Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na tropie tajemnic dawnego kurortu [ZDJĘCIA]

„To w Jastrzębiu była skocznia narciarska?” - pytali uczestnicy wycieczki po Parku Zdrojowym, którzy wybrali się w piątkowe przedpołudnie na spacer śladami dawnego kurortu. Była to młodzież z Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci. 

Na tropie tajemnic dawnego kurortu [ZDJĘCIA]
W piątek młodzież odkrywała tajniki Parku Zdrojowego. Fot. ZS przy WSRdD

Na tropie tajemnic dawnego kurortu

Panie Sylwia Piszczek i Dorota Matlakiewicz, nauczycielki z Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci, stworzyły cykl zajęć przybliżający historię dawnego kurortu. Dzieci i młodzież rozwiązywały quizy na temat przeszłości zdroju, dla młodszych przygotowano kolorowankę i zajęcia plastyczne. Oczywiści nie zabrakło spotkania pracownikami Galerii Historii Miasta. Jej kierownik Marcin Boratyn, wprowadził młodzież w czasy świetności uzdrowiska. Barwną opowieść uświetniły ilustracje i zdjęcia, na których można było rozpoznać dawne obiekty. Podczas kolejnych zajęć podopieczni wykonali podobizny znanych ludzi związanych z Jastrzębiem-Zdrojem, jak chociażby Kamila Glika, Mikołaja Witczaka, Henryka Sławika.

Marcin Boratyn z Galerii Historii Miasta opowiedział o przeszłości dawnego kurortu. Fot. WSRdD

- 60-lecie naszego miasta jest dobrym powodem, aby zapoznać młodzież przebywającą w szpitalu z historią Jastrzębia-Zdroju. Szczególnie, że dzieci pochodzą z innych miejscowości województwa śląskiego, a nawet z dalszych części kraju. Mamy ciekawą historię uzdrowiskową i warto, aby jak najwięcej osób mogło się z nią zapoznać. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia - podsumowała Sylwia Piszczek.

Później przyszedł czas na wyjście w teren. Na pierwszy ogień poszła willa Łucja, gdzie Dariusz Chmielewski opowiedział młodzieży o jej roli w historii miasta. To właśnie w tym miejscu ogłoszono nadanie praw miejskich Osiedlu Jastrzębie-Zdrój w lipcu 1963 roku. W ten sposób zaczęła się współczesna historia miasta.

Ostatnią częścią projektu związaną z 60-leciem miasta Jastrzębie-Zdrój była eksploracja Parku Zdrojowego. Katarzyna Barczyńska-Łukasik, nauczycielka historii w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, ukazała młodzieży tajniki tego miejsca. Dla niej odkryciem było to, że w parku znajdowała się skocznia narciarska, a na terenie uzdrowiska działał Jastrzębski Klub Narciarski.  Pagórkowaty teren był doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Nastolatki z niedowierzaniem przyjęli fakt, że basen w zdroju liczy już 86 lat i powstał przed II wojną światową.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bbbb (89.72. * .41) 07.08.2023 10:01

Już chyba wiem dlaczego autor wstydzi się podpisać pod artykułem. Chyba powinno być "Nastolatki z niedowierzaniem PRZYJĘŁY fakt, że basen w zdroju liczy już 86 lat...". A może to ja nie uważałem na lekcji j.polskiego.

~vytre (188.137. * .108) 05.08.2023 17:47

Dariusz Chmielewski jest teraz historykiem? Kolejne wcielenie?

~MyszBezprzewodowa (23.109. * .154) 04.08.2023 19:58

W parku istnialo tez boisko do siatkowki.
Kiedy park przejelo miasto i zaczal popadac w ruine, to zniklo pod nieusuwanymi liscimi, ktore dzis stanowia spora warstwe gleby.