Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Premier Morawiecki: Planujemy przeprowadzić referendum i wybory parlamentarne w tym samym czasie

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów potwierdził, że planuje się przeprowadzić referendum dotyczące relokacji migrantów w tym samym dniu co wybory parlamentarne. Projekt ustawy w tym zakresie złożyli w Sejmie posłowie PiS.

Premier Morawiecki: Planujemy przeprowadzić referendum i wybory parlamentarne w tym samym czasie
Obóz rządzący chce aby w tym samym terminie odbyło się referendum i wybory parlamentarne. Fot. FB Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że jest plan przeprowadzenie referendum dotyczący relokacji migrantów w tym samym dniu co wybory parlamentarne. 

- Planujemy przeprowadzić w tym samym czasie, po to żeby też koszty były niższe, bo wiadomo, że przeprowadzenie osobno wyborów i osobno referendum to dodatkowe koszty, a tak to te koszty będą praktycznie prawie takie same – mówił na konferencji Mateusz Morawiecki stwierdzając, że będzie to referendum raczej z jednym pytaniem.

Projekt dotyczący nowelizacji ustawy o referendum został złożony do Sejmu przez posłów PiS. Jak stwierdził premier, wstępna decyzja jest taka, że będzie to jedno pytania dotyczące migrantów, jednak może się zdarzyć, że będzie jeszcze kolejne. Zwrócił też uwagę, że z problemem migrantów mierzy się obecnie cała zachodnia Europa.

- Proszę popatrzeć co dzieje się na ulicach miast Europy Zachodniej - zaznaczył Morawiecki.

O komentarz poprosiliśmy parlamentarzystów naszego regionu.

- Tak to bardzo dobra propozycja premiera Mateusza Morawieckiego skierowana na połączenie referendum z wyborami parlamentarnymi. W tej ważnej sprawie często krytykowany głos przedstawicieli rządu będzie najmocniejszym głosem, bo poparty mandatem całego społeczeństwa polskiego narodu. Moim zdaniem z takim sygnałem Komisja Europejska oraz instytucje unijne będą musiały się liczyć. Ponadto patrząc z perspektywy kosztów takiego przedsięwzięcia wyodrębnienie nowego terminu byłoby nierozsądne. Już dzisiaj gołym okiem widać jak poważne problemy z nielegalnymi imigrantami zmaga się niemal cala Europa. Jeśli opozycja uważa ze blokowanie alokacji jest chorym wymysłem polskiego rządu to dlaczego nie oddać głosu w tej ważnej sprawie Polkom i Polakom - mówi Nowinom poseł Adam Gawęda.

- To stary chwyt PiS-u, któremu odwracanie uwagi od bieżących wydarzeń wychodzi najlepiej. Nie dość, że rząd nie potrafi rozwiązywać problemów, to sam je stwarza, żeby móc straszyć Polaków. Tak jest też w tym przypadku. Zabrakło pomysłu na kampanię wyborczą, no to straszy się Polaków UE i migrantami. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego mówią przecież, że Polski to nie dotyczy w sytuacji, kiedy mamy już tylu uchodźców z Ukrainy w naszym kraju. PiS chce straszyć ludzi wojną, migrantami, a sam ich przecież sprowadza. Do Polski trafiło już ponad 130 tys. osób. To dane z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Organizacja niepotrzebnego referendum to kolejne koszty, nawet jeśli miałoby się odbyć tego samego dnia co wybory parlamentarne. Już przerabialiśmy to przy wyborach kopertowych za 70 mln zł. - poseł Krzysztof Gadowski.

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów

73 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Koal (80.238. * .76) 08.10.2023 18:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tej karty nie biore.

