Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ustawa ws. in vitro. Woś i Matusiak głosowali inaczej niż Morawiecki. Jak głosowała reszta posłów z naszego okręgu?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Wyniki głosowania były zaskakujące, bowiem wokół projektu skupiła się szeroka koalicja posłów, również z PiS. Sprawdziliśmy, jak głosowali posłowie z naszego regionu.

Ustawa ws. in vitro. Woś i Matusiak głosowali inaczej niż Morawiecki. Jak głosowała reszta posłów z naszego okręgu?arch. Nowiny.pl
Czterech posłów z naszego okręgu głosowało za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Trzech posłów było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Głosowanie bez dyscypliny partyjnej

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, wśród nich reprezentanci naszego okręgu: Krzysztof Gadowski (KO), Marek Krząkała (KO), Gabriela Lenartowicz (KO) oraz Łukasz Osmalak (Polska 2050). W tym miejscu dodajmy, że projekt poparła również grupa posłów PiS z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Przeciw ustawie było 118 posłów, a wśród nich wybrani w naszym okręgu: Michał Woś (PiS/Suwerenna Polska), Grzegorz Matusiak (PiS) oraz Roman Fritz (Konfederacja). Przeciw głosował również pochodzący z Raciborza poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Wstrzymało się od głosu 50 posłów, m.in.: Jarosław Kaczyński, a także Paweł Jabłoński (PiS) i Bolesław Piecha z naszego regionu (PiS).

Szczegółowe wyniki głosowania:

Wyniki głosowania - Sejm [PDF]

Ustawa zakłada minimalne nakłady roczne na finansowanie programu w wysokości 500 mln zł. Program ma obejmować procedury medyczne tzw. wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Projekt nowelizacji miał charakter obywatelski. Przez długi czas znajdował się w tzw. "zamrażarce" sejmowej, gdzie skierowała go była marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Projekt został skierowany do prac sejmowych przez marszałka nowej kadencji Szymona Hołownię.

Dzień wcześniej Kaczyński i Tusk zagłosowali identycznie

W tym miejscu dodajmy, że 28 listopada posłowie głosowali w sprawie wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Upraszczając, rozchodziło się o to, czy obywatelską ustawę w sprawie finansowania in vitro wyrzucić do kosza od razu czy też skierować do dalszych prac (co finalnie mogło doprowadzić i w praktyce doprowadziło do uchwalenia ustawy przez Sejm).

W tym głosowaniu wzięło udział 441 posłów. 19 nie głosowało. Wniosek o odrzucenie ustawy poparło 94 posłów, wśród nich posłowie Michał Woś oraz Grzegorz Matusiak z naszego regionu.

Wstrzymało się 43 posłów, wśród nich poseł Paweł Jabłoński wybrany w naszym okręgu wyborczym.

Przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zagłosowało 304 posłów, a wśród nich Donald Tusk, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Tak samo jak liderzy PO i PiS, zagłosował wtedy również poseł Bolesław Piecha z naszego regionu.

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

Łukasz Osmalak

Poseł na Sejm RP

30 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .92) 01.12.2023 11:52
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~hmm (85.202. * .83) 01.12.2023 09:26

Masz racje Kubaaa ,InVitro obecnie to tylko przykrywka dla spoleczenstwa."to dobrze ze ceny rosną bo wówczas wiecej z VATu do budzetu...Kto to powiedzial."

~Kubaaaa (46.204. * .18) 01.12.2023 09:16

Jednak temat InVitro nie moze przykryc wazniejszych biezaco tematow czyli wg nomenklatury prawa karnego ,zbrodni karnych..poniewaz to juz nie poraz pierwszy uwazam Panie Posle ,: Niech powstanie nowa kategoria karna w Kodeksie Karnym ..."Przestępstwa przeciwko Społeczeństwu": np..wywoływanie Inflacji powinno być w prawie karnym uznaje za przestępstwo bo to jest przestępczo szkodliwa działalność a Rzad który to inicjuje i utrzymuje powinien byc uznany za złodziejski- jak dla mienia wielkiej wartosci ze szczególną szkodliwością społeczną. Czym; innym jest o przejściowa drożyzna czym innym celowa inflacja.
- Na odmianę Ci ktorzy wyprzedają na pniu to co i tak spoleczenstwa muszą ponownie odkupić czy to fizycznie, czy w postaci produktu, jak ciepło czy energia elektryczna ,-wyprzedają co państwowe i społeczne, budowane często dla dobra ludności np, Elektrocieplownie , Elektrownie ,wodociągi ,winni są zdrady gospodarczej przeciwko ludnosci.
Kolejna kategoria to Ci co nie patrząc na staż pracy okradają społeczeństwa z wieku emerytalnego. Ci winni są przestępstwa przeciwko zatrudnionej ludności.
. Jeszcze inna kategoria politykow to tacy ktorzy żerują na systemie socjalnym i ubezpuecz mimo, iz wiedzą ze reprezentowane przez Nich grupy są majętne a mimo to stwarzają dla nich lub promują system ktory pozwala tym grupom pasożytować na tych którzy na to wszystko płacą podatkami, jak KRUS dla bogatych.. to tez jest przestępstwo przeciwko społeczeństwu. Do nowych przestępstw powinno należeć takze przestępstwo niegospodarności funduszami społecznymi np. dopuszczanie do darmowych nieskredytowanych studiów dla osób ktore bez odpracowania ich w kraju lub ich spłaty , opuszczają Polske.Takich przykładów mozna mnozyc.

