Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Złe powietrze w regionie. RCB rozsyła ostrzeżenia

Sezon grzewczy dopiero się zaczyna, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wydało pierwsze alerty smogowe. Specjaliści zalecają mieszkańcom naszego regionu rezygnację z aktywność na zewnątrz.

Złe powietrze w regionie. RCB rozsyła ostrzeżeniaarchiwum portalu Nowiny.pl
Jakość powietrza w naszym regionie jest dzisiaj (1.12) bardzo zła. Aktualnie wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10 utrzymują się głównie na ziemi łódzkiej oraz w Wielkopolsce i na Śląsku.

Jakość powietrza w naszym regionie jest dzisiaj (1.12) bardzo zła. Aktualnie wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10 utrzymują się głównie na ziemi łódzkiej oraz w Wielkopolsce i na Śląsku. Według danych pomiarowych z 9:00 najwyższe stężenia jednogodzinne pyłu zawieszonego PM10 wystąpiły na stacjach monitoringu jakości powietrza w: Wodzisławiu Śl. (197,8 µg/m3), Rybniku (119,9 µg/m3).

"UWAGA! Dnia 01.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" — alerty tej treści Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało do odbiorców z m.in. z powiatów: rybnickiego, a także mieszkańców Rybnika, Żor i Jastrzębiu-Zdroju. Zgodnie z sugestią RBC mieszkańcy tych terenów powinni zrezygnować ze spacerów na świeżym powietrzu i uprawiania sportów na zewnątrz, a także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował także, że dziś (1.12) zostały wydane komunikaty o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego, oznaczające średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3, w województwie śląskim prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty m.in.: rybnicki oraz miasta na prawach powiatu m.in.: Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój. Dziś wydano także komunikaty o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 100 µg/m3) prognozowane przekroczenie obejmuje m.in. powiaty: raciborski, wodzisławski. Na podstawie wyników pomiarów jakości powietrza oraz prognoz meteorologicznych na poniższym obszarze, ze względu na pył zawieszony PM10, prognozowana jest bardzo zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

Z powodu smogu w Polsce rocznie umiera 45 tys. osób. To więcej niż mieszka w takich miastach jak Sopot, Wołomin czy Żywiec. Takie dane podają Europejska Agencja Środowiska oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Z badań Uniwersytetu Harvarda i University College London wynika, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada za jeden na pięć zgonów na świecie.

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TAJEMNICZY_ (83.26. * .60) 04.12.2023 09:55

Tusk się tym zajmie!

~milenius (188.137. * .95) 04.12.2023 07:14

InnejRadyNieMa - dodatkowo polecam wysłać zgłoszenie do karnego kopciucha - wtedy oni wysyłają pismo od kancelarii adwokackiej - "Wezwanie do zaprzestania naruszeń w zakresie zanieczyszczania
środowiska" - jeżeli to nie pomoże ( w moim przypadku pomogło ) - kolejnym krokiem jest wszczęcie procedury administracyjnej

~SzaryObywatel (5.173. * .156) 03.12.2023 20:35

Za kilkanaście/dziesiąt lat będzie zakaz pomp ciepła i klimatyzatorów - ze względu na czynnik chłodniczy, bo nawet te "ekologiczne" też zostaną uznane za niebezpieczne (obecnie jeden z tych "eko" czynników stosowany w samochodach jest RAKOTWÓRCZY oraz bardzo niebezpieczny w razie wypadku (bardzo trujący, wybuchowy, łatwopalny - Mer...es wolał płacić milionowe kary niż stosować ten czynnik). Ekoterroryści wraz z urzędnikami wprowadzą kontrolę ilości czynnika chłodniczego w tego typu urządzeniach i będą nakładać gigantyczne kary za wycieki. Ba! nawet dobiorą się do rowerów i butów (ścieranie gumy w oponach, klockach i podeszwach) - jako generujących mikropyły a rządy Afryki będą karać za burze pustynne na Saharze (pył roznosi się po całym świecie). Są w stanie "dla dobra klimatu" zawalić całą Europę wiatrakami, panelami fotowoltaicznymi i elektrowniami wodnymi. Czy tego chcemy? Ilość prywatnych odrzutowców PODWOIŁA SIĘ w ciągu 12 lat - generują one 55 % całej emisji w ruchu lotniczym. Logika ekoterrorystów powala - wylewają na drogi olej (który zanieczyszcza środowisko), blokują rafinerie olejów roślinnych (olej to olej), nalepszy komentarz: img9.demotywatoryfb.pl//uploads/202312/1701596628_k3rjlq_600.jpg...