~do_nizej (89.45. * .250) 08.10.2023 12:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

teraz trollu jesteś sylwiaa?

zacznij od tego po co jest to referendum a potem komentuj
ja jednak się wolę "postresować" o karty nie wezmę

~sylwiaa (46.205. * .157) 08.10.2023 12:29
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

teraz dopiero widzę że to jest bardzo wygodna bo od razu mogę w tym samym miejscu zagłosować w referendum i wyborach, oszczędność czasu i pieniędzy, duży plus

~JanuszMarek (46.204. * .41) 17.07.2023 10:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kaczynski lgnie do wladzy "po trupie finansowym wielu spracowanych ludzi w Polske"..Kaczynski jest do tego zdolny. Przykładem niech bedzie chwytliwe hasło 800+. ..Co dzieciom żałujesz?!. -On dobrze wie, że to jest absolutna przesada. On dobrze wie, że ostatnia waloryzacja np.emeryrur nie pokryła panujacej inflacji i wiele osób potraciło należy Im status finansowy mimo odpowiednio długiego okresu pracy. A jednak aby wygrać wybory decyduje się na kupowanie głosów i to wśród osob ktore tej pomocy mieli az za duzo bo to jest chwytliwe. Ludzie ktorzy jej wcal nie potrzebują . Racje miał Tusk rzadając aby 800+ wprowadzic od 1czerwca tego roku. Widzielibysmy co sie jeszcze przed wyborami stanie z cenami i jak biednieją pracujacy i emeryci średniego portfela czyli tacy ktorzy mimo znojnej pracy żadnych 14stek nie dostana. Dla przykładu juz obecnie Rolnik-emeryt ze stażem 40lat pracy ma o zaledwie 100zl wyższą emeryture niz Ten ze stazem 25latpracy.To samo niedlugo bedzie z emeryturami ZUS-owskimi. Dluga, ciezka, legalna praca przestała sie opłacać a Kaczyński aby wygrać wybory jest w stanie nawet niebotycznie zadluzyc Polske kupując glosy. Czy tak czyni czlowiek prawy..Kaczynski nie jest patriotą .Dziecko w Biblii nie zostało rozdarte na rozkaz króla Salomona gdyż matka aby je ratować wolala ustąpić nedznej kobiecie. To jest juz powoli dyktator ktory jest gotów dla wladzy i jego racji podpalić Polske tak jak niszczy etos pracy. O tym co uczynili inflacją z dobrowolnie przymusowymi Waszymi pieniędzmi w PPE aby samemu zarabiac to juz innym wywodem.

~DalejGrazyna (146.70. * .106) 16.07.2023 12:42

Nawet kler i kościół się od pis-u odsuwają bo wiedzą że przegrają na jesień wybory

~DalejJanusz (85.202. * .83) 16.07.2023 10:02

Przez cale życie pracowałem, i stwierdzam, nie było sensu. Zawsze się znajdą jakieś polityczne patologie ktore ogłoszą "to dobrze ze ceny rosną gdyż wówczas wiecej do budzetu " i rozpoczną tym wszystkim co wypracowałeś dzielić lekką ręką jakby to oni zapracowali. W dodatku to tylko po to aby wygrać wybory premiujące wszelkiej maści cwaniaków czesto cale zycie śpiących na olbrzymich majątkach gdyz Oni to wlasnie przez ukrywanie przychodów rzekomo wg wladzy sa biedni ,czym polityczne dupki ośmieszają pracujacych pozbywając Ich niezależnych dóbr przez zwyżkę cen..

~Januszekkkkkkk (85.202. * .83) 15.07.2023 12:08

Dwieście złotych ,praktycznie juz zero wartosci , jedno zycie ...
Nie wstyd Panu .. Firmował Pan tą inicjatywe swoją twarzą choć wiedział pan dobrze, że na inflacje i defraudacje nikt jeszcze od kiedy istnieje pieniądz skutecznego lekarstwa nie znalazł...i dlatego zaden program nie moze wypalić bez szkody dla ciulaczy....:
.Pracownicze Programy Kapitałowe i obecna wartość zjadanych przez inflacje wpłacanych tam zaledwie juz kilka lat temu kwot udowadnia ze całym tym PISem rządzą także mafiosi. Oni uchwalając te programy , pchając sie równocześnie do zarządzania nimi, dobrze zdawali sobie sprawę ile Oni na zarzadzaniu zarobią w formie ogromnych gaż i ze te zgromadzone tam sumy beda za iles lat przez inflacje fige warte. Dlaczego Pan nie uchwalił dla zarządzających najniżej placy i procent od zysku ciulacza?No i jak : dobrze się Pan teraz czuje gdy tyle ludzi traci bezpowrotnie swoje cięzko zarabiane pieniądze.

