Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

SiG: „Jesteśmy gotowi na strajk w kopalniach” [Wideo]

Pracownicy firmy JSW Szkolenie i Górnictwo spotkali się w sobotę z senator Ewą Gawędą w sprawie alokacji pracowników SiG w struktury JSW. Działacze WZZ Sierpień 80 deklarują, że w przypadku niepowodzenia rozmów z zarządem spółki zorganizują strajk ostrzegawczy.

SiG: „Jesteśmy gotowi na strajk w kopalniach” [Wideo]
Senator Ewa Gawęda spotkała się z pracownikami SiG. Fot. nph

SiG: „Jesteśmy gotowi na strajk w kopalniach”

Spotkanie odbyło się w sobotę w Ruptawie pod sołecką wiatą. Inicjatorami byli Rafał Jedwabny i Karol Granatyr z Wolnego Związku  Zawodowego Sierpień 80. Związkowcy zaprosili na nie polityków Prawa i Sprawiedliwość: premiera Mateusza Morawieckiego, Bolesława Piechę, Wojciecha Piechę, Teresę Glenc, Pawła Jabłońskiego, Marka Wesołego Ewę Gawędę - obecnie senator niezależną. Tylko ta ostatnia zdecydowała się przyjechać do Jastrzębia.

Pracownicy firmy Szkolenie i Górnictwo domagają się przeniesienia do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, tak zwanej alokacji. Uważają, że w momencie zatrudnienia w SiG mieli zapewnienie, że dojdzie do tego do roku czasu.

- Walczymy o traktowanie was zgodnie z prawem na równych zasadach. Nie ma naszej zgody na to, abyście w nieskończoność byli zatrudnieni w SiG na gorszych warunkach, niż pracownicy JSW. Na razie mamy do czynienia z taką sytuacją, że 50 czy 60 pijanych kolesi decyduje o waszej alokacji. Nie jesteście niewolnikami!” - mówił Rafał Jedwabny z WZZ Sierpień 80. 

Związkowcy zadeklarowali, że jeśli nie dojdą do porozumienia z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, to wejdą w spór zbiorowy i zorganizują 2-godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach JSW.

"Jesteście w stanie sparaliżować tę spółkę"

- Wszystko jest w waszych rękach pod warunkiem, że nie dacie się zastraszyć, Jest was 2 tysiące ludzi, jesteście w stanie zatrzymać wydobycie węgla. Jastrzębska Spółka Węglowa bez was nie jest w stanie funkcjonować. Jednym ruchem jesteście w stanie sparaliżować tę spółkę - mówił Rafał Jedwabny.

Obecna na spotkaniu senator Ewa Gawęda przypomniała, że czeka na wnioski kontroli, jaką Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza w sprawie alokacji pracowników SiG w struktury kopalń JSW.

- Czekam na raport Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli okaże się, że są jakiekolwiek nieprawidłowości, wówczas będę dalej interweniowała. Jestem senatorem i moim obowiązkiem jest podejmowanie działań, jeśli prawo jest łamane w stosunku od osób zamieszkujących mój okręg. Możecie na mnie liczyć - mówiła senator.

 

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~JestSuperJestSuper (89.64. * .244) 19.09.2023 10:54

Zamknijcie te kopalnie! Ile można czekać!

~Preczzjsw (37.30. * .50) 19.09.2023 09:44

Ryle, najpierw zapłacicie za szkody jakie JSW wyrządza słonymi wodami, które regularnie są zrzucane do Odry. JSW, to zwykły pasożyt, który od dziesięcioleci niszczy środowisko na Śląsku. Czas, aby ten pasożyt zlikwidowac

~Górniczekjsw (109.196. * .241) 18.09.2023 14:34

Mam 3 pytania po co JSW jest SIG, ile kosztuje wynajmowanie i utrzymanie firmy Córki SIG i kto na tym trzepie kasę??

~dotomek (89.25. * .86) 18.09.2023 14:05

~Tomek90 (5.173. * .59)
nic się tomuś nie bój... węgiel koksowy będzie miał się dobrze, gorzej z roszczeniowością hehe

~Tomek90 (5.173. * .59) 18.09.2023 09:24

To się zdziwicie jeśli myślicie kto inny niż za PiS będzie. Pamiętajcie za PO nie będzie lepiej tylko gorzej, bo nie będzie w ogógle kopalń w tym JSW bo wszystko zlikwidują bo im tak każą Niemcy.

~Ryl (79.124. * .58) 18.09.2023 07:32

Na KWK Borynia wiadomo jak.sie przechodzi Z SiG pod Jsw wystarczy zajść do tłustego kota w szkoleniowym z odpowiednią bibułą i załatwione

~Pył (89.25. * .86) 18.09.2023 07:31

już mniej niż 30 dni...

~Adasiek54612 (5.173. * .223) 18.09.2023 01:40

Pinokio się nie pojawił. No szkoda. Wysłali kobietę i na tym koniec. Nie będą rozmawiać. Może coś się zmieni na lepsze po wyborach. Mam nadzieję że patologia i sk******stwo przegra.

~Abcdef (83.22. * .109) 17.09.2023 22:05

Gdzie sa ci sigowcy na zdjeciu widac tylko kampanie wyborcza pis

~Xxxy (83.22. * .109) 17.09.2023 22:02

Sigowcy jak mają strajkowac tylko populisci z sietpnia 80 mogą coć takiego wymyślić
.pokażcie ilu was było na sptkaniu z panią senator zdjecie z drugiej strony.

~Markow (188.117. * .251) 17.09.2023 20:03

Przecież to jest mafia związkowa i szpicy kopalni,ile biorą za to że przechodzisz do kopalni ,ilu jest łapówkarzy? Gdzie CBA ? Ile teraz trzeba dać w łapę,przed wojną to było 10 tys zł a teraz podobno 20 tys¡!!

~Sjz (5.173. * .220) 17.09.2023 19:18

Nie strasz bo się ze....