Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Można składać wnioski o Kartę Jastrzębianina. Będzie potrzebna do darmowych przejazdów autobusami

Na podstawie Karty Jastrzębianina można korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Gdzie można składać wnioski i jakie dokumenty trzeba dołączyć? Wyjaśniamy.

Można składać wnioski o Kartę Jastrzębianina. Będzie potrzebna do darmowych przejazdów autobusamiUM w Jastrzębiu-Zdroju
Karta Jastrzębianina będzie wydawana po 30 dniach od złożenia wniosku.

Od nowego roku w Jastrzębiu-Zdroju funkcjonować będzie darmowa komunikacja miejska. Z bezpłatnych przejazdów autobusami Międzygminnego Związku Komunikacyjnego (MZK) będą mogły korzystać osoby spełniające konkretne warunki. Oprócz ich spełnienia, żeby mieć możliwość przejazdów komunikacją miejską za darmo, konieczne jest posiadanie Karty Jastrzębianina. Właśnie ruszyło jej wyrabianie.

Gdzie składać wnioski?

Żeby uzyskać Kartę Jastrzębianina konieczne jest wypełnienie wniosku. Można to zrobić na dwa sposoby: w formie tradycyjnej, papierowej lub elektronicznej. Jeśli chodzi o tę pierwszą formę - wnioski papierowe przyjmowane są w Biurze Obsługi Klienta MZK, znajdującym się na Dworcu Autobusowym przy ul. Sybiraków. Można je składać od poniedziałku do piątku między 8.00 a 18.00. Okazja do złożenia wniosku będzie także w punktach terenowych, które w ciągu najbliższych dwóch tygodni będą pojawiać się na terenie miasta. Oprócz złożenia wniosku należy dołączyć do niego dokumenty, na podstawie których wydana zostanie Karta Jastrzębianina. Wniosek w wersji elektronicznej można go złożyć TUTAJ. Do wniosku należy dołączyć skan zdjęcia, a także skany dokumentów będące podstawą do wydania Karty. Jednocześnie, konieczne będzie okazanie oryginałów dokumentów przy odbiorze Karty (chyba że zostaną podpisane profilem zaufanym). Karta Jastrzębianina będzie wydawana po 30 dniach od złożenia wniosku.

Jakie dokumenty?

Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku to:

  • Pierwsza strona zeznania podatkowego za ostatni rok podatkowy wraz z potwierdzeniem jego złożenia we właściwym dla Miasta Jastrzębie-Zdrój urzędzie skarbowym lub - przy elektronicznym rozliczaniu podatku - pierwsza strona zeznania podatkowego wnioskodawcy za ostatni rok podatkowy wraz z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO) potwierdzającym złożenie zeznania podatkowego we właściwym dla Miasta Jastrzębie-Zdrój urzędzie skarbowym
  • W przypadku osób automatycznie rozliczanych z podatku powinny one okazać pierwszą stronę zeznania podatkowego wnioskodawcy za ostatni rok podatkowy wraz z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO) potwierdzającym złożenie zeznania podatkowego we właściwym dla Miasta Jastrzębie-Zdrój urzędzie skarbowym
  • W przypadku braku możliwości okazania dokumentów określonych powyżej, z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy, dopuszcza się okazanie do wglądu zaświadczenia wydanego przez właściwy dla Miasta Jastrzębie-Zdrój urząd skarbowy, potwierdzającego fakt rozliczenia tam podatku
  • Rolnicy okazują aktualną decyzję Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ustalającą wnioskodawcy wysokość podatku rolnego
  • Osoby objęte pomocą społeczną okazują zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń udzielanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku o wydanie Karty
  • W przypadku wniosku składanego przez rodzica/opiekuna prawnego dla dziecka powyżej 18. roku życia należy okazać dokument poświadczający realizację obowiązku szkolnego albo obowiązku nauki (np. legitymacja szkolna) lub dokument poświadczający status studenta (np. legitymacja studencka, indeks) oraz dokument poświadczający sprawowanie władzy rodzicielskiej (w szczególności akt urodzenia, PIT „0”). Karta jest wydawana do 26 roku życia

Kto będzie jeździł za darmo?

Do darmowych przejazdów uprawnieni będą uczniowie oraz seniorzy, a ponadto także: dzieci osób uprawnionych do bezpłatnej komunikacji - do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli uczą się nadal, do ukończenia przez nie nauki, nie dłużej niż do ukończenia 26. roku życia oraz dzieci i młodzież przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej bądź rodzinnej prowadzonej przez miasto, nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Następnym warunkiem jest także rozliczanie się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Jastrzębiu, a także nieposiadanie jakichkolwiek zaległości z tytułu podatków względem miasta. Zaległości nie można także względem przewoźnika, czyli MZK.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Morek (89.64. * .97) 23.11.2023 17:23

To ma zniechęcać do darmowego przejazdu dużo papierków i traci się ochotw

~Kindziuk (46.204. * .6) 22.11.2023 21:17

Jeżeli ma być taka BYLEJAKOŚĆ jak w Zorach, to lepiej niech komunikacja będzie płatna, ale na wysokim poziomie.

~Wiesiekispółka (89.70. * .94) 22.11.2023 19:12

Żenada,znowu biurokracja.Za dużo pieniędzy ma miasto?To ja z Żor ,po Jastrzębiu musiałabym płacić za bilet ,gdzie w jednym i drugim mieście jeździłoby się za darmo?W Żorach nikt nie potrzebuje żadnej karty i wszyscy bez problemu jeżdżą za darmo gdzie i ile chcą.

~Takijeden (89.64. * .115) 21.11.2023 20:56

Żadna darmowa tylko dla wybracow ... cyrk po prostu

~Jastrzebianin (89.64. * .97) 21.11.2023 17:37

Powinien wystarczyć dowód osobisty podatkami zajmie się skarbówka ,i ankieta że się jest rozliczony i nie zalega się w urzędzie skarbowym a nie cały zestaw danych a miało być mniej roboty papierkowej. paranoja

~Simon87 (193.150. * .139) 21.11.2023 16:27

może jeszcze załączyć poświadczenie, że moje ścieki trafiają do JZWiK

~CzegoSięCzepiacieUM (89.64. * .42) 21.11.2023 15:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kolejny bzdet i biurokratyczne fantasmagorie.
GORZEJ JAK U KAFKI⚡⚡

~op (91.192. * .86) 21.11.2023 12:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

dziwne W Zorach chyba kazdy jezdzi za darmo,w Wodzislawiu placisz 2 zl i nie pytaja skad jestes a w Jastrzebiu segregacja

~adaa (193.46. * .252) 21.11.2023 12:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

czyli nie darmowa dla mieszkańców, ale dla wybranych.