Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Morawiecki na premiera, Sawicki na marszałka seniora. Prezydent Andrzej Duda zdecydował

- Postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda wieczorem 6 listopada.

Morawiecki na premiera, Sawicki na marszałka seniora. Prezydent Andrzej Duda zdecydowałPrzemysław Keller/KPRP
Wieczorem 6 listopada Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, kto poprowadzi pierwsze obrady Sejmu RP nowej kadencji i komu powierzy misję sformowania rządu.

Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego poprowadzi pierwsze obrady Sejmu RP jako marszałek-senior. Tak zdecydował prezydent Andrzej Duda.

- Ma najdłuższy staż poselski. Reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jako poseł i minister rolnictwa dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy - powiedział Andrzej Duda o Marku Sawickim.

Podczas wyemitowanego na antenie TVP orędzia prezydent powiedział również o konsultacjach, które przeprowadził z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych po wyborach 15 października. PiS i KO przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zapowiedziały, że zgromadzą większość konieczną do poparcia nowego rządu.

- Te kwestie pozostają wciąż otwarte - stwierdził Andrzej Duda i dodał:

Postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu.

Prezydent Andrzej Duda argumentował, że ta decyzja wpisuje się w "dobrą tradycję parlamentarną", w myśl której to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę stworzenia rządu.

- Jeżeli misja przedstawiciela PiS się nie powiedzie, w kolejnym kroku Sejm wybierze kandydata na premiera, a ja powołam go na to stanowisko. Wszystkie zasady i terminy zostaną zachowane

- zapewnił prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, rekordowa frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych dowodzi, że "demokracja w Polsce jest dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek".

Pierwsze obrady Sejmu RP nowej kadencji odbędą się 13 listopada 2023 r.

Ludzie

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

224 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .181) 23.11.2023 03:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

PeOwiec do psychiatry pytałem nie trzeba mieć skierowania - a ja martwię się o ciebie.

~PeOwiec (94.254. * .88) 20.11.2023 21:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Norud czy mówisz o tym nowym ministrze szlapka co przejeżdża rowerzystów i nie ponosi kary bo jest lewakiem

Objektywny 20.11.2023 20:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Alexa..... Czy teraz nie należy się im funkcja europosłów zawinili zasłużyli .... A tak szczerze zaczynam cię lubić możesz pisać dalej ......

alexachililover 20.11.2023 20:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Objektywny a Kuchciński vel "Penelopa" ci nie przeszkadza w romansie z Ukraińską nieletnią? Kamiński i Wąsik też nie? bilion długu extra w 8 lat też nie? Dziwne... Ważne, że dawali

norud 20.11.2023 20:17
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

PeOwiec
A jak tam ma się szłapkulec ?

~PeOwiec (5.173. * .252) 20.11.2023 20:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Norwid korupowicza wypuścił Kanciastoporty rotacyjny nie pis

norud 20.11.2023 19:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Objektywny
Ty ślepy jesteś ?

Objektywny 20.11.2023 19:44

(51.158.*.41)...A jaka jest twoja rzeczywistość skoro problemu nie widzisz twoim zdaniem teraz będzie Ok ??? . Ja w przeciwieństwie do ciebie realnie mogę porównać życie za PO i PiS ale skoro tobie żyło się lepiej za PO i nie widzisz problemu to co nam szkodzi wrócić ----sześciolatki do szkół ,emeryci po równo robota do 67 ,ceny w górę , jak pieniędzy braknie Polacy mają konta można brać do woli waloryzacja po 3 zł , pandemii nie będzie wojny na Ukrainie też ,obiecanek dotrzymywać nie potrzeba już przecież po wyborach , tylko widzisz oczy miejmy szeroko zamknięte bo żyjemy po to by żyło się lepiej ------ pytanie tylko komu ?????.

~do_objektywny (51.158. * .41) 20.11.2023 18:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

z pis-em jest ten problem,że co innego mówią a co innego robią

objektywny niestety tylko ich słuchał a nie patrzył na ręcę stąd jego "odrealnienie od rzeczywistości"

norud 20.11.2023 18:39
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nie mamy nowego rządu !
Morawiecki ma stworzyć nowy rząd po ostatnich wyborach.
Na razie rządzi pis Twój pis
I oni wypuszczają i nagradzają za korupcję !

norud 20.11.2023 18:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Objektywny piszesz
"Tak do przykładu dzisiaj za korupcję będzie się nagradzać nie aresztem a funkcją europosła za 7lub 8 tysięcy euro miesięcznie zarobku"
Pomyśl chłopie !!!
Kto go wypościł ?
Kto rządzi ?
Nadal pis !!!!

norud 20.11.2023 18:30
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Objektywny
Piszesz że mam rację
To po co dalej lamentujesz i komentujesz ?
Tak ciężko pogodzić Ci się z realiami ?

