Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jakub Kornhauser na tropach zwierząt

Jakub Kornhauser był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Tradycyjnie na spotkanie przyjechał na rowerze.  Tematem jego opowieści były zwierzęta, gdyż jest on autorem książek, w których są głównymi bohaterami.

Jakub Kornhauser na tropach zwierząt
Jakub Kornhauser po raz kolejny odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu-Zdroju. Fot. nph

Zwierzęta coraz częściej są obecne w publikacjach książkowych. Agnieszka Witczak, prowadząca spotkanie, zwróciła uwagę właśnie na przenikanie się świata ludzi i zwierząt. Można zaobserwować to w prozie poetyckiej Jakuba Kornhausera, jak na przykład w książce pt. In amplexu.  Znajdują się w niej teksty poświęcone między innymi baranowi, szympansowi czy lwu.

- Obecnie w literaturze  przyroda funkcjonuje inaczej niż dotychczas. Staje się głównym bohaterem i przypisywana jest jej większa rola. Autorzy podejmują próbę wejścia w sposób postrzegania świata przez inny byt, jak na przykład „Dociekania psa” - Franza Kafki. Namysł nad światem przyrody i zwierząt jest coraz większy; przyrody mocno zindywidualizowanej, mającej charakterystyczne cechy. To w dużej mierze coś nowego - mówił Jakub Kornhauser.

Jakub Kornhauser, który już po raz czwarty odwiedził MBP w Jastrzębiu-Zdroju, wspomniał też o swojej pasji, jaką jest jazda na rowerze. To dzięki niej właśnie – jak sam podkreślał – ma możliwość obcowania z przyrodą. Wówczas zwraca uwagę również i na świat zwierząt, który nawet w dużych miastach ma się całkiem dobrze. Pokłosiem tych właśnie mikrowypraw, po najbliższej okolicy jest książka pt. „Który tak śpiewa? Ptaki w kulturze”. Wraz ze współautorami: Marcinem Polakiem, Piotrem Tryjanowskim, Aleksandrem Wójtowiczem wprowadza czytelnika w świat skrzydlatych zwierząt. Tropi ich ślady w tekstach i filmach, języku i historii.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Katarzynamakatar (85.202. * .38) 09.11.2023 17:29

Wybieraliśmy się na spotkanie z Panem Jakubem w dniu 11.11.2023 o godz.18.00 ,gdyż taka informacja znajduje się w naszym miesięczniku informacyjnym " JASTRZĄB " na stronie 10- tej.
Wielka szkoda !

~Wyborca07 (89.72. * .1) 08.11.2023 18:18
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem