Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wybory parlamentarne 2023. Co musisz wiedzieć o głosowaniu?

Kto może głosować? Ilu parlamentarzystów wybieramy? Jakie są okręgi wyborczy? Czy można oddać głos na dwie osoby? - na te i inne pytania odpowiadamy w specjalnie przygotowanym materiale dotyczącym wyborów.

Wybory parlamentarne 2023. Co musisz wiedzieć o głosowaniu?arch.
15 października będziemy wybierać posłów i senatorów.

Wybory parlamentarne 2023. Co musisz wiedzieć o głosowaniu?

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne?

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył datę wyborów na 15 października 2023 roku. Wyznaczenie tej daty wyborów wynika z Konstytucji. Zgodnie z przepisami wybory muszą zostać przeprowadzone w dniu wolnym, przypadającym w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja rozpoczęła się 12 listopada 2019 wraz z pierwszym posiedzeniem Sejmu, więc czteroletni okres kadencji mija 12 listopada 2023 roku. 

Ilu posłów i senatorów będziemy wybierać w całej Polsce?

Będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów.

Kto może głosować?

Głos będzie mogła oddać każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie, która w dniu wyborów ukończyła 18-ty rok życia.

Gdzie odbywać się będzie głosowanie?

Głosowanie będzie się odbywać w specjalnie przygotowanych lokalach wyborczych. Adresy zostaną podane do wiadomości publicznej. Zazwyczaj takimi miejscami w naszym okręgu są wyznaczone placówki oświatowe, głosowanie odbywać się również będzie w lokalach wyborczych, które powstaną w szpitalach i więzieniach oraz innych miejscach. 

Czy możemy głosować na więcej niż jednego kandydata?

Nie! Możemy oddać głos tylko na jednego kandydata do Sejmu i jednego do Senatu inaczej głos będzie nieważny. 

Na ile okręgów będzie podzielona Polska?

Jeżeli chodzi o wybory do Sejmu, to będzie to podział na 41 okręgów, w przypadku Senatu będzie 100 okręgów. 

Jak wygląda liczenie głosów do Sejmu?

Do Sejmu wykorzystywana jest metoda D'hondta. Oznacza to, że najpierw jest brana pod uwagę ilość głosów oddanych na daną listę i według tego następuje podział mandatów. W podziale głosów będzie brane pod uwagę ugrupowanie, które w skali kraju zdobędzie minimum 5% głosów, jeżeli bierze udział w wyborach jako partia,  zaś jeżeli jest to koalicja to musi zdobyć 8 % głosów.

Z jakich miejscowości składa się okręg nr 30 Rybnik do Sejmu?

Okręg ten składa się z powiatów: mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego oraz miast na prawach powiatu Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i Żor.

Ilu posłów wchodzi do Sejmu z okręgu rybnickiego?

W okręgu tym wybieranych jest 9 posłów.

Kto obecnie jest posłem w tym okręgu?

Adam Gawęda, Teresa Glenc, Michał Woś, Grzegorz Matusiak, Bolesław Piecha, Marek Krząkała, Krzysztof Gadowski, Gabriela Lenartowicz i Maciej Kopiec.

Jak wygląda liczenie głosów do Senatu?

Głosowanie do Senatu odbywa się w okręgach jednomandatowych, a więc mandat uzyskuje osoba, która zdobyła największą ilość głosów.

Jak wyglądają wybory do senatu na obszarze sejmowego okręgu nr 30?

Jeżeli chodzi o wybory do Senatu to okręg ten jest podzielony na dwie części: okręg nr 72 i okręg nr 73. 

Z czego składa się okręg nr 72?

W skład okręgu wchodzą powiaty raciborski i wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu Jastrzębie-Zdrój i Żory. Mandat uzyskuje tylko jeden kandydat.

Kto obecnie pełni funkcję senatora wybranym w tym okręgu?

Senatorem jest Ewa Gawęda.

Z czego składa się okręg nr 73?

Z powiatów mikołowskiego i rybnickiego oraz Rybnika, które jest miastem na prawach powiatu.

Kto obecnie pełni funkcję senatora wybranym w okręgu nr 73?

Senatorem jest Wojciech Piecha.

Jakie główne ugrupowania będą walczyć o wejście do Sejmu i Senatu?

Główne ugrupowania to Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska, Konfederacja, Trzecia Droga (Polska 2050 oraz PSL), a także Lewica. 

Ile jest zarejestrowanych komitetów wyborczych w Państwowej Komisji Wyborczej?

Według danych opublikowanych na stronie PKW zarejestrowanych jest 48 komitetów wyborczych, są to komitety zarejestrowane przez koalicje partii, partie oraz wyborców.

Kiedy zostaną podane oficjalne wyniki wyborów?

Zazwyczaj wyniki są znane kilka dni po wyborach, w ostatnim czasie wiele razy oficjalne wyniki były znane już w drugim dniu po przeprowadzeniu wyborów.


20 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Uwaga (80.238. * .76) 09.10.2023 22:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wazne zeby nie brac karty referendalnej!!!!

