Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tłumy w galerii. Ogromne zainteresowanie wernisażem [WIDEO]

Takiego wernisażu dawno w Jastrzębiu nie było! Sala wystawowa z trudem pomieściła wszystkich zainteresowanych. W Miejskim Ośrodku Kultury Galerii Sztuki Epicentrum zaprezentowano malarstwo Kariny Korduły-Bloch. Ekspozycję zatytułowano „Symetrie i asymetrie odbicia”.

Tłumy w galerii. Ogromne zainteresowanie wernisażem [WIDEO]
Wernisaż malarstwa Kariny Korduły-Bloch zgromadził spore grono zainteresowanych. Fot. KaBa

Galeria Epicentrum była wypełniona po brzegi

Na ścianach galerii Epicentrum można oglądać obrazy autorstwa Kariny Korduły-Bloch. Artystka szukała inspiracji w pejzażach, które pojawiały się na trasie jej wędrówek w kraju i za granicą.

Franciszek Nieć, profesor artystki z czasów jej nauki w Państwowym Ognisku Plastycznym w Rydułtowach, mówił o radości, jaką widzi w prezentowanych obrazach.

- Obrazy to czytelny motyw wspomagany prostą kompozycją. Technika malowania szpachlą, pozornie prosta, wymaga dużego zdyscyplinowania i zaangażowania. Radość, jaka epatuje z tych obrazów, dominuje i jest dla mnie wręcz namacalna.  Sprawia, że wyobrażam sobie autorkę, malującą z uśmiechem na twarzy, bawiącą się w nakładanie kolorów w oderwaniu od trosk świata zewnętrznego - mówił obecny na wernisażu dr hab. Franciszek Nieć.

Przygoda kolorów, czyli ciągłe poszukiwania

Karina Korduła-Bloch podkreślała, że jej przygoda z malarstwem to ciągłe poszukiwanie i eksperymentowanie.

- Sztuki nie możemy zamknąć w jakiś wąskich ramach i powiedzieć, że to koniec. Dla mnie jest ona przygodą, pełną poszukiwań inspiracji, które czerpię między innymi z moich relacji z naturą i rzeczywistością. Nie bez znaczenia jest to, że od wielu lat jestem nauczycielem i daje mi to wiele siły, motywacji, radości do dalszego tworzenia - mówiła bohaterka wernisażu.

Do galerii przybyli przedstawiciele grona pedagogicznego I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju, a także przedstawiciele Zarządu Osiedla Staszica, którego autorka jest mieszkanką.

- Bardzo cieszy nas to, że mamy u siebie tak utalentowanych mieszkańców, jak pani Karina i możemy podziwiać efekt ich pasji. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z wystawą. Ekspozycja może być dobrym pomysłem, aby zapoczątkować swoje zainteresowania sztuką, szczególnie dla młodych jastrzębian – mówiła Monika Brachaczek, przewodnicząca zarządu osiedla.

Fizyka, matematyka i energia jako elementy sztuki

Na nieco inny aspekt twórczości Kariny Korduły-Bloch, zwróciła uwagę dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju Ewa Mentel. Dla niej obrazy to przede wszystkim barwy, a więc fizyka. Natomiast symetria i asymetria to pojęcia matematyczne. Jednak w obrazach Kariny Korduły-Bloch jest jeszcze coś więcej. To energia płynąca z wnętrza artystki, jej wrażliwość i przeżywanie świata - to wszystko uwidacznia się w obrazach przez nią tworzonych.

 

Wystawę można zwiedzać do 19 stycznia 2024 roku

 W Miejskim Ośrodku Kultury Galerii Sztuki Epicentrum

al. Józefa Piłsudskiego 27

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Anka_Pisanka (91.225. * .91) 10.12.2023 15:44

Gwarki albp Barbórkę należało tam zorganizować.
Gdyby było serwowane darmowe piwo w jednorazowych kubkach plastikowych to by brać górnicza nie zawiodła i przybyła tłumnie raczyć się tą sztuką. Ale nie na trzeźwo, wiadomo.

~Cari (185.135. * .32) 10.12.2023 12:38

Pewnie...."zamknąć" ...Proponuje tam stworzyć kolejną siłownie...Po co komu sztuka, piękno itp...Bravo dla Pani Kariny!
Piękne prace!

~Bzzz (46.204. * .95) 09.12.2023 16:42

Zamknąć ten cały budynek do którego miasto dopłaca co miesiąc po 70 tys zł ... tylko po to by kilku melemanow przyszło raz na rok

~Zafascynowana (85.202. * .235) 09.12.2023 12:03

Czy tłumy przyszły czy nie przyszły, to mało ważne. Chociaż jak na nasze miasto, to uważam, że tłumy. Ale najważniejsza jest tu sama artystka i jej obrazy. Karina jest wspaniałą osobą, ciepłą, życzliwa, skromną, wrażliwą nie tylko na piękno natury ale głównie na drugiego człowieka. I to widać w jej obrazach. Tylko wrażliwy i dobry człowiek zauważy takie niuanse w naturze i nimi się zachwyci. A potem odpowiednio przekaże to innym i właśnie tylko to potrafi prawdziwy artysta. A też nie każdy artysta potrafi i chce uczyć tego innych. Często skupia się na sobie. A Karina dzieli się swoją wrażliwością i umiejetnosciami z uczniami w szkole. I robi to świetnie! Wiem, bo uczyła moją córkę. Więc Karinie należą się brawa!!!

~mfr (188.137. * .108) 09.12.2023 11:48

Takie miasto, po prostu przyszli znajomi. Jak przyjechał uznany profesor ASP z Wrocławia ze swoimi pracami, przyszło 5 osób.

~Skarbnik (79.184. * .70) 09.12.2023 09:38

Te tłumy na filmiku to jakieś 30 osób , ale cóż jaka osada takie i tłumy .