~InnejRadyNieMa (217.138. * .50) 01.12.2023 23:25

trzeba zgłaszać wszystkie kopciuchy do straży miejskiej
niech płacą wysokie kary

~ekol (188.137. * .64) 01.12.2023 21:12

@soil no ale mnie ciekawi czemu ludzie lubią się promować ubiorem czy autem, a nie jest ich wstyd za stary dom z tynkiem pamiętającym Gierka który w dodatku masakrycznie kopci. To naprawdę smutny i kompromitujący widok dla właścicieli i czasami całej dzielnicy czy wioski. Są dotacje, można odnowić elewację, dostać kasę i przestać tyrać do piwnicy jak nie do pieca to z popiołami. Skoro unowocześniamy sobie życie kupując mikrofale czy smartfony - to chyba najwyższy czas aby skończyć z paleniem w technologii sprzed ponad 100 lat.

~miller12 (188.137. * .185) 01.12.2023 21:11
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Soil (178.235. * .8) 01.12.2023 20:07

Wsioki z Mszany, Golkowic, Godowa i Świerklan zaczynają sezon syfienia. W garażu fulckwagen ale na ekologiczne źródło energii szkoda kasy. No bo sąsiad zauważy furę, a ekologicznego pieca nie.

~Helmut (37.47. * .111) 01.12.2023 19:14
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~SzaryObywatel (5.173. * .156) 01.12.2023 18:11

Alerty RCB to porażka. Osoba z rodziny mieszka na Skrzyszowskiej i ma panoramę Wodzisławia. I sama to widzi że tv i RCB kłamią. Powietrze gęste od dymów - alertów brak (ba - nawet w tv zachęcają do wyjścia na "świeże powietrze". I odwrotnie - powietrze przejrzyste - a tymczasem w tv i alertach RCB "UWAGA! Dnia xx.yy prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz". Gdzie umieszczone są czujniki? I to jet nie tylko w Wodzisławiu ale też w Rybniku, Jastrzębiu, Żorach, Raciborzu. Kolejna kwestia - normy - ustalcie normy PM10 na 1 mikrogram/m3 i będziecie mieć non stop alerty. Jeden wulkan na Islandii wyprodukował tyle pyłu PM 10 - że CAŁA Europa to była "strefa śmierci" (1,5-3 MILIGRAM/m3 (1500-3000 MIKROGRAM/m3)) - i co? - CISZA! Ukarano rząd Islandii za zanieczyszczenie powietrza?

~123xyz (83.7. * .85) 01.12.2023 17:56

Do Doniżej - wszyscy mieszkańcy Śląska nie mają możliwości wyjechać w Bieszczady, natomiast ci co kopcą mają możliwość przestać dymić z korzyścią dla nas wszystkich.

~Doniżej (5.184. * .13) 01.12.2023 17:39

Zacznij od siebie wyjedź w Bieszczady tam nie będzie hałd ani koksów A tak ogólnie to pieprzysz.

~Ekoterror (89.200. * .30) 01.12.2023 16:42

Do niżej to się wyprowadź jak ci tu aż tak źle , droga wolna , wolny kraj , możesz jechać gdzie chcesz

~MamyDośćKopciuchów (146.70. * .58) 01.12.2023 16:05

Kiedy wreszcie śląsk będzie czysty
dziadek żył w smrodzie
ojciec żył w smordzie
ja dalej żyje smrodzie
moje dzieci żyją w smrodzie
Trzeba tępić i zgłaszać tych wszystkich kopciuchów bo jak będziemy leżeć na onkologii to oni i tak wam nie pomogą

~Vilhelmin (51.68. * .114) 01.12.2023 15:19

Zobaczcie jak drapią szyby w swoich samochodach, jak je odśnieżają! 99% z zapalonym silnikami. Udajecie że nie widzicie? Zobaczcie co się dzieje na drogach wybuchy niedopalonego paliwa w rurach wydechowych, też nie widzicie, nie słyszycie tego. Banda nierobów troszczą a się o środowisko.

~Kordian (37.47. * .111) 01.12.2023 13:53

Zamontujcie czujnik w Jastrzębskiej Moszczenicy a Jastrzębie będzie na pierwszym miejscu. Niewiarygodnie tam dymią bydynku wiieczorami. Uchwały antysmogowe są dobre ale nadal zbyt łagodne.

~Skarbnik (79.184. * .70) 01.12.2023 13:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Po 8 latach rządów pisu i walki o czyste powietrze jedynym efektem są ....alerty RCB.