Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Składka solidarnościowa dla JSW. Dlaczego poseł Krzysztof Gadowski głosował za?

W ubiegłym tygodniu sejm przeprowadził głosowanie projektu ustawy, w której zawarte zostały zapisy dot. składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych. Co ciekawe, za przyjęciem ustawy głosowali jak jeden mąż reprezentanci PiS oraz PO. W związku z tym zadaliśmy kilka pytań posłowi Krzysztofowi Gadowskiemu

Składka solidarnościowa dla JSW. Dlaczego poseł Krzysztof Gadowski głosował za?arch.
- Z trybuny sejmowej poruszyłem absurd w jakiej wysokości obciąża się JSW, która zmuszana jest do przekazania podatku solidarnościowego w wysokości 2 mld zł - mówi poseł Krzysztof Gadowski.

Składka solidarnościowa dla JSW. Dlaczego poseł Krzysztof Gadowski głosował za?

Szymon Kamczyk.  To, że przedstawiciele partii rządzącej głosują za projektem ustawy przedstawionym przez rząd - nie dziwi. Wśród głosujących "za" byli jednak również przedstawiciele opozycji. Co zdecydowało o tym, że zagłosował pan "za" ustawą dot. składki solidarnościowej?

Krzysztof Gadowski. Chciałbym zwrócić Panu uwagę, że mówimy o projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Główny więc zapis ustawy dotyczył wsparcia gospodarstw domowych poprzez podwyższenie podstawowego limitu zużycia energii elektrycznej objętego mrożeniem ceny z 2 MWh do poziomu 3 MWh rocznie, dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi z 2,6 MWh do poziomu 3,6 MWh rocznie oraz rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny i gospodarstw domowych rolników z 3 MWh do poziomu 4 MWh rocznie. Zmiana przewidywała także obniżenie ceny maksymalnej dla jednostek samorządu terytorialnego, niektórych podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw z 785 zł/MWh do poziomu 693 zł/MWh. O to wsparcie Koalicja Obywatelska domagała się już od ponad roku. Składając swoje projekty, jak i poprawki do ustaw proponowanych przez rząd. Głosowałem więc przede wszystkim za tymi rozwiązaniami i za podmiotami, które do tej pory nie miały żadnego wsparcia ze strony rządu. Jakoś się dziwnie składa, że spółki Skarbu Państwa w różnych krytycznych sytuacjach korzystają z dofinansowania, pożyczek, kredytów i innych instrumentów finansowych, które wielokrotnie są umarzane. Natomiast mikro, mali i średni przedsiębiorcy pozostawiani są zawsze sami sobie, mimo, że to oni w większości w Polsce są pracodawcami i dostarczają znaczących wpływów do budżetu. Warto przy tej okazji wspomnieć, że rząd przy takich wrażliwych sytuacjach stara się wprowadzić zapisy do ustaw, które opozycja niekoniecznie by poparła.

Jakiego rzędu będą to środki w przypadku JSW i czy to spowoduje zastoju inwestycyjnego w spółce?

Z trybuny sejmowej poruszyłem absurd w jakiej wysokości obciąża się JSW, która zmuszana jest do przekazania podatku solidarnościowego w wysokości 2 mld zł. Dla porównania taki moloch, jak PKN Orlen, który łupił Polaków w trakcie pandemii, szalejącej drożyzny i wojny w Ukrainie, który w ostatnim czasie zanotował 33,5 mld zł zysku, przekazał tylko 4 mld zł tego podatku za handel energią i gazem. Ale ani złotówki za handel paliwem, które jest dominującym źródłem dochodu tej spółki. Będąc ponoć naszym srebrem rodowym powinien chronić społeczeństwo, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, a nie nakładać tak wysokie marże i generując tak potężny zysk. Powodowało to potężny wzrost cen towarów i usług, szalejącą drożyznę i galopującą inflację. To skandal, że środki z JSW muszą wrócić do Warszawy. PiS zlikwidował już 14 kopalń i podjął decyzję o likwidacji kolejnych 17. W samej JSW zlikwidowano KWK Krupiński i KWK JAS-MOS. Te środki powinny być tu zagospodarowane, na przywrócenie tych terenów gospodarce, na produkcję zielonej energii, która mogłaby obniżyć koszty funkcjonowania spółki, czy na likwidację szkód górniczych, modernizację infrastruktury zniszczonej przez działalność górniczą.

Podnoszą się głosy związkowców, aby rząd 15 proc. z tej składki przeznaczył dla załogi JSW. Co pan na to?