~Kubaaaa (85.202. * .83) 01.12.2023 09:07

Do 46 i cos tam jeszcze ,masz racje ,ludzie się rodzą z invitro i moze to dobrze ale z tematem trzeba ostrożnie ,my tez mogliśmy byc z invitro i rodzice by nas napewno kochali.Jednak co z naszymi zamrożonymi siostrami ?,cholera trudny temat.Trzeba duzo rozwagi.

~dogdziesjest (46.204. * .18) 01.12.2023 09:03

No ale nauka jest nauka ,ludzie sie rodza w taki sposib i moze to dobrze ,lecz z tematem trzeba ostroznie.

~Gdziesjest (85.202. * .83) 01.12.2023 09:01

Ciekawe jak zareaguje zyjacy Piotrek gdy jak dorosnie dowie sie ze Jego brat ,jest jeszcze zamrożony i czy w razie potrzeby nie bedzie chcial czesci zamiennej. Oj cale szczescie ze za Hitlera tej wiedzy nie bylo ,mieli bysmy samych Aryjczykow z certyfikatem adolfa.A może bylo i gdzies jeszcze Adolf ...

~Ktotoutrzyma (46.204. * .18) 01.12.2023 08:56

A ja mam do PISu pytanie .Czy skoro beda juz na swiecie zamrozone "Przemki ",to czy Oni tez otrzymaja 800+., i ewentualnie bez rozmrazania przy utylizacji zasilek pogrzebowy?

~Kubaaaa (85.202. * .83) 01.12.2023 08:51

Wczoraj w programie cyklicznym , "Polak za granicą" sluchalem Pana Roberta z Hiszpani ktory na pytanie czy ma z zona dzieci odpowiedzial tak :"Mam doroslego Piotrka i zamrozonego Przemka na wypadek gdyby mi sie coś wydarzylo." ...Fajnie to brzmiało. Co Wy na to?

~Jestproblem (46.204. * .18) 01.12.2023 08:49

Przepraszam bardzo ale wtrące sie.Po co "utylizowac" zamrozone Przemka skoro mozna te narodzone?!.popatrzcie tamte jeszcze nie pozyly a te narodzone juz tak.Jaka nierównośc klasowa ,gdzie KoNstytucja.

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .92) 01.12.2023 08:40
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (31.0. * .26) 01.12.2023 07:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

solidaruch chce przegonić "nie" Urbacha (tzn. Urbana, nie świętej pamięci) i funkcjonariuszy TWn-u...
Takimi wpisami potwierdza przynależność plemienną...

~Ryl (46.134. * .134) 01.12.2023 05:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~SolidaruchŚmierdzący
Myślałeś o tym, żeby się się zacząć leczyć?

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .92) 01.12.2023 02:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

czytam oponentów in mitro i tak sobie myślę że jakby tak kościół kat . pobierał nasienie i u siebie robił zabiegi gwarantując że wyrośnie prawdziwy katolik to byłoby ok. Studiując w Bielsku Białej dowiedziałem się że tam był zwyczaj że jak nie mogli mieć dzieci to w każdej parafii był przez księdza lub on sam tzw rozpłodnik reproduktor i wtedy było wszystko ok - dlaczego PiS nie zgłosi takiego projektu wszak to tradycja

~Kubaaaaa (46.204. * .18) 30.11.2023 20:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wczoraj w programie Pokak za granicą sluchalem Pana Roberta z Hiszpani ktory na pytanie czy ma z zona dzieci odpowiedzial tak :Mam doroslego Piotrka i zamrozonego Przemka na wypadek gdyby mi sie coś wydarzylo.Fajnie to brzmiało.Co Wy na to?

~Zsrr (46.204. * .141) 30.11.2023 17:42
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

No tak PO mówi ze trzeba tak głosować i inaczej nie wolno przecież tak już było za PZPR komuna znowu wróciła

~Wyborca07 (89.72. * .1) 30.11.2023 17:19
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Poseł PiS z Jastrzębia zagłosował tak, jak mu kazali. On nawet nie wie co głosuje. To tylko maszynka do głosowania.

~AlojzSzeroka (46.204. * .80) 30.11.2023 17:04
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Mam sąsiadów młoda para nie mogą mieć dziecka ale oni zamiast uprawiać sex jedzą i na dupach siedzą oboje mega nadwaga i teraz państwo ma dopłacać za jej zapłodnienie setki tysięcy złotych bo jej samiec utuczyl się i już nie może ?

~To_sem_ja (31.0. * .227) 30.11.2023 16:52
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

In vitro to eugenika, nie "leczenie".
Każdy, kto to popiera, ma krew na rękach.

~ErwinZielonka (46.204. * .80) 30.11.2023 16:32
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Skarbnik to ortodoksyjny wyznawca PO to co powiedzą to prawda i koniec .