Objektywny 20.11.2023 18:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

alexsa ....i potrafi fajnie śpiewać.....

Objektywny 20.11.2023 18:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Norud masz rację potrzeba się pogodzić że teraz co wolno wojewodzie to nie wolno tobie s........ Bo spod laczka dzisiaj nie wyciągniesz już Polaka , tylko małego polaczka . Tak do przykładu dzisiaj za korupcję będzie się nagradzać nie aresztem a funkcją europosła za 7lub 8 tysięcy euro miesięcznie zarobku ..Dobre nie ????...Pozdrawiam ..

alexachililover 20.11.2023 18:16
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@Objektywny co masz do kandydatki na nową min. zdrowia?
W 2001 ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2006 studia podyplomowe na tej uczelni z zakresu ekonomiki zdrowia a potem
na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obroniła pracę doktorską na temat racjonalizacji publicznej służby zdrowia poprzez współpłacenie za usługi medyczne.

norud 20.11.2023 18:01
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Objektywny
Przeżyłeś komunę
Byłeś internowany
To też przeżyjesz
Jak pis nie będzie teraz rządził
W vzym masz problem ?

norud 20.11.2023 17:56
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Objektywny
Ale obywatele wybrali
Głosowali tak jak chcieli
Wygrał pis
A że nie ma większości
Trudno
Musisz się z tym pogodzić
I skończ lamentować

Objektywny 20.11.2023 17:48
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jak czytam tu niektóre komentarze to tak jak bym wracał do dawnych lat , kiedy robiono z nas bezrobotnych naiwnych polaczków , likwidując i sprzedając nasze zakłady pracy , ktoś mi przypomni jaki był tego cel i komu służył ? Komentarze przeważnie piszą tu młodzi ludzie którzy dali się ogłupiać i nabierać na obietnice które są nic nie warte .A olewając to co może jeszcze nie najlepsze ale już nasze . I dalej będę wam młodzi ludzie powtarzał nie każdy rząd obiecujący kokosy to dobry rząd , tym bardziej że już kiedyś się nie sprawdził ile razy można włazić w to samo sz.... i co powiesz komuś po 70 że się - Pomyliłeś i dlatego zgotować liście sobie i nam powtórkę tego sz.... z góry dziękuje a szczególnie za — ministra zdrowia !!!!...Jesteście daremni ciekawe czy to samo napiszecie za rok ?????..

~jastrzomb (91.204. * .132) 20.11.2023 16:38
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

o,pełowca wrócił,jemu choćby jaruś napluł w twarz,to dla niego to będzie jak relikwie dla chrzescijan,będzie czcił i wielbił

~do_nizej (178.218. * .117) 18.11.2023 16:37
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

widzisz objektywny tvn jest dla bardziej inteligentnych dlatego oglądasz tvpis i nie za bardzo wiesz o co chodzi

~PeOwiec (5.173. * .160) 18.11.2023 15:32
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Fir dojczland ukradł przy pomocy tk żywa gotówkę a tak na marginesie z okazji świąt lewaki myślę że odrobiliscie zadanie domowe oglądając film Rozmowy kontrolowane tak pokazano jak lewaki obchodzą święta więc myślę że w waszych domach tak musi być a na pasterkę wybierzecie się na egzekutywy KC

alexachililover 18.11.2023 15:21
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@peOwiec a wystarczy wpisać do Goole hasło "Co się stało z pieniędzmi z OFE 2014" i nie opowiadać pisowskich głupot

~POLLa (185.104. * .78) 18.11.2023 14:21
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

masz jakieś kwity czy na tvpis najbardziej wiarygodnej stacji ci powiedzieli ????
pokaż mi najpierw te rozprawy i wyroki kradzieży tych milionów
ja ci pokaże miliony na rydzyka i inne pisowskie przekręty
albo skończ już pisać te bzdury

