Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Oni mają kasę, ale my mamy was". Koalicja Obywatelska poszukuje mężów zaufania do komisji wyborczych

Akcja "Przypilnuj wyborów" schodzi na poziom powiatów. Lokalni politycy Koalicji Obywatelskiej przekonują, że jesienią rząd PiS nie będzie grał fair-play, bo ma zbyt dużo do stracenia. Stąd apel do mieszkańców, aby zgłaszali się na "mężów zaufania". To funkcja społeczna, za którą przysługuje dieta. Ile można zarobić na pilnowaniu wyborów?

"Oni mają kasę, ale my mamy was". Koalicja Obywatelska poszukuje mężów zaufania do komisji wyborczych
Od lewej: poseł Krzysztof Gadowski, poseł Marek Krząkała, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju Roman Foksowicz, starosta rybnicki Damian Mrowiec.

Najważniejsze wybory od 4 czerwca 1989 roku

- Wszyscy uważamy i wszyscy wiemy, że to są jedne z najważniejszych wyborów po 4 czerwca 1989 roku. Wszyscy chcemy, żeby to państwo dalej było demokratyczne. Chcemy Polski wolnej dla nas wszystkich. Chcemy zadbać o przyszłość naszych dzieci i wnuków. Chcemy, żeby Polska była silna w Unii Europejskiej. Chcemy, żeby rządzili nami ludzie, którzy nie kradną i nie oszukują Polaków - mówi poseł Krzysztof Gadowski z Jastrzębia-Zdroju.

Poseł Marek Krząkała jest przekonany o tym, że nadchodzące wybory parlamentarne nie będą równe.

- Nie mamy środków na telewizję publiczną, nie mamy spółek Skarbu Państwa, nie mamy Lasów Państwowych, które promują konkretnych kandydatów... Ale mamy was. Oni mają kasę, ale my mamy was

- podkreśla poseł Marek Krząkała.

Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik twierdzi, że PiS zawłaszczyło wszystkie instytucje państwa, łącznie z Sądem Najwyższym, a to właśnie SN zatwierdza wyniki wyborów.

"Przypilnuj wyborów". Co to za akcja?

Akcja "Przypilnuj wyborów" to inicjatywa Koalicji Obywatelskiej, której celem jest zebranie grona osób chętnych do uczestniczenia w procesie wyborczym w charakterze mężów zaufania.

- Wybory muszą być sprawiedliwe, uczciwe i odpowiednio przez nas nadzorowane, tak żeby dane, które pokażą się oficjalnie i dane, które my zbierzemy, były identyczne - wyjaśnia Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Mąż zaufania to osoba, które obserwuje przebieg głosowania i liczenia głosów w dniu wyborów. Mężowie zaufania są delegowani przez komitety wyborcze partii i koalicji.

- Wspólnie pilnujmy prawidłowości wyborów - mówi Krzysztof Gadowski. - Zgłaszajcie się do komisji wyborczych jako mężowie zaufania. Potrzebujemy każdych rąk, żeby przypilnować tych wyborów. Ci rządzący mają zbyt dużo do stracenia i nie będą grali fair-play - dodaje Marek Krząkała, zachęcając mieszkańców do kontaktu z lokalnymi strukturami Koalicji Obywatelskiej.

Potrzebują kilkuset osób

Grzegorz Wolnik mówi Nowinom, że idealną sytuacją byłoby, gdyby KO miała w każdej obwodowej komisji wyborczej po 2 mężów zaufania. - W samym Rybniku jest ponad 70 obwodowych komisji wyborczych, to potrzeba przynajmniej 150 mężów zaufania - mówi Grzegorz Wolnik.

W skali regionu mowa znacznej liczbie osób. Mimo to politycy Koalicji Obywatelskiej liczą, że uda się pozyskać ludzi do współpracy w "pilnowaniu wyborów". - Ludzie naprawdę spontanicznie się sami zgłaszają, potrzebują tylko rekomendację (partii lub koalicji - red.), bo nie można samemu powiedzieć, że jest się mężem czy żoną zaufania - mówi posłanka Gabriela Lenartowicz.