~Januszekkkkkk (85.202. * .83) 15.07.2023 12:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dwieście złotych ,praktycznie juz zero wartosci , jedno zycie ...
Nie wstyd Panu .. Firmował Pan tą inicjatywe swoją twarzą choć wiedział pan dobrze, że na inflacje i defraudacje nikt jeszcze od kiedy istnieje pieniądz skutecznego lekarstwa nie znalazł...i dlatego zaden program nie moze wypalić bez szkody dla ciulaczy....:
.Pracownicze Programy Kapitałowe i obecna wartość zjadanych przez inflacje wypłacanych tam zaledwie juz kilka lat temu kwot udowadnia ze całym tym PISem rządzą także mafiosi. Oni uchwalając te programy , pchając sie równocześnie do zarządzania nimi, dobrze zdawali sobie sprawę ile Oni na zarzadzaniu zarobią w formie ogromnych gaż i ze te zgromadzone tam sumy beda za iles lat przez inflacje fige warte. Dlaczego pan nie uchwalil dla zarządzających najniżej placy i procent od zysku ciulacza?No i jak : dobrze czuje.gdy tyle ludzi traci bezpowrotnie swoje cięzko zarabiane pieniądze.

~Konsztatnty (188.241. * .138) 13.07.2023 15:36
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

a my planujemy pozbawić pis władzy
amen

~Kubay (85.202. * .83) 13.07.2023 14:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kiedy PIS rzucił ostatnio rzucił hasło: "referendum w sprawie ekonomicznych imigrantów ",powiedziałam pójdę ,trzeba zagłosować ale teraz przyszła mi mysl ,dlaczego to ja mam iść?! Przecież ja nie bylem na wyborach do Unii- ,gdyz uważałem to za przekręt , to dlaczego teraz ja mam isc . Niech tą chorą sytuacje odkręcają Ci co glosowali za Unią. To Oni narobili ten bajzel ,to oni niech teraaz sprzątają..

~Kuba12345 (85.202. * .83) 13.07.2023 12:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pomyślałem pójdę ,należy pomóc ale po chwili dlaczego ja ,Ja nie głosowałem za Unią ,nie byłem za tak szybkim wejściem to niech idą Ci co chcieli w niej być, biorą z stamtąd kase i niech z tym robią porządek.

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .111) 09.07.2023 23:26
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

a zapomniałem panie premierze - emigranci zarobkowi - dobry temat bo ja mieszkam obok gorola - zrobi z nim pan coś ?

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .111) 09.07.2023 23:24
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

a ja sobie te 3 zdjęcia wydrukuję i nalepię na lodówce - nie będą mi jej otwierać i z PiS renty postaram się wyżyć sam !

~takpytam (46.204. * .189) 05.07.2023 23:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Znowu "szach i mat". Zawsze jak dochodzi co konkretów to ich nie masz.

~Dezederiuszmały (83.86. * .106) 05.07.2023 23:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Węgierski ci dam chcesz od orbana ???

~takpytam (46.204. * .189) 05.07.2023 22:48
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak oceniają dzisiaj poziom korupcji u nas Polacy? Jakiś konkretny link albo cytat masz? Jest gorzej niż za platformy? Ale błagam nie holenderski czy belgijski bo to jest gra polityczna. Jak POLACY to oceniają.

