Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Milion osób w województwie śląskim usłyszało o sprawiedliwej transformacji

Czy tego chcemy, czy nie, województwo śląskie, znane z przemysłowego dziedzictwa, zmierza w stronę transformacji energetycznej. Temat nadchodzących zmian próbowało przybliżyć mieszkańcom Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego FOPSZ w ramach projektu „Kaj ta zmiana?”.

Milion osób w województwie śląskim usłyszało o sprawiedliwej transformacji

Osią projektu było badanie, oparte na monitoringu dokumentów strategicznych gmin województwa śląskiego, którego celem było zrozumienie gotowości samorządów do podjęcia tematu sprawiedliwej transformacji.

– W badaniach dotyczących transformacji energetycznej na uwagę zasługuje fakt wzięcia pod uwagę różnego tempa i różnych kierunków przemian funkcjonalnych gmin. Tworzą one dość zróżnicowaną mozaikę zjawiska, które w literaturze przyjęto rozumieć jako transindustrializacja. Transindustrializacja wskazuje, że w województwie istnieją gminy, w których często od ponad dwóch dekad nie ma już górnictwa węgla kamiennego, ale są też takie, gdzie zostało ono silnie zrestrukturyzowane i zmarginalizowane w strukturze funkcjonalnej. Są też w końcu gminy, gdzie nadal stanowi ono podstawę rozwoju gospodarczego miasta. Na te zróżnicowania nakłada się różna skala implementacji nowych funkcji i nowych aktywności – przemysłowych i usługowych. Ma to diametralne znaczenie w definiowaniu celów strategicznych na poziomie lokalnym – tłumaczy Robert Krzysztofik, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, który udzielił komentarza w raporcie z badań.

Kluczową rolę w projekcie odegrała komunikacja z mieszkańcami. Z tego powodu powstała internetowa platforma, Śląski Bank Pomysłów na Transformację, umożliwiającą wymianę pomysłów i poglądów związanych z transformacją energetyczną Górnego Śląska. Wydano również gazetę w nakładzie 30 tys. egzemplarzy, która trafiła w ręce mieszkańców województwa oraz zrealizowano kampanię edukacyjno-lobbingową, wykorzystując media społecznościowe, dzięki czemu udało się dotrzeć z informacją o transformacji energetycznej do miliona mieszkańców województwa śląskiego.

Równolegle, zrealizowano trzy seminaria internetowe na temat transformacji oraz zrealizowano 48-godzinny cykl szkoleń dla młodzieżowych liderów z naszego województwa.

– Nasze interaktywne spotkania gromadziły naukowców i przedstawicieli lokalnych społeczności, którzy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami i inspiracjami, związanymi ze sprawiedliwą transformacją. Mamy nadzieję, że nasz projekt, działania edukacyjne i lobbingowe okażą się solidną podstawą do dalszych rozmów na temat sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim – przekonują twórcy projektu z Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego FOPSZ.

Projekt "Kaj ta zmiana? Kampania na rzecz sprawiedliwej transformacji” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Materiał zewnętrzny