Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tragiczne dane dotyczące utonięć podczas tegorocznych wakacji

Miliony Polaków spędzają wakacje i czas wolny na wodach i terenach przywodnych. Miejsca te strzeżone są m.in. przez policjantów. Mimo licznych ostrzeżeń i akcji profilaktycznych, dane z minionych miesięcy przedstawiają dramatyczny obraz.

Tragiczne dane dotyczące utonięć podczas tegorocznych wakacjipolicja ilustracyjne
Policja apeluje o zachowanie rozwagi i ostrożności podczas kąpieli czy też uprawiania sportów wodnych.

W bieżącym sezonie wakacyjnym Policja podejmowała szereg działań ukierunkowanych na wzmocnienie poziomu bezpieczeństwa osób korzystających z różnorodnych form wypoczynku, w szczególności w rejonach wielu akwenów. Obok funkcjonowania stałych jednostek/komórek wodnych Policji, w których służbę pełni 152 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 81 sezonowych komórek wodnych Policji, w których pełniło służbę 345 policjantów.

Od 24 czerwca do 3 września zorganizowano ponad 5180 patroli wodnych Policji, w których pełniło służbę ponad 8870 policjantów.

- Tworzenie sezonowych komórek wodnych Policji, kierowanie większej liczy policjantów do pełnienia służby patrolowej czy prowadzenie akcji profilaktycznych promujących bezpieczny wypoczynek nad wodą, to tylko niektóre przykłady działań Policji realizowanych samodzielnie, jak też przy współudziale podmiotów, których ustawowym czy statutowym działaniem jest dbałość o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji - przekazuje Biuro Prewencji Komedy Głównej Policji.

Podczas tegorocznych wakacji na terenie kraju odnotowano 192 utonięcia osób, tj. o 24 osoby więcej niż w ubiegłe wakacje i o 25 więcej niż w roku 2021. Ponadto odnotowano 26 wyratowań osób.

Największą liczbę utonięć osób odnotowano w województwie pomorskim (29), wielkopolskim (18), małopolskim i zachodniopomorskim (po 16). Najwięcej utonięć osób miało miejsce w zbiornikach wodnych takich jak: jezioro (57), rzeka (34), staw (26), zalew (8) oraz "inny zbiornik" (53). Na 192 przypadki utonięć osób, 16 to utonięcia obcokrajowców. Najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć byli mężczyźni – 168, następnie kobiety – 15 oraz dzieci – 9. Alkohol jako przyczyna utonięć występował w 34 przypadkach, w tym 32 przypadki dotyczyły mężczyzn, natomiast 2 dotyczyły kobiet.

Na przypadające w bieżącym roku 72 dni wakacji, stwierdzono jedynie 7 dni, w których Policja nie odnotowała utonięć osób.

- Niewątpliwie istotną rolę w zakresie poprawy poziomu bezpieczeństwa osób kąpiących się odgrywają tzw. kąpieliska strzeżone, których jak wynika z obserwacji Policji, brakuje w odniesieniu do zapotrzebowania społeczeństwa na tego rodzaju formę wypoczynku. Także promowanie i rozwijanie warunków do nauki pływania to istotny element zmierzający do ograniczania przypadków utonięć osób - podsumowuje policja.

źr. Biuro Prewencji KGP, oprac. sqx

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].