~zaorem_trolla (83.86. * .106) 05.07.2023 22:25
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

to co pis robił przez 8 lat ???????
to po co nam pis skoro nie może z tym zrobić porządku tylko zwalać swoją nieudolnośc na UE ???
po co mi taki rząd?????
dać im kolejne 8 lat ???
NIGDY W ŻYCIU !!!

~Dla_przypomnienia (188.137. * .125) 05.07.2023 22:09

"W lipcu 2013 roku Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało komunikat „Opinie o korupcji w Polsce” z badania przeprowadzonego w dniach 6–12 czerwca 2013 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1010 osób.
Zgodnie z wynikami przeprowadzonego sondażu, aktualnie korupcja jest dużym problem społecznym w opinii 83% respondentów, w tym dla 40% - bardzo dużym."

~do_nizej (188.137. * .125) 05.07.2023 22:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chodzi o tą niezawisłość z czasów platformy kiedy dziennikarze z Gdańska zadzwonili do sędziego podając się za pracowników kancelarii Tuska i sędzia grzecznie się zgodził przyjechać do niego na konsultacje w sprawie Amber Gold? Weź się nie ośmieszaj.

~Preczzpisem (83.86. * .106) 05.07.2023 21:50
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

zródło z dziś: nos.nl
Polska jest również pociągnięta do odpowiedzialności przez Komisję za brak niezawisłości sędziów. Sędziowie wciąż są upominani przez kontrowersyjną izbę dyscyplinarną, gdy wygłaszają orzeczenia, których polski rząd nie lubi.

Co roku Komisja publikuje sprawozdanie na temat praworządności państw UE. Przygląda się między innymi niezależności sędziów, wolnej prasie i podejściu do korupcji.

Węgry i Polska od lat są krytykowane przez Komisję za słabe wyniki w wielu dziedzinach. Komisja częściowo wyłączyła kran pieniędzy dla obu krajów, aby wymusić poprawę. Na przykład pieniądze są wstrzymywane z funduszu odbudowy koronowej dla obu krajów, a inne fundusze UE również zostały zamrożone. Zwłaszcza z powodu korupcji istnieje wielka obawa, że unijne pieniądze nie trafią we właściwe miejsca.

~co_za_cymbał (83.86. * .106) 05.07.2023 21:47
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

ty potrafisz czytać ???
wszystko wyraźnie pisze drukowanymi
przeczytaj 100 razy może dojdzie

~do_Precza (188.137. * .125) 05.07.2023 21:45
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_nizej (188.137. * .125) 05.07.2023 21:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Hahahaha wyjątkowo ambitny plan. Jak zwykle "zero" konkretów.

~Preczzpisem (83.86. * .106) 05.07.2023 21:07
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Mamy pomysł "NIE PSUĆ państwa, telewizji publicznej, samorządów,sądów,szpitali,samorządów,oświaty itd, itd itd"
to wystarczy

~po_pisie_będzie_lepiej (46.134. * .134) 05.07.2023 21:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231) 5 minut temu
ten komentarz jest związany z tematem ?

~PeOwiec (155.133. * .231) 05.07.2023 20:51
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~takpytam (46.204. * .45) 05.07.2023 19:33
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~po_pisie_będzie_lepiej (46.134. * .134) 05.07.2023 19:06
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231) 43 minuty temu
czy twój komentarz jest zgodny z tematem Referendum ?
długo będziesz się zachowywał ja dzidzia w piaskownicy ?

