Bolesław Piecha
Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.
Ur. 19 września 1954 r. w Rybniku. Polityk związany z Rybnikiem oraz ze Śląskiem. W latach 1994-1998 pełnił funkcję radnego oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji (od 2001), były wiceminister zdrowia. W Sejmie VI kadencji wybrany na stanowisko Przewodniczącego Komisji Zdrowia. 9 października 2011 uzyskał mandat poselski Sejmu VII kadencji i objął przewodnictwo w Sejmowej Komisji Zdrowia. Senator VIII kadencji, poseł IX i X kadencji Sejmu RP. Polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Dziś, 26 października w Rybniku odbył się zjazd okręgowy Prawa i Sprawiedliwości. Dotychczasowym przewodniczącym był poseł Bolesław Piecha. Prezes Jarosław Kaczyński nominował jednak na to stanowisko Michała Wosia. Konieczne było zaakceptowanie przez członków okręgu tej decyzji.
Wicemarszałek Bartłomiej Sabat złożył dziś rezygnację ze stanowiska. Wkrótce odbędzie się sesja nadwyczajna, podczas której zostanie wybrany jego nastepca. Czy tym razem przedstawiciel naszego regionu wejdzie do władz wojewódzkich? W kuluarach mówi się, że jest tylko jeden potencjalny kandydat z Subregionu Zachodniego. Jednak regionów,...
Od kilku dni trwa przerwa w pracy Sejmu, w sierpniu nie są planowane posiedzenia. Niektórzy posłowie wyjechali na wakacje, niektórzy pozostali w swoich okręgach. Sprawdziliśmy, jakie interpelacje, zapytania, oświadczenia i pytania w sprawach bieżących złożyli parlamentarzyści z naszego regionu.
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, wprowadzającą nową definicję gwałtu oraz nowy rodzaj zgwałcenia. Posłowie z naszego okręgu wyborczego nie byli w tej sprawie jednomyślni. Zmianę poparło trzech posłów z KO, jeden z PiS, jeden z Polski 2050. Trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Większość posłów KO, Trzeciej Drogi oraz z PiS-u zagłosowała tak samo. Wśród parlamentarzystów, którzy wstrzymali się od głosu, jest poseł z naszego regionu. Jeszcze jeden poseł w ogóle nie głosował w tej sprawie.
- Rozmawiam na ten temat z ekspertami. Większość naukowców jest jednego zdania, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach - oznajmił prezydent Andrzej Duda.
Pięciu posłów z naszego regionu opowiedziało się za przyjęciem nowelizacji ustawy, nadającej językowi śląskiemu status regionalnego. Przeciw zagłosowało dwóch posłów, jeden się wstrzymał, a jeden nie głosował.
Posłowie Grzegorz Matusiak (PiS) i Krzysztof Gadowski (KO) komentują wyniki wyborów w Jastrzębiu-Zdroju
- Czy wiecie, jak się dzieli ludzkość świata? Jest 1 mln Ślązaków i 8 mld goroli - to żart, który opowiedział w Sejmie poseł Roman Fritz z Konfederacji w trakcie dyskusji nt. uznania śląskiego za język regionalny.
Tytułowe pozdrowienie wypowiedział Andrzej Sączek, kandydat PiS na prezydenta Rybnika, podczas konwencji zorganizowanej w rybnickim "Świerklańcu". W wydarzeniu wzięło udział wielu lokalnych i regionalnych polityków tego ugrupowania, w tym posłowie Bolesław Piecha i Paweł Jabłoński.
15 października odbyły się w Polsce wybory parlamentarne, zaś 13 listopada rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Sprawdziliśmy, jak wygląda aktywność sejmowa posłów z okręgu nr 30.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Wyniki głosowania były zaskakujące, bowiem wokół projektu skupiła się szeroka koalicja posłów, również z PiS. Sprawdziliśmy, jak głosowali posłowie z naszego regionu.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę dotyczącą obsadzenia składów osobowych stałych komisji sejmowych. Postanowiliśmy sprawdzić, w których komisjach będą działać posłowie z okręgu numer 30. Okazuje się, że żadna z tych komisji nie będzie miała reprezentacji dwóch posłów z Raciborza. Wiemy dlaczego.
AKTUALIZACJA
117 osób spośród 460 posłów debiutuje w ławach sejmowych, 27 wraca do nich po przerwie. Trwa pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, w trakcie którego posłowie składają ślubowanie. To od tego momentu stają się pełnoprawnymi przedstawicielami swoich wyborców w parlamencie na kolejne cztery lata. Sejm wybrał na Marszałka Sejmu Szymona...
AKTUALIZACJA
13 listopada pracę inauguruje Sejm X kadencji wybrany w wyborach z 15 października. Na pierwszym posiedzeniu swój rząd do dymisji poda Mateusz Morawiecki.
Prawie 40 tys. zł otrzymają parlamentarzyści, którzy nie zasiądą w Sejmie i Senacie nowej kadencji.
Tradycyjnie w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia oficjalnych zaświadczeń potwierdzających uzyskanie mandatu parlamentarzysty.