Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Są znane składy stałych komisji sejmowych. W których zasiadają posłowie z naszego okręgu?

TEKST AKTUALIZOWANY

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę dotyczącą obsadzenia składów osobowych stałych komisji sejmowych. Postanowiliśmy sprawdzić, w których komisjach będą działać posłowie z okręgu numer 30. Okazuje się, że żadna z tych komisji nie będzie miała reprezentacji dwóch posłów z Raciborza. Wiemy dlaczego.

Są znane składy stałych komisji sejmowych. W których zasiadają posłowie z naszego okręgu?
Górny rząd: Paweł Jabłoński, Grzegorz Matusiak, Michał Woś. Środkowy rząd: Łukasz Osmalak, Bolesław Piecha, Gabriela Lenartowicz. Dolny rząd: Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Roman Fritz.

W przypadku komisji stałych najwyższą funkcję spośród wszystkich posłów z okręgu numer 30 pełnią Krzysztof Gadowski i Gabriela Lenartowicz (KO). Gadowski choć zasiada tylko w jednej, to jest w niej wiceprzewodniczącym. To Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Gabriela Lenartowicz, z ramienia Koalicji Obywatelskiej, angażuje się w prace Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, a także Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, której jest wiceprzewodniczącą. Należy jednak wskazać, że jeszcze nie wszystkie komisje wyłoniły prezydia ze swoich gremiów.

Kolejni politycy z naszego okręgu pełnią funkcje w dwóch różnych komisjach sejmowych. Roman Fritz, reprezentujący Konfederację, jest członkiem Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Grzegorz Matusiak z Prawa i Sprawiedliwości uczestniczy w pracach Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, a także Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Natomiast Bolesław Piecha, również z PiS, jest aktywny w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Zdrowia.

Marek Krząkała z Platformy Obywatelskiej skupia swoją uwagę wyłącznie na pracy w Komisji Spraw Zagranicznych.

Natomiast Łukasz Osmalak (Polska2050-TD) pracuje wyłącznie w ramach Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (bez prezydium).

W żadnej z komisji nie zasiadają dwaj posłowie z Raciborza, tj. Michał Woś i Paweł Jabłoński (PiS), którzy jednocześnie pełnią funkcje wiceministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z regulaminem Sejmu RP, konkretnie artykułem 7, punktem 3, określono, że poseł pełniący funkcję członka Rady Ministrów lub sekretarza stanu nie może być jednocześnie członkiem komisji, z wyjątkiem komisji, o której mowa w art. 86b ust. 1 (w tym artykule mowa o Komisji Nadzwyczajnej).

Okręg numer 30 w Sejmie RP reprezentuje dziewięcioro posłów, którzy w wyborach wybierani byli przez mieszkańców powiatów: raciborskiego, wodzisławskiego, rybnickiego, mikołowskiego oraz miast – Żory, Rybnik i Jastrzębie-Zdrój.

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

Łukasz Osmalak

Poseł na Sejm RP

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_trolla_nizej (46.22. * .178) 23.11.2023 16:13

a z jakiej racji ???
sam se usuń jak ci przeszkadza
nam tylko przypomina o tych 8 letnich podłościach pis-u

rudy66 23.11.2023 15:51

Czy włodarz Wodzisławia zleci usunięcie wulgarnych osiem gwiazdek że skrzyżowania Matuszczyka- Pszowska bo.......?

~Reinhold (78.31. * .18) 22.11.2023 19:59

Toż ona nic dla Raciborza nie zrobiła, nie załatwiła, może dla Krzanowic?, nie wiem po co ją znów wybraliście?...

~PeOwiec (5.173. * .81) 22.11.2023 13:08

No i kasa pasuje

~Skarbnik (79.184. * .70) 22.11.2023 11:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~FrauGabriella (83.4. * .70) może tego nie wiesz , ale Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka nie ma w Sejmie ani w Senacie tej kadencji swojego przedstawiciela.

~FrauGabriella (83.4. * .70) 22.11.2023 11:07
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Niemiecka blondyna z Krzanowic w komisji mniejszości narodowych. No tak ktoś musi reprezentować V kolumnę.

~Skarbnik (79.184. * .70) 22.11.2023 10:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na 24 komisje sejmowe pis dostał przewodniczącego w .... 2 ! a chcieli mieć w 10 komisjach .Kolejny łomot cóż życie ....