Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębska szkoła otrzymała imię Zesłańców Sybiru

Imię Zesłańców Sybiru otrzymała Szkoła Branżowa II Stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, wchodząca w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Uroczystości z tym związane odbyły się we wrześniu, kiedy wspominany jest atak Związku Sowieckiego na Polskę - 17.09.1939 roku.

Jastrzębska szkoła otrzymała imię Zesłańców SybiruImię Zesłańców Sybiru otrzymała Szkoła Branżowa II Stopnia w Jastrzębiu-Zdroju.nph

Jak co roku, przed symbolicznym grobem Zesłańców Sybiru na cmentarzu komunalnym w Ruptawie, odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar napadu Związku Sowieckiego na Polskę (17.09.1939 r.).  Władze miasta z prezydent Anną Hetman złożyły hołd wszystkim dotkniętym reżimem komunistycznym w czasie II wojny światowej. Jednak ta rocznica miała wyjątkowych charakter, ponieważ imię Zesłańców Sybiru otrzymała Szkoła Branżowa II Stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, wchodząca w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

- Dzisiaj szczególnym szacunkiem darzymy żyjących Sybiraków, którzy niosą w sobie ciężar wspomnień i przekazują historię o tragicznych czasach, ale jednocześnie mówią nam, jak bardzo kochają niepodległą Polskę. To dzięki ich zaangażowaniu powstał Związek Sybiraków działający na rzecz utrwalania i przywracania pamięci o zbrodniach dokonywanych na Polakach przez Rosjan. To dzięki zaangażowaniu pana Ryszarda Czerneckiego powstało Koło Związku Sybiraków tu, w Jastrzębiu – Zdroju. To dzięki niemu powstał ten pomnik, kryjący syberyjską ziemię. A wszystko po to, byśmy pamiętali. Dołóżmy więc wszelkich starań, by dramatyczne wydarzenia z tamtego okresu przetrwały w świadomości kolejnych pokoleń Polaków, mając głęboko w sercu te słowa: Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie! – mówiła Sylwia Banasiak-Żarska, prezes Związku Sybiraków Oddział Jastrzębie-Zdrój. 

Uczniowie ZS Nr 2 wraz z nauczycielką Katarzyną Moczoł, autorką scenariusza akademii,  przygotowali specjalną oprawę artystyczną, poświęconą pamięci Polaków zesłanych w czasie wojny na Syberię. Młodzież zaprezentowała wspomnienia rodaków, którzy przeżywali tę gehennę. Nie mogło zabraknąć również opowieści sybiraka Ryszarda Czerneckiego, który udzielił obszernego wywiadu na ten temat. Jego wspomnienia zostały zarejestrowane, aby kolejne pokolenia mogły poznawać te tragiczne wydarzenia. 

Prezydent Anna Hetman oddała hołd wszystkim wywiezionym na Syberię. Fot. nph

Obecna podczas uroczystości prezydent Anna Hetman podkreślała, jak ważne jest refleksyjne podejście do historii.

- Dzisiaj oddajemy hołd tym wszystkim, którzy walczyli za naszą wolność. Obecna sytuacja za wschodnią granicą, pokazuje, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze – trzeba o nią walczyć i dbać oraz pielęgnować. Dlatego musimy pamiętać o pewnych cechach i wartościach, które codziennie, każdy z nas powinien przekazywać kolejnym pokoleniom. Bardzo się cieszę, że właśnie ta szkoła nosi imię Zesłańców Sybiru - mówiła prezydent.

Dyrektor Ewa Mentel obiecała kultywować pamięć o Sybirakach. Fot. nph

Ryszard Czernecki, wieloletni prezes Związku Sybiraków Oddział Jastrzębie-Zdrój, nie krył wzruszenia podczas uroczystości.

- Cieszę się bardzo, że nauczyciele pamiętają o Sybirakach i przekazują tę wiedzę młodszym pokoleniom. Dziękuję pedagogom ze wszystkich jastrzębskich szkół za ten trud. Pamiętajcie o historii i uczcie młodzież wyciągać wnioski, ale nigdy, ale to nigdy nie myślcie o zemście - mówił Ryszard Czernecki.

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 Ewa Mentel podkreślała, że pamięć o Zesłańcach Sybiru będzie kultywowana przez całą społeczność szkolną.

- Zespół Szkół Nr 2 nosi imię Wojciecha Korfantego. Dla naszego patrona, tak, jak dla Zesłańców Sybiru najważniejsza była wolna Polska, którą miał głęboko w sercu. Dobro kraju, miłość do Ojczyzny i jej oddanie to wartości łączące Wojciecha Korfantego i wszystkich zesłanych na Syberię. Będziemy o nich pamiętać - mówiła Ewa Mentel.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SeniorkaMoszczenica (87.207. * .231) 25.09.2023 11:44

A nie można było dać nazwy Pawła adamowicza ,Lecha Wałęsy albo wojtka jaruzelskiego mamy tyle wspaniałych lewicowych wzorców