~Skarbnik (79.184. * .70) 30.11.2023 15:11
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~POtoKpina (87.207. * .231) Przez PO budżet stracił 5,5 mld złotych zawalił giełdę... Z twojego wpisu wnioskuję że w życiu przeczytałeś jedynie książkę kontaktów w swoim telefonie .

~SzkodaKasySaWazniejszeSprawy (46.204. * .11) 30.11.2023 14:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak jakaś para nie może mieć razem dzieci to widać natura tak chciała jakby natura chciała to by mieli trzeba zmienić partnera partnerkę i będą dzieci to proste

~POtoKpina (87.207. * .231) 30.11.2023 14:35
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Czyje są fabryki in vitro ?Podczas pandemi covid był szum ze cmentarze przymknięte i Zniczy i kwiatów plastikowych nie można sprzedać okazało się ze 90 % zniczy i kwiatów plastikowych produkuje kulczyk stad tez wycie było potężne dlatego pytam czyje są kliniki in vitro ?Zajmujemy się sprawami trzecio rzednymi a wczoraj przez PO budżet stracił 5,5 mld złotych zawalił giełdę czego nie było od 20 lat

~Skarbnik (79.184. * .70) 30.11.2023 14:27
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

~dobronaturalne (46.204. * .157) Pisowska większość w Sejmie zagłosowała za wydaniem 2 miliardów dla pisowskiej tvp. info zamiast na chorych na raka jak było zapisane w senackiej poprawce .PiS-owi zależało, żeby sprawy nie nagłaśniać, bo odbieranie potencjalnych pieniędzy chorym na raka propagandowo brzmiało bardzo niekorzystnie. Jednak za sprawą wulgarnego gestu Joanny Lichockiej sprawa stała się tak głośna, jak to tylko możliwe. "f*ck" Lichockiej miał aż 72 mln zasięgu w sieci.
Ale Ty zapewne tego nie wiesz bo w tvpis tego nie powiedzieli .Na drugi raz zastanów się zanim coś palniesz .

~dobronaturalne (46.204. * .157) 30.11.2023 14:08
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

A czemu z moich podatków mają być sponsorowane pary,które nie mogą się rozmnażać.Chcą mieć dziecko z in vitro,to niech płacą ze swojej kabsy,wolałbym,żeby zamiast na dzieci z probówki,ta kasa poszła na chore dzieci naturalnie poczęte i ich matki,które muszą się nimi zajmować 24h.Jak ktoś nie może normalnie począć a go nie stać na in vitro to sierocińce są pełne dzieci!

~Raperka_klasztorna (89.64. * .12) 30.11.2023 13:25

Kubaaaa, i to wszystko przez in vitro? :O

~Kubaaaa (46.204. * .18) 30.11.2023 12:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Niech powstanie nowa kategoria w Kodeksie Karnym ..."Przestępstwa przeciwko Społeczeństwu": wywoływanie Inflacji powinno być w prawie karnym uznaje za przestępstwo bo to jest przestępczo szkodliwa działalność a Rzad który to inicjuje i utrzymuje powinien byc uznany za złodziejski- jak dla mienia wielkiej wartosci ze szczególną szkodliwością społeczną. Czym; innym jest o przejściowa drożyzna czym innym celowa inflacja.
- Na odmianę Ci ktorzy wyprzedają na pniu to co i tak spoleczenstwa muszą ponownie odkupić czy to fizycznie, czy w postaci produktu, jak ciepło czy energia elektryczna ,-wyprzedają co państwowe i społeczne, budowane często dla dobra ludności np, Elektrocieplownie , Elektrownie ,wodociągi ,winni są zdrady gospodarczej przeciwko ludnosci.
Kolejna kategoria to Ci co nie patrząc na staż pracy okradają społeczeństwa z wieku emerytalnego. Ci winni są przestępstwa przeciwko zatrudnionej ludności.
. Jeszcze inna kategoria politykow to tacy ktorzy żerują na systemie socjalnym i ubezpuecz mimo, iz wiedzą ze reprezentowane przez Nich grupy są majętne a mimo to stwarzają dla nich lub promują system ktory pozwala tym grupom pasożytować na tych którzy na to wszystko płacą podatkami, jak KRUS dla bogatych.. to tez jest przestępstwo przeciwko społeczeństwu. Do nowych przestępstw powinno należeć takze przestępstwo niegospodarności funduszami społecznymi np. dopuszczanie do darmowych nieskredytowanych studiów dla osób ktore bez odpracowania ich w kraju lub ich spłaty , opuszczają Polske.Takich przykładów mozna mnozyc...

~Raperka_klasztorna (89.64. * .12) 30.11.2023 11:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

mamy XXI wiek jakby co :)

121210416 30.11.2023 10:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wiadomo,Matusiak przeciw,ach szkoda słów.

~Skarbnik (79.184. * .70) 30.11.2023 10:17
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

right... rozwiń swoją myśl , nie zostawiaj nas tak.....

right 30.11.2023 09:49
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

In vitro jest tak samo kontrowersyjne ja eutanazja.