra szpitala, jak i sprzęt pozwala na zaopiekowanie pacjentki w odpowiedni sposób.

Rzecznik prasowa szpitala zapewnia, że ogólne przepisy, jak i procedury szpitalne wzajemnie się nie wykluczają i do tej pory nie było problemów z klauzulą sumienia. - Klauzula sumienia jest respektowana w naszej placówce, ale jak do tej pory nie zdarzyła się sytuacja, w której lekarz musiałby się na nią powoływać - ucina Małgorzata Fojcik, rzecznik prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Ginekologia wraz z Patologią Ciąży dysponuje 25 łóżkami. W oddziale prowadzi się diagnostykę, leczenie i zabiegi w zakresie schorzeń ginekologicznych, wykonuje się kolposkopię i histeroskopię. Leczenie chirurgiczne obejmuje zabiegi operacyjne kobiet ze schorzeniami narządu rodnego techniką klasyczną i laparoskopową.

Ludzie

Krzysztof Dąbrowski

Kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego WSS nr 3 w Rybniku.

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].