Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kopalnia w Bziu nie osiągnie oczekiwanego poziomu wydobycia

Szyb w Bziu-Dębinie był największą od 20 lat inwestycją w polskim górnictwie. Stał się podstawą do utworzenia nowej kopalni, której pierwsza ściana została uruchomiona w marcu 2022 roku. Rocznie miało tu być wydobywane 2,5 mln ton węgla koksowego. Dziś samodzielnej kopalni już nie ma, a o deklarowanym poziomie wydobycia też już chyba można powoli zapomnieć.

Kopalnia w Bziu nie osiągnie oczekiwanego poziomu wydobycia
Szyb Jan Paweł

Już w ubiegłym roku przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. zaczęli sugerować, że z kopalnią w Bziu są kłopoty. "Poprzednicy pozostawili nam fatalne rozeznanie geologiczne. Nie ma złoża, nie ma węgla. Musimy dokładniej przeanalizować dokumentację. Do końca roku powinno nam się udać uregulować te sprawy" – mówił w sierpniu 2022 roku prezes JSW S.A. Tomasz Cudny.

2,5 mln ton niemożliwe do osiągnięcia

Kilka dni temu, 23 listopada wiceprezes JSW S.A. ds. technicznych i operacyjnych Edward Paździorko przyznał, że zakładanego na poziomie 2,5 mln ton rocznie wydobycia nie uda się zrealizować. "Niestety uzyskanie wydobycia w ilości 2,5 mln t rocznie jest niemożliwe" - powiedział Paździorko podczas konferencji wynikowej.

Wiceprezes JSW S.A. cytowany przez branżowe media wyjaśnił, że złoże w Bziu jest rozpoznawane wyrobiskami badawczymi i z tego rozpoznania wynika, że uzyskanie wydobycia w ilości 2,5 mln t rocznie jest niemożliwe. Przyznał, że wyniki badań były również powodem zmiany statusu organizacyjnego zakładu, tj. z jednostki, jaką była samodzielna kopalnia Jastrzębie-Bzie na ruch w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie. "To pozwoliło nam przede wszystkim popatrzeć inaczej na koszty, na nakłady inwestycyjne i ograniczyć je do takiego rozmiaru, jaki nam te warunki dyktują. Prowadzone są w dalszym ciągu analizy przez kopalnię i jednostki zewnętrzne pod kątem maksymalnego wykorzystania tych wszystkich nakładów finansowych, które do tej pory ponieśliśmy, w celu racjonalnego podejścia do tego złoża" - powiedział Paździorko, cytowany przez portal Nettg.pl.

Kopalniany szyb, później samodzielna kopalnia, a teraz ruch

Szyb w Bziu, którego budowa rozpoczęła się w 2009 r. a zakończyła w 2016, miał być gwarancją rozwoju kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Za jego pośrednictwem JSW miała dotrzeć do jednych z największych złóż węgla koksowego w Europie szacowanych na 180 mln ton. W 2019 r. JSW zdecydowała, że w oparciu o szyb powstanie samodzielna kopalnia o nazwie KWK Bzie-Dębina. Kopalnia przemianowana później na KWK Jastrzębie-Bzie miała zatrudniać około 2 tys. ludzi i produkować 2,5 mln t węgla koksowego rocznie. Według informacji podawanych przez media, kosztowała 2 mld zł. We wrześniu 2019 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej KWK Bzie-Dębina i nadanie szybowi kopalni imienia Jan Paweł. Szyb w Bziu ma 1164 metry głębokości. Na początku tego roku KWK Jastrzębie-Bzie została jako Ruch Bzie połączona z KWK Borynia-Zofiówka i tym samym powstała trzyruchowa kopalnia pod nazwą KWK Borynia-Zofiówka-Bzie.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PozamykaćKopalnie (93.179. * .78) 22.01.2024 18:27

Raport GUS o wynagrodzeniach pokazał, że pomimo nominalnego rekordu i przekroczenia 8 tys. zł brutto, ich roczna dynamika wzrostu słabnie. Przerwana została blisko 2-letnia seria dwucyfrowych podwyżek płac. Uwagę zwraca przeciętny poziom grudniowego wynagrodzenia w górnictwie, który przekroczył 20 tys. zł !!!!!!!!!!!

~Covidian (46.204. * .103) 22.01.2024 18:13
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Kombajnista_zbożowy (188.147. * .3) 18.12.2023 11:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Fajnie, ze ta kopalnia idzie do likwidacji. Dość szkod górniczych w Jastrzębiu!!!
Mieszkańcy SWD SR SCI SZO nie będą zadowoleni, bo to głownie oni pracują w JSW.

~weriuch (188.137. * .64) 18.12.2023 09:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mamy XXI Wiek, geologia stoi na wysokim poziomie, błędy już nie istnieją w geologi, pytanie kto wzioł w kieszeń

~Thomas33 (84.234. * .63) 17.12.2023 17:11

Zamknąć ten szybik i koniec zbędnych kosztów.

~Xxx13 (83.23. * .183) 03.12.2023 17:34
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Proponuje z tej okazji podwyżki dla górników, minimum 2x inflacja + 1, no przecież należy się!

~Skarbnik (79.184. * .70) 01.12.2023 14:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś


~TommyGun@ (5.173. * .176) poszukaj sobie w necie filmiku jak Morawiecki przemawia na otwarciu jak powiedział tej najnowocześniejszej kopalni w Polsce .Miał szansę zatrzymać ten szyb zwany kopalnią .

~TommyGun@ (5.173. * .176) 01.12.2023 13:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do Skarbnika. Budowa: 2009-2016, prawie całość za PO... Połknij jad i patrz na fakty

~Lolobrig (46.204. * .209) 01.12.2023 12:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Bardzo dobrze. Niech zamkną tę kopalnie. Jastrzębiu ona wcale nie jest potrzebna, bo pracują tam przeważnie przyjezdni. Nie będzie szkód górniczych wyrządzanych przez mieszkańców okolicznych miejscowości

~Skarbnik (79.184. * .70) 01.12.2023 11:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Już przy wstępnym rozpoznaniu złoża wynik był taki że eksploatacja będzie nieopłacalna że względu na trudne warunki geologiczne .Ale pisowska gigantomachia wraz z prezesami doprowadziła do utopienia 2 miliardów w tej pożal się boże kopalni . A teraz słów kilka o wyższości gospodarki rynkowej nad socjalistyczną gospodarką prowadzoną przez pis .W zdrowej gospodarce pieniądze na taka inwestycję wykładają prywatni inwestorzy , po dogłębnej analizie opłacalności . I jeżeli pomimo analiz projekt nie przynosi oczekiwanych zysków to kto jest stratny ? tak prywatny inwestor i jego pieniądze , a nie jak w tym przypadku 2 miliardy z pieniędzy podatników .

~Bambina (217.98. * .218) 01.12.2023 10:54

Bardzo dobre info dla mieszkańców Jastrzębia. Złe info dla SR SWD SCI SZO

~Pył (89.25. * .86) 01.12.2023 09:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

no kto by się spodziewał xD

teraz mógłby beknąć ktoś kto parł na to...