Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sejm przyjął ustawę "Aktywny rodzic", która wprowadza m.in. "babciowe". Głosowało za nią 7 na 9 posłów z naszego regionu

Większość posłów KO, Trzeciej Drogi oraz z PiS-u zagłosowała tak samo. Wśród parlamentarzystów, którzy wstrzymali się od głosu, jest poseł z naszego regionu. Jeszcze jeden poseł w ogóle nie głosował w tej sprawie.

Sejm przyjął ustawę "Aktywny rodzic", która wprowadza m.in. "babciowe". Głosowało za nią 7 na 9 posłów z naszego regionuarch. Nowiny.pl
Posłowie z naszego regionu. Górny rząd: Michał Woś, Krzysztof Gadowski, Bolesław Piecha. Środkowy: Paweł Jabłoński, Marek Krząkała, Łukasz Osmalak. Dolny: Gabriela Lenartowicz, Grzegorz Matusiak, Roman Fritz.

15 maja Sejm RP przyjął Ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - "Aktywny rodzic". Za głosowało aż 405 posłów. 14 było przeciw, 2 wstrzymało się, a 37 nie głosowało.

Za przyjęciem ustawy opowiedziała się również większość posłów z naszego regionu:

Od głosu wstrzymał się poseł Paweł Jabłoński (PiS), natomiast nie głosował poseł Roman Fritz (Konfederacja).

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Trzy nowe świadczenia dla rodziców małych dzieci

Ustawa wprowadza trzy nowe świadczenia dla rodzin z najmłodszymi dziećmi:

  • aktywni rodzice w pracy (tzw. babciowe) - świadczenie wyniesie 1500 zł na czas 24 miesięcy, od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami - 1900 zł miesięcznie,
  • aktywnie w żłobku - świadczenie ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt w żłobkach, klubach dziecięcych oraz w placówkach dziennej opieki nad dziećmi do lat 3. Wsparcie wyniesie do 1500 zł na dziecko (lub do 1900 zł na dziecko niepełnosprawne) miesięcznie, pieniądze będą trafiać bezpośrednio do instytucji sprawującej opiekę nad dzieckiem,
  • aktywnie w domu - świadczenie będzie przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej, wyniesie 500 zł miesięcznie na 24 miesiące.

Świadczenie wypłaci ZUS. Rodzice będą mogli z niego skorzystać od 1 października 2024 r.

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

Łukasz Osmalak

Poseł na Sejm RP

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PiS_PO_jedno_DNO (91.195. * .175) 21.05.2024 12:51

Nauczyły się Platfusy z PO od PiS-iorów jak się wygrywa wybory i robią dokładnie to samo co PIS a tak płakali wielce hipokryci zasr.... jakie to rozdawnictwo pieniędzy jak PiS-uary rządziły

Objektywny 18.05.2024 10:30

Jak rodzice będą aktywni w pracy na szparagach u ....... to się babciowe należy, i kto je ma wtedy wypłacać ????????? . A kiedy dziadkowe , bratowe ,siostrzane itd. itd. tylko pytam ??????

~Tusk_rozdawnictwo (89.200. * .21) 18.05.2024 07:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tusk rozdaje pieniądze, a my na to musimy robić, jeszcze zrobił 800+ dla Ukraińców którzy przyjeżdżają PO pieniądze i jadą z powrotem na Ukrainę. Dla nas Polaków Tusk same podwyżki robi prąd ,woda ,gaz ,VAT na żywność a miało być tak pięknie

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .196) 17.05.2024 14:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pan Poseł Roman Fritz jedyny, który ma rozum i godność człowieka.

~perfektmen (46.134. * .239) 17.05.2024 13:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

śp. Andrzej Lepper już wam powiedział, "Wy nam nic nie musicie dawać, wystarczy że przestaniecie zabierać a sami sobie poradzimy". PiS-PO jedno ZŁO!

~Mistrz_krótkiej_formy (79.184. * .70) 17.05.2024 11:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jeżeli trzeba wprowadzać 800 plus , babciowe , bony , talony , rekompensaty , odpisy , zwolnienia , dopłaty ..żeby obywatele mogli przeżyć TO COŚ JEST NIE TAK Z TYM KRAJEM .