Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Ślubowanie posłów, wybór marszałka i dymisja rządu [TRANSMISJA NA ŻYWO]

13 listopada pracę inauguruje Sejm X kadencji wybrany w wyborach z 15 października. Na pierwszym posiedzeniu swój rząd do dymisji poda Mateusz Morawiecki.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Ślubowanie posłów, wybór marszałka i dymisja rządu [TRANSMISJA NA ŻYWO]Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz (zdjęcie poglądowe)
W poniedziałek 13 listopada w południe rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

- Pierwszy dzień X kadencji Sejmu będzie mieć uroczysty charakter. Do Sejmu przybędzie m.in. prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych - zapowiada Kancelaria Sejmu RP.

Po otwarciu posiedzenia rozlegną się dźwięki hymnu państwowego granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, następnie do posłów z orędziem zwróci się prezydent Andrzej Duda. Później głos zabierze marszałek senior Marek Sawicki, któremu prezydent powierzył właśnie tę funkcję (więcej: Morawiecki na premiera, Sawicki na marszałka seniora. Prezydent Andrzej Duda zdecydował).

Doświadczeni i debiutanci

Po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień posłowie złożą ślubowanie. Jego rotę odczyta marszałek senior, następnie każdy z posłów, po wyczytaniu nazwiska przez posła sekretarza, wstanie ze swojego miejsca w ławach poselskich i wypowie słowo "ślubuję", ewentualnie z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg".

Wśród posłów są także przedstawiciele okręgu nr 30, który obejmuje powiaty: raciborski, wodzisławski, mikołowski i rybnicki, a także miasta – Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój.

W wyborach 15 października 117 spośród 460 posłów zadebiutuje w ławach sejmowych, 27 wróci do nich po przerwie. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska PO, .N, IPL, Zieloni, Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Lewica oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.

Okręg nr 30 reprezentują: Krzysztof Gadowski (KO), Marek Krząkała (KO), Gabriela Lenartowicz (KO), Grzegorz Matusiak (PiS), Bolesław Piecha (PiS), Michał Woś (PiS), Paweł Jabłoński (PiS), Łukasz Osmalak (Polska 2050 Szymona Hołowni) i Roman Fritz (Konfederacja)

Dymisja rządu

- Pierwszą decyzją posłów X kadencji będzie wybór Marszałka Sejmu. Kandydatów na tę funkcję zgłaszają grupy co najmniej 15 posłów, a wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - przypomina kancelaria. Bezpośrednio po wyborze Marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad. Kolejnym punktem porządku dziennego pierwszego dnia 1. posiedzenia Sejmu będzie ustalenie liczby Wicemarszałków Izby oraz ich wybór.

Konstytucja oraz Regulamin Sejmu stanowią także, że na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej Izby Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu.

"Na żywo" obrady Sejmu można śledzić poniżej, transmisja rozpocznie się o godzinie 12.00:

Ludzie

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

Łukasz Osmalak

Poseł na Sejm RP

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Super (79.184. * .126) 16.11.2023 14:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Czy posłowie są uprawnieni do wnioskowania o przyznanie odznaczeń, np. poprzez wojewodę, lub w inny sposób? Gdzie i jak są weryfikowani kandydaci do odznaczeń i czy już odznaczeni nominaci dostają co miesiąc z tytułu odznaczenia apanaże z budżetu państwowego?

~Pył (89.25. * .86) 14.11.2023 07:56

teraz to już nawet Gregowi nie będzie się chciało smarować bułek masłem hehe

~Jestemza (46.204. * .233) 13.11.2023 22:48

Sami ich wybraliśmy

~Egon19 (46.204. * .212) 13.11.2023 21:48

A popatrzcie i zapamiętajcie bo to już jest cykliczne od kilkudziesięciu lat a mianowicie gdzie jest Krzyś ?Pojawi się za niecałe 4 lata przed kolejnymi wyborami a teraz długa cisza ….

~Raperkaklasztorna (89.64. * .47) 13.11.2023 13:24
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do Skarbnika - jak cudownie to brzmi

~Skarbnik (79.184. * .70) 13.11.2023 13:12
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Kaczyński ma bardzo smutną minę. Na jego twarzy mieszają się wściekłość z rezygnacją. Prezes PiS jest też wyjątkowo osłabiony, miał kłopoty z podniesieniem się z ławy poselskiej do ślubowania. Mówił słabym głosem.
Kaczyński przeżywa dzisiaj jedną z największych porażek w swoim życiu. Dyktatura, którą budował, rozpada mu się w rękach. Władza idzie w stronę ugrupowań demokratycznych. Sejm za chwilę zacznie się też zajmować uchylaniem immunitetów i wysyłaniem wniosków do prokuratur w sprawie pisowskich przestępstw. Powstanie komisja śledcza do spraw przestępstw władzy.
Sytuacja PiS jest tragiczna – partii grozi dezintegracja..

right 13.11.2023 12:55

Jest jeden plus.
Wodzisławscy idioci, nie będą zaśmiecali obrzydliwymi plakatami przestrzenie miejskiej.

~zaniepokojonyPrzedsiebiorca (46.204. * .235) 13.11.2023 12:43

A Gadowski kim tam będzie ?

~Skarbnik (79.184. * .70) 13.11.2023 12:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I cała Polska widzi w TV jak Kaczyński śpi podczas przemówienia Dudy , to jur prawdziwy upadek odchodzącej władzy .

~Skarbnik (79.184. * .70) 13.11.2023 11:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dzisiaj pis po raz pierwszy zderzy się boleśnie z wynikami wyborów , podczas głosowania nad kandydaturą Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu kandydatka pisu dostanie kopa w cztery litery .