Protestów wyborczych jest coraz mniej

Po co organizować akcję w obronie wyborów, skoro liczba protestów wyborczych po wyborach parlamentarnych od lat maleje (po wyborach do Sejmu i Senatu w 2011 roku było 157 protestów, w 2015 roku 77 protestów, a w 2019 roku ponad 50)? Dlaczego akurat teraz może być inaczej?

- Akurat patrząc na tę ekipę rządzącą mamy pełną świadomość tego, że oni utracili zaufanie w społeczeństwie. Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakiejś aferze, o jakimś przekręcie, że nasze finanse publiczne są zagrożone. Kiedy popatrzymy na sieć powiązań państwowych spółek Skarbu Państwa, które będą finansowały te wybory. Kiedy popatrzymy, jak zachowuje się publiczna TVP, która otrzymała ponad 3 mld zł na tępą propagandę, to nam nie zostaje nic innego, jak tylko apelować o to, by przypilnować tych wyborów, bo ta władza nie cofnie się przed niczym - mówi Marek Krząkała.

- My naprawdę oddajemy emocje ludzi. To nie myśmy wymyślili to zagrożenie, tę obronę. To ludzie przychodzą do nas i mówią, że boją się, że te wybory będą nieuczciwe nie tylko na poziomie komunikacji zewnętrznej, ale także że różne rzeczy mogą się dziać w komisjach. Po wyborach prezydenckich też się do nas zgłaszały osoby, które miały poważne wątpliwości co do liczenia głosów. Nie było to na poziomie dowodowym, który pozwalałbym złożyć protest wyborczy, ale takie obawy były artykułowane - dodaje Gabriela Lenartowicz.

Mąż zaufania ma prawo do diety

Warto odnotować, że mężowi zaufania wyznaczonemu do obwodowej komisji wyborczej przysługuje dieta w wysokości 40% zryczałtowanej diety członków obwodowych komisji wyborczych.

Dieta członka komisji wyborczej to 350 zł (źródło), tak więc w przypadku mężów zaufania mowa o 140 zł (źródło). Warto odnotować, że dieta wypłacana jest wyłącznie tym mężom zaufania, którzy obserwowali głosowanie przez co najmniej 5 godzin i obserwowali cały przebieg ustalania wyników głosowania do momentu podpisania protokołu głosowania zgodnie z art. 75 § 5.

* * *

Promocję inicjatywy "Przypilnuj wyborów" zorganizowano w Rybniku 21 czerwca. Akcja polityków Koalicji Obywatelskiej miała odbyć się na rynku w Rybniku, jednak ulewny deszcz pokrzyżował te plany. Ostatecznie skończyło się na konferencji prasowej w biurze poselskim Marka Krząkały. Oprócz wymienionych w artykule posła Marka Krząkały, posła Krzysztofa GadowskiegoGrzegorza Wolnika, Gabrieli Lenartowicz, wzięli w niej udział: radna Jastrzębia-Zdroju Alina Chojecka, radny Rybnika Marian Fojcik, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju Roman Foksowicz, starosta rybnicki Damian Mrowiec.

Ludzie

Damian Mrowiec

Starosta Powiatu Rybnickiego.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

50 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PeOwiec (5.173. * .12) 03.07.2023 11:34

Jak to nie wiesz kto to jest przecież to twój guru i idol a jak wiadomo stare przysłowie gumisiów mówi kazdy ryży jest falszywy

~do_nizej (188.137. * .26) 03.07.2023 11:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ryży to taki "pisior" tyle że z platformy.

~do_nizej (83.86. * .106) 03.07.2023 11:29
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

a kto to jest ryży?
malutki zakompleksiony człowieczku, staje ci od tego wiecznego trollowania??

~PeOwiec (5.173. * .12) 03.07.2023 10:11
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Do trolla lewaka odpowiedź brzmi ostatnio tunel po świną czego ryży nie potrafił,prędzej tunel na zakopiance czego ryży nie potrafił to masz nowe starszych nie będę pisał bo i tak nie kapniesz

~GLena (83.4. * .181) 03.07.2023 09:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Znowu ta Niemka z Krzanowic, należąca do grupy Webera? Przecież ona tak samo jak jej rudy szef zmienia zdanie co 5 minut, a o uczciwości nie ma pojęcia.