~Grazynka23 (46.22. * .178) 09.10.2023 20:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

research ? chyba w tvpis

przecież ona tak naprawdę NIC dla nas nie zrobiła,tylko głosowała jak jej tchórz kaczynski kazał, bardzo duuuuuużo pracy w to włożyła

żenada ten cały pis
wstyd by mi było należec do tej organizacji

~SebastianW (89.64. * .235) 09.10.2023 19:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Każdy niech głosuje przede wszystkim według swojego sumienia. Ja sobie zrobiłem porządny research kandydatów i w moim okręgu na wygraną zasługuje Teresa Glenc.

~To_sem_ja (37.248. * .1) 27.08.2023 18:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tak się składa, ekonomy, że znam wielu emerytów. Wszystkim "za kaczora" się poprawiło. Nie napiszę, co sądzą o ryżym...
Więc nikt Ci "analizy" nie będzie robił, chyba że eksperci niemieckich, polskojęzych mediów...
Pis to mniejsze ZŁO.

~hmm (77.111. * .56) 27.08.2023 12:30
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Oszuści często wybierają na swoje ofiary osoby starsze, o czym boleśnie przekonała się 76-letnia mieszkanka Legnicy. Kobieta sądziła, że otrzyma darowiznę w wysokości pięciu milionów dolarów, najpierw miała jednak opłacić koszty tajemniczego "certyfikatu". Pracownicy banku bezskutecznie próbowali odwieść kobietę od wykonania przelewów o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W końcu poinformowali policję.--Policzcie drodzy Emeryci w styczniu ile Wasza emerytura była razy wyższa gdy odchodziliście na nią ...od ówczesnej najnizszej placy krajowej a ile bedzie teraz po Nowym Roku od tej aktualnie najnizszej , dostosujcie to do cen ktore będą adekwatne do tej najnizszej placy. .Zostaliście zmanipulowani gdyz z pazerności widzieliście zasiłki którymi Was robili w ciu... a nie spadek realnej wartosci emerytur..Powodzenia w analizie tematu..


~Marrrffr (46.204. * .36) 27.08.2023 10:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Idźcie na wybory: damy Wam 2000zl w przyszłej kadencji na dziecko albo moze nawet 3000zl ,a Kto bedzie płacił -jak to kto ,frajerzy co pracują i pracowali z emerytur, a frajerzy tez pójdą na wybory ?,-dlaczego? pewnie -no bo wydrukujemy i Im damy Im 15stki oraz dlatego ze sa z natury frajerami ,dostarczycielami mamony.

~Kuballlik (85.202. * .83) 26.08.2023 20:46
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czesto za PISem ludzie nawoluja z pazernosci i wyrachowania, Oni i Ich rodziny dostaja ten" kawior" dla dzieci i w dup... maja ze spracowani ludzie zamiast miec godne emerytury , zaczynają łożyć na te dzieci inflacją majac z roku na rok coraz mniej aż do mometu gdy zaczynaja sami chodzic po smietnikach bo im coraz czesciej do chleba i czynszu
brakuje mimo pseudo 13stek. I to jest wyrachowanie ,"dobrze jest bo nam i naszym rodzinom daja za nic ,oj jak dobrze jest" ,czyz nie prawdai to sie nazywa cynizm wyborczy PiSowcow i o tym pisza juz specjalisci wiadomosci.wp.pl/prof-sadura-cyniczni-wyborcy-dawali-zwyciestwo-pis-6931806092860256a

~To_sem_ja (31.0. * .239) 25.08.2023 22:08

Gadzina: w punkt. Ale okrągłostołowcy boją się demokracji szwajcarskiej...
Bo tam lolityk jest chłop em na posyłki: posłem. Posłanym a y załatwiał interesy lokalnej społeczności.
"Szwajcarska demokracja szansą dla Polski?" M. Matyja.

~Gadzina (165.225. * .188) 25.08.2023 17:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niech sobie kazdy glosuje na kogo chce albo niech nie glosuje, to tez jest prawo. Ale jest tutaj luka w prawie. Skoro jest prawo do nie-glosowania to nie powinno byc limitu na frekwencje; mam na mysli referendum.
Cos na wzor Szwajcarii, frekwencja moze byc 1% i referendum jest wazne i wiazace w mysl zasady absens carens. Jak nie glosujesz to nie chcesz brac udzialu i wynik cie grzeje.

~RowerzystaLPG (89.64. * .142) 25.08.2023 16:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jedyne o czym należy pamiętać to żeby nie głosować na pislam i ryżego!!!

