Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Odchodzący posłowie, senatorowie oraz ich pracownicy dostaną odprawy

Prawie 40 tys. zł otrzymają parlamentarzyści, którzy nie zasiądą w Sejmie i Senacie nowej kadencji.

Odchodzący posłowie, senatorowie oraz ich pracownicy dostaną odprawy
W nowej kadencji parlamentu nie zobaczymy posła Adama Gawędy, posłanki Teresy Glenc, senatora Wojciechy Piechy i senator Ewy Gawędy.

Zwycięzcy i przegrani

W poniedziałek 13 listopada odbędą się pierwsze posiedzenie Sejmu RP X kadencji i Senatu RP XI kadencji. Większość aktualnych posłów ponownie zasiądzie w ławach przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Wśród nich będą posłowie z naszego regionu - Krzysztof Gadowski (KO), Marek Krząkała (KO), Gabriela Lenartowicz (KO), Grzegorz Matusiak (PiS), Bolesław Piecha (PiS), Michał Woś (PiS).

Nie zabraknie też debiutantów, m.in. wybranych z naszego okręgu - Łukasza Osmalaka (Polska 2050 Szymona Hołowni) oraz Pawła Jabłońskiego (PiS).

Skoro są debiutanci, to siłą rzeczy są również posłowie, których w sejmie nowej kadencji nie zobaczymy. "Rzeczpospolita" wyliczyła, że takich posłów jest aż 144. W tym gronie są również dotychczasowi posłowie PiS z naszego regionu - Adam Gawęda i Teresa Glenc. Adam Gawęda w ogóle nie znalazł się na liście PiS, natomiast Teresa Glenc przegrała rywalizację o mandat z kolegą z listy Grzegorzem Matusiakiem różnicą 390 głosów.

Zmiany dotyczą również izby wyższej. W Senacie RP XI kadencji nie zasiądą również senator Ewa Gawęda (wcześniej PiS, od września 2023 r. bezpartyjna) i Wojciech Piecha (PiS). Ewa Gawęda przegrała rywalizację o mandat senatorski z Henrykiem Siedlaczkiem z KO. Z Wojciechem Piechą Wygrał Piotr Masłowski.

Odprawy dla posłów, senatorów oraz pracowników biur parlamentarzystów

Odchodzącym posłom i senatorom przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech miesięcznych uposażeń parlamentarnych. Obecnie uposażenie wynosi 12 826,64 zł brutto. Tak więc odchodzący posłowie i senatorowie otrzymają po 38 479,92 zł (około 27 tys. zł netto).

Odprawy otrzymają również pracownicy biur poselskich i senatorskich zatrudnieni na umowę o pracę. Jeżeli pracownik był zatrudniony w biurze co najmniej połowę okresu trwania kadencji, otrzyma odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli pracownik był zatrudniony w biurze krócej niż połowę okresu trwania kadencji, odprawa będzie proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Na zakończenie dodajmy, że w sejmie nowej kadencji nie będzie również posła Macieja Kopca z Rybnika, jednak M. Kopiec został wybrany na senatora w okręgu katowickim, a w takim przypadku odprawa nie przysługuje.

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Ewa Gawęda

Była senator.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Maciej Kopiec

Senator, wcześniej poseł na Sejm RP.

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

Wojciech Piecha

Były senator

Łukasz Osmalak

Poseł na Sejm RP

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Katolik666 (185.135. * .46) 11.11.2023 10:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Taaak... Odprawy Parlamentarne liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Pytanie brzmi: za co takie odprawy??? Za "tytuł" (p)OSŁA??? Co te osobniki zrobiły dla społeczeństwa??? Co dobrego zrobili ci (p)OSŁOWIE dla Wyborców, którzy im zaufali(kradzież, defraudacja publicznych pieniędzy niestety NIE POMAGA) Zwykłemu (p)OSŁOWI wystarczy bela siana, woda i odrobina warzyw. A ci wymienieni wyżej czego oczekują??? Osioł to przynajmniej wóz pociągnie... A te darmozjady za co chcą kilkadziesiąt tysięcy??? Za "wygląd"??? NIE Sądzę!!!

~Mati47 (46.204. * .110) 10.11.2023 22:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Skończyłem 6 klas szkoły podstawowej a odchodząc z Pniówka dostałem o wiele więcej moja żona nauczycielka odchodząc ze szkoły także .