~objetywny_siemiota (170.133. * .167) 23.06.2023 21:45
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

obiektywny kiedyś ktoś zadał ci pytanie
abyś wskazał JEDNĄ rzecz którą pis zrobił dobrze i nie doczekaliśmy się 
teraz masz wskazać JEDNA osobę z pisu na którą (jako jedyny na pis) będziesz głosował i zaś nic
chwalisz pis ale nikogo nie potrafisz wskazać
co z tobą nie tak?

norud 23.06.2023 17:17
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Objektywny
"(51.159.*. 100) Czy to nie ty piszesz komentarze pod wieloma artykułami używając różnych podpisów tu na stronach ????? "
nowiny.pl udostępniły do komentowania osób niezalogowanych

~Do_objektywny (5.173. * .161) 23.06.2023 09:14
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Czyzby cie zaś zaorali ?

~Do_nizej (5.173. * .161) 23.06.2023 07:10
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Oj trudne pytanie ci ktoś zadał bo kluczysz jak każdy pisior żeby tylko nie odpowiedzieć!
Ja ci pomogę NIE MA TAKIEGO!!!

Objektywny 23.06.2023 06:59

(51.159.*. 100) Czy to nie ty piszesz komentarze pod wieloma artykułami używając różnych podpisów tu na stronach ????? Przede wszystkim ogarnij się i nie osądzaj drugiego jak siebie samego . Co zaś do wyborów - zapytałeś ? to taka mała podpowiedż nie wybiera się nazwiska , pozycji ,partii , synku - Tylko osobę która zrobiła ,chce robić i będzie chciala w dalszym ciągu coś zrobić dla ciebie dla mnie i innych , a nie tylko dla siebie swojej popularności i wzbogacenia . To takie małe proste jak dla ciebie wyjaśnienie byś zrozumiał !!!..

~Do_nizej (5.173. * .161) 23.06.2023 06:57
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Dlatego ludzie odchodzą od pisu co jasno wskazują sondaże
Skoro jakis prawicowy głupek niby katolik pluje na wszystkich i używa chamskich slow typu pustak,lewak,ryży itd
A co ty biedny trollu sobą prezentujesz?
W realu już nie masz znajomych wiec szukasz ich w necie z marnymi skutkami
Lecz się człowieku bo to choroba

~Luckys (89.64. * .170) 23.06.2023 05:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A co gadowski chce JesCze od ludzi ? Ostatnio udzielał wywiadu dla jakiejś podrzędnej stacji . Chłopa nie da się słuchać ! To zwykły znerwicowany prostak .

~Jastrzomb (5.173. * .53) 22.06.2023 22:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do peOwca..chociorz sama nazwa twojigo nicka świadczy o tobie , coś z owcy

~do_objektywny (91.193. * .182) 22.06.2023 22:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

no ........objektywny kto jest twoim pisowskim ideałem, twoim guru ???

~takaprawda (188.137. * .125) 22.06.2023 22:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jam mu podaję konkretne głosowanie i datę a tuman pisze o kłamstwie. Szkoda mi na ciebie czasu.

~do_nizej (178.218. * .117) 22.06.2023 22:01
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

wiesz trollu,że z takich kłamstwo musisz się spowiadać?

tyle lasów ile za pisu wyrżnęli nie było nigdy w historii polski!
taka to prawda a to kto kiedyś jak głosował to dzisiaj możesz w barze opowiadać równym tobie prymitywom przy piwie

~takaprawda (188.137. * .125) 22.06.2023 21:41
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Tematu Lasów Państwowych też bym na miejscu platformy nie ruszał . Fakt - Lasów Państwowych nie macie ale próbowaliście je mieć do swojej dyspozycji.Dnia 18-12-2014 r. w nocnym głosowaniu nr 167 platforma próbowała zmienić Konstytucję by umożliwić prywatyzację i sprzedaż Lasów Państwowych .Na szczęście to sie nie udało. W tym głosowaniu brali udział posłowie Gadowski i Krząkała. Obaj grzecznie głosowali za zmianą.

