Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

15 października trzeba wybrać bezpieczną Polskę

Od wielu lat jestem politykiem. Niektórzy mogą pamiętać jak zaczynałem w rybnickiej radzie miasta, gdzie byłem przewodniczącym, inni mogą mnie kojarzyć jako Posła na Sejm RP wielu kadencji i wiceministra zdrowia w rządach Jarosława Kaczyńskiego, jeszcze inni zwracają się czasem Panie Senatorze, byłem także w Europarlamencie, gdzie poznałem systemy innych państw. Byłem także dyrektorem rybnickiego szpitala i jestem z zawodu lekarzem. Te lata doświadczeń uświadomiły mnie w przekonaniu, że należy dbać o każdego człowieka, ponieważ wszyscy jesteśmy równi. Wraz z Prawem i Sprawiedliwością mamy jeszcze kilka planów na Polskę, które należy dokończyć byśmy dalej byli jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Europie, dbających o każdego obywatela.

15 października trzeba wybrać bezpieczną Polskę

O zdrowiu w Polsce

Od lat zabiegam o to, by w Polskiej służbie zdrowia działo się lepiej. W tych dwóch kadencjach udało się zwiększyć wydatki na ochronę zdrowia z niespełna 80 miliardów złotych w 2015 roku do 165 miliardów w roku 2023. To wzrost o ponad 100%! Niektórzy powiedzą inflacja. Jednocześnie wzrost ten nastąpił również w kategoriach PKB. W 2015 roku wydawaliśmy 4,44% PKB, zaś dziś wydajemy już ponad 6%! Dlaczego zatem skoro wydajemy więcej nadal w służbie zdrowia nie jest najlepiej? Dług zdrowotny (tzn. odłożone zabiegi z czasów pandemii), pandemia COVID-19, zbyt mała liczba personelu medycznego i nie do końca właściwe zarządzanie szpitalami sprawia, że mamy z tym nadal problem. W ciągu ostatnich lat walczymy dość istotnie z tymi problemami, ale na efekt niestety trzeba czekać kolejne lata. Zwiększyliśmy zarobki lekarzy i pielęgniarek, zwiększyliśmy znacznie limity miejsc na studiach lekarskich z ponad 6 tysięcy, do ponad 10 tysięcy. Kolejnym krokiem jest procedowana od dłuższego czasu ustawa o jakości, która ma usprawnić działanie szpitali. Chcemy działać systemowo, ale do tego potrzebny jest czas. Do tego potrzebna jest trzecia kadencja dla Prawa i Sprawiedliwości. Zobaczą Państwo, że za kilka-kilkanaście lat przyszłe rządy, będą się chwalić naszymi dokonaniami. 

Ostatnia kadencja pod kątem inwestycji

Ostatnie cztery lata to potężna ilość środków inwestycyjnych dla naszego regionu. Łącznie liczymy tę kwotę w miliardach złotych. Takich środków dla regionu i dla samorządów nigdy wcześniej nie było, zwłaszcza z tak korzystnym dofinansowaniem, bo często na poziomie 95%. To tak jakby ktoś Państwu dołożył 95% do inwestycji. Rząd dofinansował w naszym regionie chociażby: budowę II etapu drogi Pszczyna-Racibórz, budowę kilkuset miejsc żłobkowych w Rybniku i powiecie rybnickim, budowę hospicjum, zakup autobusów wodorowych, przebudowy dróg i mostów w Rybniku, i gminach powiatu tj. Świerklanach, Lyskach, Gaszowicach, Czerwionce-Leszczynach (między innymi tych na ulicy Mikołowskiej), odnowienie ołtarza w Starym Kościele, rewitalizację parku Furgoła w Czerwionce, budowę placów zabaw, budowę centrum przesiadkowego w Jejkowicach. Inne większe inwestycje w okolicy to budowa kanalizacji sanitarnej w Gorzycach, Marklowicach, Radlinie, Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim; budowa zbiornika retencyjnego dla Raciborza, przebudowy głównych dróg i mostów w Jastrzębiu i Żorach, ale także potężne inwestycje w szkołach.

Wspieramy każdą grupę wiekową

Wprowadziliśmy to o czym Polacy rozmawiali przy rodzinnych stołach i mówili "Jak to w Niemczech dostają pieniądze na dzieci, a u nas nie". Dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości wprowadziliśmy program "500+", który dzisiaj wynosi już 800 zł na każde dziecko - bez wyjątku! Dzięki temu wyprowadziliśmy znaczną część dzieci z ubóstwa. Wprowadziliśmy 13 i 14 emeryturę, reformę klina i emeryturę do 2500 zł bez podatku, emeryci dzisiaj mają prawo do godnego życia. Podwyższyliśmy kwotę wolną od podatku z 3000 zł do 30000 zł, czyli 10 krotnie.  Wprowadziliśmy PIT 0% dla osób poniżej 26 r.ż., obniżyliśmy podatek PIT najpierw z 18% do 17%, a ostatnio do 12%. Takich obniżek podstawowych podatków jeszcze w Polsce nie było. Podwyższyliśmy drugi próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Dziś nikt nie pracuje za 5 zł na godzinę.  Najniższa stawka godzinowa wynosi dziś 23,5 zł. Zaś minimalną pensję podnieśliśmy z 1750 zł w 2015 roku do 3600 zł, a wkrótce będzie to ponad 4200 zł. To znów 100% wzrost. Dbamy o wszystkich mieszkańców Polski i chcemy to robić nadal. Te wszystkie inwestycje, ale także programy społeczne są możliwe między innymi dzięki uszczelnieniu luki VAT. Dziś rząd nie mówi "Piniędzy nie ma i nie będzie", my dbamy o to by Państwo było wyrozumiałe wobec słabych. 

Plan na kolejne lata

Obniżyliśmy wiek emerytalny, nie przyjęliśmy nielegalnych imigrantów, wybudowaliśmy mur na granicy z Białorusią, a strategiczny majątek jest nadal w Polskich rękach. By jednak nie wróciły czasy, kiedy obywatel musiał się obawiać o swoją emeryturę oraz tego, czy jej dożyje wybierz Prawo i Sprawiedliwość. My chcemy konsekwentnie działać na rzecz naszego kraju i regionu mamy 8 konkretów: 1. Emerytury stażowe; 2. Przyjazne osiedle; 3. Darmowe autostrady; 4. Lokalna półka; 5. Bon szkolny poznaj Polskę; 6. Dobry posiłek w szpitalu; 7. Darmowe leki dla dzieci do 18 r.ż. i seniorów powyżej 65 r.ż.; 8. Utrzymanie programu 800+. Proponujemy utrzymanie tego co dobre tj. programów inwestycyjnych dla gmin, utrzymanie stabilnego wzrostu płacy minimalnej, utrzymanie 13 emerytury. Chcemy także rozwijać strategiczne inwestycje dla naszego kraju. Polska może być silnym Państwem. Już coraz mniej nam potrzeba by dogonić kraje zachodu pod względem zamożności, ponieważ pod względem poczucia bezpieczeństwa obywateli naszego kraju jesteśmy znacznie przed nimi. By jednak do tego doprowadzić i zachować te wszystkie prospołeczne programy potrzebny jest rząd Prawa i Sprawiedliwości. Potrzebna jest 3 kadencja. Dlatego zachęcam do oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość i zachęcam, by oddać głos na lidera listy, na mnie, na Bolesława Piechę. 

Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość

Ogłoszenie wyborcze

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.