~PeOwiec (5.173. * .9) 18.11.2023 14:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Alexa widać że piszesz bzdury za tvnetwork policz 200mld ukradzione z emerutur250mld z VAT 100 mld z sprzedaży majątku a jeszcze 250mld długu gdzie się podziała ta kasa waloryzacja 1 zł praca 4 zł na godzinę paliwo 7 zł

~POLLa (185.104. * .78) 18.11.2023 14:11
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Większość polaków pokazała że ma dość tych "cudownych" rządów pis więc jakiś troll peowiec vel objektywny mnie jakoś nie przekonuje
Nie podobało mi się że jeden odrealniony dziadek rządził całym krajem,zamykał cmentarze a sam po nich chodził,kazał kobietom rodzić potworki,dawał naszą kasę rydzykowi i przymykał oko na tysiące pisowskich afer.
Wolę by krajem rządził każdy: lewak,prawak,socjalista,kapitalista,czarny,biały,czerwony i zielony,bo każdy z nich jest Polakiem
A autokratyzm o którym ktoś pisze to własnie rządy kaczora bo każdy z pis-u nawet w myślach mu się nie przeciwstawił dla własnych profitów,plucie czy nawet łamanie konstytucji było dla nich w normie!
Polacy nie chcą takiego kraju a twój płacz tylko to potwierdza jak bardzo jesteś zagubiony w dzisiejszych czasach bo świat i Polska się zmienia i twoje trollowanie w niczym tego nie zmieni.
kaczor razem z pisem poniósł porażkę na którą sami sobie zapracowali,do wiosny pis-u już nie będzie bo takich niszczycieli nikt nie chce w naszym kraju!

alexachililover 18.11.2023 14:03
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@spinoza tylko przypominam, Koalicja w pierwszym roku realizuje tylko budżet PIS, z planowanym deficyt 197mld zł! sama pewnie nie zdąży napisać nowego, bo władzę przejmie w połowie grudnia, poże tylko złożyć potem korekty do budżetu. Sama ma w projekcie skasowanie 500+ i wprowadzenie kwoty 60 tys. wolnej od podatku. Co do luki vatowskiej, jej szacowana kwota to 275mld. PIS spadek w tej dziedzinie zawdzięcza PO bo w 2015 wprowadził JPK Jednolity Plik Kontrolny. I ostatnie, zadłużenie wzrosło za PIS o 1 bilion zł, to znaczy, że koszt samej obsługi długu, spłaty odsetek od kredytów wzrósł o 30mld (dzięki PIS), przez 8 lat ile to? Terror? zobacz na youtube "Wstydzi się ciebie kraj"

alexachililover 18.11.2023 13:44
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@peOwiec po pierwsze urodziłem się w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, ominęło mnie
"tylko" pierwsze 10 lat. Więc jakąś wiedzę mam, do żadnych organizacji nie należałem, nawet do Zuchów. Po drugie Średnia pensja w ostatnim roku rządów PO/PSL wynosiła ponad 4 tys. Po 8 latach PIS ta pensja wzrosła do ponad 7 tys. Dużo, o 3 tysie więcej? Ale jak jest rzeczywista wartość z uwzględnieniem inflacji? Skumulowana inflacja 8 lat PIS to 47% więc te 3tys. Więcej to tyle co 4,9 tys. zł. Czyli realnie pensja wzrosła o 800zł. Dla PO/PSL średnia pensja wynosiła 2 tys. 951 zł brutto na starcie i wspomniane
4.1 tys. na finiszu, czyli 1,2 ty. Ale skumulowana inflacja była wtedy nie 47% tylko 19%. Realnie Polacy zyskali ponad 500 zł, czyli ponad 17 proc. W porównaniu z 18,7 proc. "za PiS-u" już tak wielkiej różnicy nie widać. Czyli jakieś 300 złoty różnicy, szok i niedowierzanie :-)

~do_OLO (46.204. * .34) 18.11.2023 11:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"w autokratyzmie" ???? Co ty pie.....olisz? PiS cofnął autokratyczne decyzje podwyższenia wieku emerytalnego oraz PRZYMUS sześciolatków do szkoły. Jaki cię autokratyzm spotkał za czasów PiS?