~do_objektywny (51.159. * .100) 22.06.2023 21:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

komentarzami jednego pisowskiego trolla po wieloma nickami już się tu nikt nie przejmuje więc pisz sobie pisz trollu a pis i tak przegra
a do objetywnego pytanko
który pisowiec jest dla ciebie wzorem,któremu wierzysz, na którego byś zagłosował?
Jedno nazwisko JEDNO
........................
to jak???

~BiałaFuria (89.72. * .111) 22.06.2023 21:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Właściciele tych gęb na zdjęciach nie wzbudzają mojego zaufania, wręcz przeciwnie- NIE WIERZĘ IM!

~takaprawda (188.137. * .125) 22.06.2023 21:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

PiS przyczynia się do większej ilości mężów zaufania ( wprowadził diety dla nich), wprowadza możliwośc REJESTROWANIA (n.p. nagrywania) w szerokim zakresie pracy komisji ,uniemożliwia wykonywanie czynności przez pojedyncze osoby komisji co wszystko razem w oczywisty sposób zwiększa kontrolę przebiegu wyborów a platformiane "orły" opowiadają jakieś banialuki o fałszowaniu wyborów. Rozczarowaliscie mnie. Poziom waszej inteligencji jest o wiele niższy niż sądziłem.

~Turów (79.11. * .194) 22.06.2023 20:18
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~hameln (188.137. * .142) 22.06.2023 20:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pan poseł widzę ma niezły tupet z twierdzeniem, że obecnie rządzący oszukują Polaków!!! - Pan przypomni proszę choćby w kontekście wyborów jak PO/PSL skręciła wybory samorządowe Polakom w 2014 roku kiedy liczba nieważnych głosów osiągnęła rekord w trakcie jakichkolwiek wyborów w III RP i stanowiła prawie 17,5% (za rządów obecnej władzy ten wskaźnik waha się jakoś wokół 1%) - czy to był rezultat szkoleń w Moskwie waszych przedstawicieli PKW w roku 2013r? - to dlatego do waszych propozycji wyborczych Polacy podchodzą z ogromną rezerwą, tym bardziej że widzą do czego "drużyna Tuska" jest zdolna w przestrzeni publicznej.
A druga sprawa - Pan również coś przebąkuje, że obecnie rządzący ponoć okradają Polaków? - no cóż - na pewno nie dorównają "osiągnięciu" waszych rządów, kiedy to w latach 2008-15 okradziono budżet Państwa Polaków z tytułu tylko wyłudzeń podatku VAT jak szacują specjaliści na kwotę ponad 250 mld zł - to do dzisiaj jest niepobity upiorny rekord w wolnej Polsce.
P.S.
A do Pana Krząkały - i bardzo dobrze że nie macie spółek i lasów państwowych bo już dawno byłyby sprzedane obcym.

~Henryk@12 (89.64. * .111) 22.06.2023 19:58
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_niżej (193.169. * .48) 22.06.2023 19:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231) nie chcę być w komisji z jednego powodu
bo to wy będziecie liczyć !
ja tylko mogę stać obok jak mąż stanu
i patrzeć na pisowskie ręce
poniał ?

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.06.2023 19:50
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_niżej (193.169. * .48) 22.06.2023 19:29
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~Richuś (5.173. * .231) widzisz już ci dał minusika
z objektywnym trzeba postępować spokojnie
ja mu przedstawiłem dwa linki do informacji o którą pytał
i teraz myśli jak wybrnąć z jego niewiedzy
wiem przy okazji uszczypnie (chodzi o ten mózg)
więc jego też można uszczypnąć
ALE TYLKO DELIKATNIE !!!!!
spróbuj bardziej !!!! to ja się na Tobie wyżyję :)

~Richuś (5.173. * .231) 22.06.2023 18:35
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Daremna z obiektywnym gadka i tak Ci na końcu powie ze to wina Tuska wiec nie karm trolla i tak zagłosujemy przeciwko pis

~do_obiektywny (193.169. * .48) 22.06.2023 17:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Objektywny
poniżej mojego komentarza masz link od ~czas_końca_pis_nadchodzi
jak zostać członkiem komisji wyborczej i kto może nim być
ty korzystasz z tego w co wyposażona jest Twoja g....... a ty tego nie masz
SORRY

Objektywny 22.06.2023 17:17

(193.169.*.48 ) Dziękuję przeczytałem , a ty przeczytaj mój komentarz z uwagą czytając włącz to w co wyposażona jest twoja głowa .Pozdrawiam ...