~do_trolla_nizej (83.86. * .106) 05.07.2023 19:01
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

widzę, że stosujesz metodę gebelsa
kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą
tak sam za bardzo nic niestety nie potrafisz wymyślić

~PeOwiec (155.133. * .231) 05.07.2023 18:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Referendum temat ty o Smoleńsku przecież to dwa różne tematy ale tak właśnie jest z lewakami tvnetwork jak brak rozumu to trza uciec w inny temat te lewaki aż szkoda mi ich po wyborach jak wygrają lewaki przecież oni będą się ciąć z radości pracy do śmierci mieszkania pod mostem pod na nic ich nie będzie stać po podwyżkach które zafundują nam lewaki bo zgodnie z ich przysłowiem piniedzy Nima i nie bydzie dla ludu ale dla nas będzie wszystko bo odkopiemy te pieniądze w zakopanym no chyba że lewak Tusk bydzie naciskać ten knefel z niskimi cenami

~do_takpytam (83.86. * .106) 05.07.2023 18:21
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

masz jakieś dowody czy w tvp (najbardziej znienawidzonej i oszukańczej stacji tv w Polsce) słyszałeś ??
nie skończyli bo będą badać do końca świata i jeden dzień dłużej!!! za publiczne niestety pieniądze !!!
problem w tym, że nikt normalny nie da się już na to nabrać no chyba, że taka ciemnota jak ty

~DionizyodIzy (83.86. * .106) 05.07.2023 18:16
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

jak pisiory nie mają argumentów to sięgają do straszenia Tuskiem i smoleńskiem
no ale czego się spodziewać .............

~takpytam (46.204. * .45) 05.07.2023 18:15
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@~do_nizej (83.86. * .106) Tusk się zrzekł możliwości zbadania przyczyn tej katastrofy na rzecz Rosji. Oni zakończyli śledztwo?

~po_pisie_będzie_lepiej (46.134. * .134) 05.07.2023 15:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231)
a co twój komentarz jest na temat ?
Tragedia Smoleńska (bo nie zamach) odnosi się do tematu REFERENDUM ?

~Genoweffa (83.86. * .106) 05.07.2023 15:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

pis ci zrobił program ......................w tvp :)))))))))))
wstyd mi za takich "polaków" jak ty zmanipulowanych
co ty biedaku zrobisz za rok jak wszystkie ich przekręty i całe zło wyjdzie na jaw?

~PeOwiec (155.133. * .231) 05.07.2023 14:52
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Obiektywny_zas_zaorany (83.86. * .106) 05.07.2023 14:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

kolejny raz nie potrafisz odpowiedzieć obiektywny jak to już ktoś inny zauważył
pytam zamach czy katastrofa obiektywny odpowiada.......... tragedia
ile jeszcze pojedziesz na tej pisowskiej narracji .....będą badali badali do końca świata i o jeden dzień dłużej a i tak nigdy nie zbadają
gdyby pis był ok to by im poparcie rosło a nie malało (poza tvp z przyczyn wiadomych,gdyby mi dali 2 mld też bym ich chwalił) ale ty nie myślisz
spada im poparcie bo ludzie mają dość bałaganu, kłótni i niszczenia polski więc robią wszystko by nie oddać władzy a ty biedaku nasłuchasz się tvp i pindolisz głupoty

Objektywny 05.07.2023 13:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To była wielka tragedia dla Polski i wiele Polskich rodzin - nie brednie- jak napisałeś . Zaczynam dostrzegać różnicę między tym co ci odpisuję a tym co o tobie myślę , dlatego odpuszczam sobie bo nie chciałbym być kasowany ,więc lepiej nie odpisuj a pytania których nie rozumiesz kieruj do mamy i taty !!!

~do_nizej (83.86. * .106) 05.07.2023 13:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

przecież śledztwo jest zakończone raportem, który pochłonął miliony za naszych podatków to może kogoś obciążyć za marnotrastwo skoro nie wiedzą nie sądzisz?
Przy okazji tak to ja sobie mogę badać przyczynę do śmierci nich mi tylko dają tą kasą którą zmarnowali

~do_nizej (188.137. * .26) 05.07.2023 12:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"to w końcu był to zamach czy katastrofa?" Na to pytanie można będzie odpowiedzieć dopiero po zakończeniu śledztwa. O możliwości zamachu wspominał nawet Zełeński, ale powtarzam - nie ma możliwości na dziś by go wykluczyć lub potwierdzić, więc odpowiedź jest jedna: Nie wiadomo.