Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wakaty w Policji - gdzie największe braki wśród funkcjonariuszy? [INFOGRAFIKA]

Coraz częściej mówi się o braku rąk do pracy w Policji. Sprawdziliśmy, jakie statystyki zatrudnienia prezentuje pięć komend subregionu zachodniego woj. śląskiego - Komenda Miejska Policji w Rybniku, Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju, Komenda Miejska Policji w Żorach, Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu. 

Wakaty w Policji - gdzie największe braki wśród funkcjonariuszy? [INFOGRAFIKA]
Głównym powodem powstania wakatów są odejścia na emeryturę. fot. arch. KWP Katowice

Wakaty w Policji - gdzie największe braki wśród funkcjonariuszy? [INFOGRAFIKA]

Z przekazanej nam przez Komendę Wojewódzką Policji statystyki wynika, że najwięcej wakatów jest obecnie w KMP Rybnik, ale też jest to największa komenda pod kątem liczby zatrudnienia, bo zatrudnia 370 funkcjonariuszy oraz 46 pracowników cywilnych (razem 416 osób). W Rybniku jest obecnie 50 wakatów.

Druga pod kątem liczby wakatów jest KPP Wodzisław Śląski, gdzie pracuje obecnie 254 funkcjonariuszy oraz 38 pracowników cywilnych (razem 292 osób). W Wodzisławiu brakuje 29 pracowników.

Trzecia pod względem wielkości zatrudnienia i wakatów jednocześnie jest KPP Racibórz. Pracuje tam 197 funkcjonariuszy i 32 pracowników cywilnych (razem 229 osób), a liczba wakatów liczy obecnie 23. 

Komendy w Jastrzębiu-Zdroju oraz Żorach mają odpowiedno 216 i 142 pracowników. W Jastrzębiu-Zdroju służy 189 funkcjonariuszy oraz 27 pracowników cywilnych (12 wakatów). W Żorach jest to 119 funkcjonariuszy oraz 23 cywili (8 wakatów). 

Przeniesienia funkcjonariuszy

Policjanci mogą wnioskować do przełożonego o przeniesienie do innej jednostki. Ile faktycznych przeniesień zaistniało w latach 2022-2023? W 2022 roku zarówno w Rybniku, jak i w Wodzisławiu Śląskim odnotowano 11 takich wniosków, które zostały pozytywnie rozpatrzone. W Jastrzębiu-Zdroju i Raciborzu odnotowano po 7 przeniesień, a w Żorach 5.

Na uwagę zasługuje ponadto liczba wniosków o przeniesienie w porównaniu do realnych przeniesień w 2023 roku. W Wodzisławiu Śląskim aż 20 osób złożyło wniosek o przeniesienie, a tylko 8 zostało rozpatrzonych pozytywnie. W Rybniku było to 8 wniosków (4 rozpatrzone pozytywnie), w Jastrzębiu 4 wnioski (2 przeniesienia) oraz w Raciborzu 3 wnioski (wszystkie 3 rozpatrzone pozytywnie). W Żorach takich wniosków, ani też przeniesień policjantów w 2023 roku nie odnotowano.

Więcej odejść na emeryturę

Jakie mogą być przyczyny tego, że tak mało osób chce zatrudniać się w Policji? 

- Jeśli chodzi o sytuację związaną z wakatami, to policjanci, którzy zdobyli odpowiedni wiek i kwalifikacje, mogą korzystać z uprawnień emerytalnych i decydować się na przejście na emeryturę. Tak się stało, że w tym roku z tego prawa skorzystała większa liczba policjantów, niż działo się to w ciągu ostatnich lat. Gdy wielu doświadczonych policjantów decyduje się na zakończenie kariery, powstają wakaty, które trzeba uzupełnić nowymi rekrutami - informuje podkom. Sabina Chyra-Giereś, Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. 

Czy większa liczba osób, które przechodzą na emeryturę może mieć związek ze sprawami personalnymi? Czy Policja posiada takie informacje?

- Należy przy tym zaznaczyć, że nie prowadzimy szczegółowych statystyk dotyczących powodów, dla których policjanci opuszczają służbę. Każdy ma prawo zdecydować o swojej karierze i odejść wtedy, kiedy uzna to za słuszne, bez konieczności wskazywania powodów swojej decyzji - dodaje podkom. Sabina Chyra-Giereś. 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Soil (46.204. * .181) 07.07.2023 07:44

To nie jest już policja. Ta formacja zaczyna przypominać milicję, tym razem na usługach Pis

~To_sem_ja (37.248. * .29) 06.07.2023 23:35

W sumie to niech młodzi ludzie idą do tej służby, bo antypolski sejm zacznie przyjmować (nie znających polskiego) upa... Ukraińców.
A wtedy nikomu nie będzie do śmiechu, no może turystom w Odessie...