~do_obiektywny (193.169. * .48) 22.06.2023 16:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Objektywny
przeczytaj komentarz pod Twoim tam pisze kto to mąż zaufania

~czas_końca_pis_nadchodzi (46.134. * .18) 22.06.2023 16:07

..................... pkw.gov.pl/aktualnosci/informacje/jak-zostac-kandydatem-na-czlonka-obwodowej-komisji-wyborczej

~udowne (46.204. * .164) 22.06.2023 15:57

PiSPO samo Zło!!

Objektywny 22.06.2023 15:35

Tak z ciekawości zapytam co robi mąż zaufania? I po co jest potrzebny ? ,Co może a czego mu nie wolno w obserwacji komisji wyborczej w lokalu wyborczym ?. Czy przy liczeniu głosów może brać udział , tak samo jak komisja czy może tylko obserwować liczących ? Czy przewodniczącego komisji wybiera całą komisja czy wchodzi już wybrany ? ??? Czy w komisjach zasiadają ludzie tylko jednych startujących - czy wszystkich ? I najważniejsze kto wybiera członków komisji i czy przy tym wyborze też biorą udział mężowie zaufania jak tak, to od kogo ???? itd.itd itd. Tylko pytam a może coś przeoczyłem ????..

~czas_końca_pis_nadchodzi (46.134. * .18) 22.06.2023 13:40
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

zwolennicy pisu
jeżeli jesteście tak uczciwi jak się uwarzcie
dlaczego boli was jak będą patrzeć na was inne osoby przy liczeniu głosów w wyborach ?
co macie do ukrycia ?

"Mąż zaufania – w instytucjach demokratycznych osoba, ciesząca się zaufaniem ogółu, czuwająca nad rzetelnością przebiegu zgromadzeń, zebrań bądź wyborów."

Mąż zaufania tylko patrzy nie liczy to wy będziecie liczyć głosy!

To kto ma większe pole do manewru w zafałszowaniu ?
Liczący czy obserwujący ?

~takpytam (46.204. * .125) 22.06.2023 11:59
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No i co @Raperka wiesz jak będą próbować fałszować wybory czy tylko tak rzuciłaś g.....em (może się przyklei) na zasadzie pomówienia?

~op (91.192. * .86) 22.06.2023 10:19
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Znam kilka osób z komisji wyborczych Są to osoby o rożnych poglądach Uczciwie wykonują swoją pracę i te oskarżenia to jest naplucie im w twarz przez pajaców wymienionych w artykule

~takpytam (46.204. * .125) 22.06.2023 09:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"Wiadomo że pis będzie próbował fałszować wybory" @Raperka w jaki sposób? Co konkretnie?

~Raperkaklasztorna (89.64. * .251) 22.06.2023 09:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wiadomo że pis będzie próbował fałszować wybory bo na kłamstwie i oszustwie zbudowali swą pozycję polityczną. Oczywiście to samo można powiedzieć o platformie.

~do_nizej (188.137. * .26) 22.06.2023 07:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Właśnie dlatego, że takie wybory internetowe o wiele łatwiej zmanipulować niż tradycyjne. Które to państwa mają całkowicie internetowe (czyli cała procedura głosowania jest przez internet) wybory? Ja wiem tylko o Estonii, a niektóre kraje po przeprowadzeniu analiz odstąpiły od wdrażania tego systemu (Wielka Brytania, Norwegia).

~Zaorani_nizej (5.173. * .231) 22.06.2023 07:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Krótkie pytanie dlaczego pis boi się głosowania przez internet jak robi się w demokratycznych krajach?
8lat mieli czasu