Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

30 psów Śląskiej Policji przeszło okresowe testy. Co podlegało ocenie? [ZDJĘCIA]

Większość ze służących na Śląsku policyjnych czworonogów to psy patrolowo-tropiące. Oznacza to, że mogą one być wykorzystywane zarówno podczas zabezpieczeń imprez masowych, jak i do zatrzymywania osób, czy przeszukiwania terenu w celu odnalezienia zaginionych.

30 psów Śląskiej Policji przeszło okresowe testy. Co podlegało ocenie? [ZDJĘCIA]Śląska Policja
Wszystkie psy uczestniczące w zajęciach otrzymały atesty, uprawniające do pełnienia codziennej służby w Policji, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Psy do pracy w Policji dobiera się w taki sposób, aby spełniały kryteria zdrowotne i użytkowe tak, by były gotowe chronić ludzi oraz strzec bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pies pracujący w Policji musi być odporny na stres i bezwarunkowo posłuszny swojemu przewodnikowi. Zanim jednak trafi do służby, musi przejść swoje pierwsze szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam przez około 6 miesięcy nabywa umiejętności pokonywania przeszkód oraz uczy się posłuszeństwa. Pozytywnie zakończone szkolenie kończy się wydaniem atestu, zaświadczającego, że pies jest zdolny do służby.

Więcej o tym przeczytasz: Skąd się biorą psy w policji?

Chcąc utrzymać sprawność i przydatność jako pies policyjny, ich przewodnicy stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi podopiecznymi, dbając o ich nienaganną kondycję. Po upływie roku psy ponownie przechodzą egzamin przed komisją, która ocenia ich sprawność.

W minionym tygodniu, od poniedziałku do czwartku na Śląsku przeprowadzona została atestacja psów służbowych. Zajęcia prowadzili policyjni specjaliści do spraw kynologii służbowej Wydziału Prewencji KWP w Katowicach asp. sztab. Adam Chmel oraz asp. sztab. Łukasz Brzeziński. W zajęciach uczestniczył również przedstawiciel Zakładu Kynologii Policyjnej CSP z siedzibą w Sułkowicach asp. sztab. Adam Jankowski.

W zajęciach kontrolnych oraz atestacji wzięło udział 30 psów służbowych kategorii: patrolowej, patrolowo-tropiącej, tropiącej oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Ocenie poddano między innymi:

  • wyszkolenie psa w tym elementy posłuszeństwa,
  • współdziałanie przewodnika z psem podczas wykonywania ćwiczeń,
  • obronę przewodnika przed napastnikiem przez psa bez w kagańcu i bez,
  • pościg psa bez kagańca za pozorantem,
  • pracę węchową psa na śladzie ludzkim,
  • pracę węchową przy wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych.

Wszystkie psy uczestniczące w zajęciach otrzymały atesty, uprawniające do pełnienia codziennej służby w Policji, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Ponadto z grona uczestników wybrano trzech najlepszych przewodników i psów, którzy w przyszłym tygodniu będą reprezentować garnizon śląski w XX Finale Kynologicznych Mistrzostw Policji, który odbędzie się w Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP z siedzibą w Sułkowicach.

źr. Śląska Policja, oprac. sqx

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].