Brakowało mi właśnie podczas dyskusji nad ww. projektem ustawy głosu związków zawodowych. Właściwie go w ogóle nie było. Nie słyszałem też żadnego posła PiS z naszego regionu, aby wyraził swój sprzeciw, czy uwagi do tego projektu. Na temat wysokości środków wypracowanych za ubiegły rok przeznaczanych dla załogi nie wypowiadam się. O tym decyduje regulamin pracy i płacy ustalany przez zarząd JSW wspólnie ze stroną społeczną. W jakiej wysokości osiągnięty zysk za 2022 rok przez JSW S.A. pochodzi ze wzrostu cen węgla na rynkach światowych, a na ile z dodatkowego zaangażowania załogi wie jedynie zarząd spółki. W ich kompetencji leży podjęcie stosownej decyzji. W takich chwilach należy pamiętać, że w sytuacjach krytycznych spółka sięgała po środki z budżetu państwa, które niejednokrotnie były umarzane.


Zobacz sprawozdanie poselskie Posła na Sejm RP Krzysztofa Gadowskiego:

Ludzie

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

29 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Fikcja (85.202. * .83) 10.08.2023 15:51

no i co na to akcjonariusze.

~menel (89.64. * .96) 10.08.2023 12:13

PIS ,PO to jedno zło

~TrybunLudu (185.135. * .242) 10.08.2023 11:18

Mam już po dziurki w nosie facjatę tego typa. Wszędzie jego bilbordy- najaktywniejszy poseł w regionie! Haha! Przed wyborami zawsze wyłazi z dziury i mądruje...

~tencopaczy (46.134. * .188) 10.08.2023 07:18

zmienił by zdjęcie bo się zestarzał (polecam kontakt z boskim apolonim wie jak brać botox), a jeżeli chodzi o to o co chodzi to p. poseł zawsze będzie za a nawet przeciw byle przy korycie a to już chyba 4 czy 5 kadencja i tak lekką ręką bez wysiłku klasa leci a gadać bajdurzyć można zawsze i wszędzie tak to jest u posła a to chleb drogi a to węgla brak, a to prąd nie taki jaki powinien być, zawsze przeciw bo jak jest dobrze to dla niego źle a jak źle to dobrze.....i dalej w Jastrzębiu p. Gadowski sobie będzie biadolił przez kolejną kadencje bo donek uwielbia oddanych i służalczych....

~bose (188.137. * .108) 09.08.2023 13:23

Składka miała iść na niepełnosprawnych, a nie poszła .Do dziś to śliski temat. Jeśli myślicie, że PiS zabierze kopalniom, a wy dostaniecie, jesteście w błędzie. Śląsk był zawsze krową dojną dla rządzących i tak będzie zawsze. Dziwne, że poseł Gadowski głosował za. Jednak jestem pewny, że znowu zostanie posłem ,jak zwykle .Ludzie głosują na znajome (z billboardów) twarze.

~PO_to_kompletne_DNO (146.70. * .235) 09.08.2023 12:22

Dlatego podpisał bo to jest, jak się wszędzie reklamuje przed wyborami na bilbordach, najaktywniejszy osioł w regionie.

~real (46.204. * .135) 09.08.2023 07:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dajcie pokój z tym facetem on nic nie znaczy jest bo jest .

~TOTOMI (81.200. * .161) 09.08.2023 07:06

Cytuję:
"Nie słyszałem też żadnego posła PiS z naszego regionu, aby wyraził swój sprzeciw, czy uwagi do tego projektu."
Zapytajcie PiSowców czemu nie tak zrobili, a nie wyżywajcie się na Gadowskim.
PS. Nie jestem z PO.

~anzelm (5.173. * .52) 08.08.2023 20:56

Panu posłowi możecie naskakać. Już ma zaklepana posadę dyrektora JZWiK . Pani Prezydent posiada uprawnienia emerytalne i pewne stanowisko dyrektorskie. Tylko były prezydent Janecki był naiwnie uczciwy i po kadencji wrócił do szkoły jako szeregowy nauczyciel. Ludzi uczciwi nie robią kariery.

~Skarbnik (79.184. * .70) 08.08.2023 17:31

Dlaczego poseł Matusiak głosował za nie wypłaceniem rekompensat za deputat węglowy dla emerytów 2015 itd.

~Robokopidoł (185.64. * .96) 08.08.2023 16:41

Dobrze, ze tak glosowal.
To rozsadne.
Ryle dosyc juz maja przywilejow a jeszcze dra ryje.

~Dno (5.184. * .116) 08.08.2023 16:37

A kto to jest ten pełowiec ,pisiorem,

~Hardy@12 (89.64. * .55) 08.08.2023 15:31

Przez dowcip to ty na świecie się paletarz i wypisujesz bzdety, przez górnictwo więcej dobrych rzeczy powstało niż szkud głąby

~Smurf (5.173. * .76) 08.08.2023 14:54

Jakim prawem wprowadzony ma być podatek wsteczny na producenta węgla metalurgicznego i dlaczego JSW ma być jedynym podmiotem objętym tym podatkiem wbrew konstytucji ?