~Inspektor (46.204. * .75) 25.08.2023 10:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zawsze będą wmawiać Tobie oni wszyscy: "idz na wybory" ,nie isc to prawie zdrada, taki przeciez Ich interes. To wszystko to tylko bicie piany abysmy szli na wybory. Szalenstwo, odpłatnie reklamy a potem dzielą niesprawiedliwie tym co twoje i sami nie wypracowali rozdając lub trwoniac przez to Twoją prace i z niej powstałe oszczędności , kupując nimi glosy szczególnie kombinatorów gdyz znowu chcą wygrac kolejne i kolejne wybory. -przecież dałeś Im na to rządzenie glejt. Kiedy juz dadzą te 800+ (przeciez ja tez dostane, myślisz ) -bez skrupułów wielu będzie brało nawet jako darmoche dla dwulatków , ujmując tym samym innym dlugoletnio zatrudnianym w przeszłości emerytom, lub inflacją pozbawiając Polakow oszczednosci. Okradali nas inflacją komuniści, Balcerowicz a teraz Ci obecnie panujacy. Twierdza ze to przez Covid a nie przez rozdawnictwo..jedni gorsi od pozostalych. Zaufanie do rzadu jest jak zaufanie do drugiego człowieka ,nie ważne ile mi finansowo daje ale ważne czy powierzył bym mu na przechowanie swoje o wiele większe ciezko uzyskane oszczędności. "Malowanym papierkiem płacę Ci za prace -kolego . Dzisiaj kupisz chleb a jutro raczej juz g.uano za niego.

~Skarbnik (79.184. * .70) 25.08.2023 09:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najważniejsze co musisz wiedzieć jest to że .... wybory to twoje prawo ! a nie jak to niektórzy próbują wmawiać "Obywatelski obowiązek "

~TOTOMI (81.200. * .163) 25.08.2023 07:33

Wybory, wyborami ale warto też zwrócić uwagę na referendum które odbędzie się w dniu wyborów. Jeżeli ktoś z obywateli pobierze kartę referendalną to już bierze udział w referendum bez względu na to, co tam zakreśli i jego głos jest wliczany w statystyki - referendum jest ważne tylko wtedy gdy weźmie w nim udział ponad 50% uprawnionych do głosowania.
Jeżeli nie chcesz babrać udziału w referendum i tym samym nie przyczyniać się do statystyk to musisz powiedzieć przedstawicielowi komisji wyborczej, że odmawiasz udziału w referendum i twoja karta referendalna jest odłożona i nie bierze udziału w referendum oraz w statystykach.

~ŻydMaj (176.125. * .148) 25.08.2023 06:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (31.0. * .20) 24.08.2023 21:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

chamsku...

~To_sem_ja (31.0. * .20) 24.08.2023 21:51
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Pisiory mają zawsze tę przewagę nad różowymi ryżego (...), że tyły są komserwatywne i hamują wprowadzania po hamsku zboczeń promowanych przez Waszyngton i Brukselę.
Poza tym to zło, zło i jeszcze raz zło.

~NIGDY_WIECEJ_PIS (146.70. * .202) 24.08.2023 21:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"Jest wyrok w pierwszym procesie w trybie wyborczym przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Wniosek złożyła Platforma Obywatelska, a chodziło o spot Prawa i Sprawiedliwości dotyczący skali bezrobocia w czasie rządów Donalda Tuska. Warszawski sąd okręgowy uznał w czwartek, że informacja zawarta w tym spocie "nie jest zgodna z faktami" i nakazał zaprzestanie jej rozpowszechniania"

a taka niby prawy i katolicki jest ten pis a tu tak kłamie w żywe oczy, tfu cały ten pis !!!

~Orban (80.49. * .169) 24.08.2023 19:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wiedzieć to powinniście tylko jedno, każda listę należy całkowicie skreślić byście nie mieli wyrzutów, że dzięki Waszemu głosu dalej tkwią przy korycie PO, SLD, PSL i PIS. Czyli komuna w nowym wydaniu.
Głosując na nich zapewniacie im wszystkim dalszą egzystencję i nieźle koryto przez najbliższe 5 lat.

~pokojowka (188.137. * .35) 24.08.2023 18:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I REFERENDUM ! moze cos napiszecie .

~Skarbmik (46.134. * .66) 24.08.2023 13:14
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Absurdalne jest twierdzenie , że nie głosujący nie mają prawa krytykować wybranych w głosowaniach .Taka argumentacja dowodzi całkowitego niezrozumienia istoty liberalnego państwa i relacja jakie zachodzą między władzą a obywatelami .Demokracja tym między innymi różni się od autorytaryzmu , że obywatele mają w niej przede wszystkim prawa , a liczba ich obowiązków została zredukowana do minimum. Odzwierciedla to służebną rolę państwa wobec obywateli .Jednym z tych praw jest możliwość uczestnictwa w wyborach .Jest to wielka zdobycz demokracji .Temu prawu odpowiada symetrycznie prawo do powstrzymania się od głosowania .Realizacja któregokolwiek z tych praw nie wpływa na utratę żadnych innych obywatelskich przywilejów , w tym w szczególności prawa do krytyki władzy. Ci którzy chcieliby tego prawa ( moralnego) pozbawić niegłosujących dzielą obywateli na dwie kategorie : Lepszych ( elektorat) i gorszych ( niegłosujący ) .Nie dostrzegają przy tym że ustanawiają w ten sposób zasadę odpowiedzialności przed wyborcami , a nie przed obywatelami .Co sprzyja skrajnemu upartyjnieniu władzy i jej instrumentalizacji w celu maksymilizacji poparcia .Taki obraz sytuacji jest wprawdzie bliższy rzeczywistości , ale za to całkowicie nieprzystający do ideału demokracji w imię , którego występują pro wyborczy agitatorzy.