~PeOwiec (5.173. * .146) 18.11.2023 10:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do poniżej to czy rządzi PiS czy lewaki teraz w moim wieku to nie ma znaczenia za PiS byłem Polakiem u siebie za lewaków byłem obcokrajowcem jakimś ruskim w Polsce poza tym te lewaki juz mnie raz okradli z emerytury nie mowie o próbie zabicia w 81 ale jak teraz czytam na lewackich stronach ze znowu będą manipulować przy ppk w celu zagarnięcia to mnie znowu krew zalewa a najgorsze to powrót do wysokich emerytur ubeków na czele z bolkiem którzy gnębili polakow

~OLOLOLOLOLO (217.115. * .198) 18.11.2023 09:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

za to żyliśmy w autokratyzmie przez ostatnie 8 lat więc wystarczy!
nawet nie wiesz jak bardzo sprawia mi przyjemnosc twoj bol po updaku pis-u :)))))
uwierz MUSI boleć bo inaczej nie zrozumiesz jak bardzo byleś zmanipulowany przez pisowskie media

~PeOwiec (155.133. * .231) 17.11.2023 22:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Alexa ty nawet nie wiesz co to jest komunizm bo nigdy w nim nie żyłeś lewaku

~Spinoza (83.29. * .98) 17.11.2023 22:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Co cechuje komunistów? rozdawnictwo, uzależniająca pomoc pospołeczna, zamordyzm i terror, złodziejstwo i bezprawie.." Rozdawnictwo: do 800+ 13 14 emerytury platforma chce dołożyć babciowe. Zamordyzm - to juz było. Elita decydowała o wszystkim a plebs miał siedzieć cicho. Miliony podpisów pod referendami poleciały do kosza. Złodziejstwo: miliardowe przekręty na VAT i złodziejska prywatyzacja. No i bezprawie: sławny nalot na redakcję "Wprost" żeby skasować niewygodne dokumenty. Czysta komuna.

alexachililover 17.11.2023 19:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@do_poniżej To twoja opinia, pewnie jeszcze nosisz tornister i komuny nie powąchałeś. Wolny kraj, myśl co chcesz.

~PeOwiec (5.173. * .146) 17.11.2023 18:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Alexa lewaki to ludzie którzy mają lewakie poglady i żądają się z czerwonymi komuchami a takimi są PO,PSL,ta śmieszna 2050 no i oczywiście czerwoni z lewicy zaraz do nich dołączy konta

~Topa (217.97. * .81) 17.11.2023 18:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Morawiecki powiedział że jego program jest spójny z tym co chce opozycji to zobaczymy czy zagłosuje za Tuskiem :))))

alexachililover 17.11.2023 16:43

@peOwiec pierwszy raz słowa lewak użył Lenin, potem Stalin (gratuluję idoli) Co cechuje komunistów? rozdawnictwo, uzależniająca pomoc pospołeczna, zamordyzm i terror, złodziejstwo i bezprawie... obraz PIS z ostatnich 8 lat.

alexachililover 17.11.2023 15:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W/g GUS PO-PSL skumulowany wzrost PKB wynosił 28,44 proc. Za rządów Zjednoczonej Prawicy, w latach 2016–2022, wzrost realnego PKB wyniósł 31,9 proc.
Między okresami rządów PO a PiS różnica przyrostu PKB wynosi więc 3,46 punktu proc. na korzyść PiS. Dodaj do tego dług bilion złotych i sam wyciągnij wnioski. Mój Boże, 3,46%, d... nie urywa

~PeOwiec (5.173. * .146) 17.11.2023 14:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co wy chcecie od lewaka Alexa powiela to co usłyszy w tvnetwork nic swojego

~do_alexa (46.204. * .1) 17.11.2023 13:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Myślałem że jesteś bardziej rozgarnięty. W tym raporcie jest to napisane. To są aktywa brutto. Uwzględniając indywidualne zadłużenie aktywa netto za rządów platformy zmalały a za tych 5lat PiS wzrosły o 40% w stosunku do roku 2015. Jeśli chcesz komuś zarzucać wybiórczą ocenę to najpierw się zabierz za siebie i odnieś nasze zadłużenie do PKB tak jak to robi n.p. eurostat no i przede wszystkim porównaj z takimi wyliczeniami w innych krajach bo nie żyjemy na gospodarczej wyspie.

~do_nizej (188.137. * .26) 17.11.2023 13:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"PiS pez pracy poprzedników nie zrobiłby tego co zrobił. " Co masz na myśli? Dynamiczny wzrost gospodarczy o którym pisała KE? A może najniższe bezrobocie? Cy też dyscyplinę finansów publicznych o której wspominały nieraz firmy ratingowe? Co zrobił PiS dzięki poprzednikom? Dlaczego nie zrobili tego poprzednicy?