MichalGR 08.08.2023 14:52

byrtr (188.137. * .108)
Przeciez PiS i PO to jedno i to samo. Po wyborach stworzą razem koalicje.

~@Hardy (89.64. * .24) 08.08.2023 14:46

"samych składek górnik odprowadza 2,5do 3 razy więcej" - niezły dowcip. Przestań ćpać bo resztki mózgu stracisz. Już kiedyś takiemu samemu pacanowi wyliczyłem ile musiałby zarabiać górnik od początku swojej pracy by wypracować emeryturę, którą przeciętnie pobiera. Nie ma takiej możliwości.

~Bungabunga (46.204. * .50) 08.08.2023 14:25

I bardzo dobrze zrobił. Żadnego pożytku z tego rylostwa. Szkody, unikanie płacenia podatków. Dziś nikt już nie pamięta ile milionów miasto musiało zwrócić JSW za podatek od nieruchomości podziemnych. Jaki jest koszt dla miasta, każdy widzi. Dewastacja wszystkich dróg, to nie przypadek, że nikt tu nie inwestuje, bo nie ma metra ziemi, która nie byłaby doświadczona rabunkowa eksploatacja. No i ci górnicy...... Boże zmiłuj się

~wyborcaPzpr (87.207. * .191) 08.08.2023 14:16

Aż strach pomyśleć ze poseł jest przedstawiany jako najlepszy kandydat PO w naszym regionie buehehe rudy chyba nie wie jaka jest prawda bo by go nigdy na listy nie wystawił .

~Hardy@12 (89.64. * .55) 08.08.2023 13:59

Ty nie jesteś "ciekawy"jestes zwyklym maciwoda sprawdź u źródeł później pisz ,samych składek górnik odprowadza 2,5do 3 razy więcej niż tylko do górnictwa jak coś państwo dołożyło to odzyskało z nawiazka

~maksiumilan (89.64. * .138) 08.08.2023 13:54

A dlaczego w 2015 roku głosował za odebraniem depuatu węglowego emerytom !!!

~ElektrykzGdanska (88.156. * .253) 08.08.2023 13:53

Niech mi ktoś pokaże gospodarstwo domowe, które zużyje w ciągu roku 3 000 000 Wh (MWh) energii elektrycznej? Posłowi, a raczej jego asystentowi, który pewno wysyłał odpowiedź, pomyliły się jednostki. Z pewnością chodziło o 3 000 Wh, czyli kWh.

~byrtr (188.137. * .108) 08.08.2023 13:46

Z wypowiedzi posła nie wynika dlaczego JSW ma płacić składkę, a PiSowskie spółki nie. Nadal nie rozumiem dlaczego poseł PO głosuje jak posłowie PiS,

~nurt (188.137. * .108) 08.08.2023 13:43

Podobno Orlen tej składki nie płaci. A JSW musi.

MichalGR 08.08.2023 13:21

Drugi Donald. Juz dawno powinno sie likwidowac te spolki, dyrektorow i innych pasozytow na kopalniach. Gadowski ostatnia kadencja jako posel.

~figurant (87.207. * .191) 08.08.2023 13:11

Czy ktoś mógłby napisać jakie osiągnięcia ma owy poseł w końcu jest tam gdzie jest już kilkadziesiąt lat proszę napisać jak ktoś wie co zrobił dla Jastrzębia ,regionu ,Polski .Nie widzę nie słyszę Dziękuje bardzo .

~Pył (89.25. * .86) 08.08.2023 13:08

"mówimy o projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach" i tutaj wysypuje się 95% pisowskiego elektoratu bo nie ogarną o co chodzi

~ciekawy (188.137. * .95) 08.08.2023 13:02

hardy - "Do emerytur górniczych co roku musimy dopłacać ok. 6,5 mld zł."co jeszcze byście ryle chcieli ? najpierw zacznijcie być w pełni zyskowni a potem pogadamy

~Hardy@12 (89.64. * .55) 08.08.2023 12:45

Dlaczego ty pośle nie protestowałeś żeby te 15 % dać górnikom nie opowiadaj i pis i zwiazkowcach a ty nie że Śląska jesteś? Jesteś tak po Śląsku CIUL beż wychylania się bo by cię Tusk skasowałz list mam nadzieję że to koniec twojego posłowania

~Hardy@12 (89.64. * .55) 08.08.2023 12:38

Dlaczego części tych zysków nie dać górnikom, to oni ciężko na jej wyniki a podwyżki i premie dla budżetówki koniec okradania robotnikow