Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mniejszość niemiecka liczy na cofnięcie cięć na naukę języka. Wystosowano w tej sprawie pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki

Powraca temat finansowania języka niemieckiego. Działacze mniejszości chcą, aby rząd Donalda Tuska cofnął decyzję poprzedników. W piśmie do minister Barbary Nowackiej zaznaczają, że ich postulaty są skierowane w imieniu 55 tysięcy dzieci.

Mniejszość niemiecka liczy na cofnięcie cięć na naukę języka. Wystosowano w tej sprawie pismo do Ministerstwa Edukacji i NaukiIngo Joseph
Mniejszość niemiecka apeluje o zmianę tej decyzji poprzedniego rządu, podkreślając naruszenie prawa do niedyskryminacji i utratę warunków do rozwijania swojej tożsamości kulturowej

Z trzech do jednej godziny

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w piśmie podkreśla, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023, dzieci mniejszości niemieckiej w Polsce stanęły w obliczu trudności związanych z ograniczeniem nauczania języka niemieckiego jako mniejszości.

Przepisy wprowadzone przez Przemysława Czarnka, ówczesnego ministra edukacji od 1 września 2022 r. skutkowały redukcją zajęć z trzech do jednej godziny tygodniowo, gdyż środki finansowe na ten cel zostały ograniczone. Decyzja ta stanowiła kolejny etap podejmowany rozwiązań. Warto przypomnieć, że formalna decyzja została podjęta 17 grudnia 2021 roku, gdy w sejmie zdecydowano o obniżeniu wydatków o 39,8 mln zł w obszarze oświaty subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozyskane środki zostały przekierowane na zwiększenie rezerwy celowej, konkretnie na nowo utworzoną pozycję "Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech". To była poprawka autorstwa Janusza Kowalskiego, posła Solidarnej Polski (obecnie Suwerennej Polska) z niedalekiej Opolszczyzny.

Mimo licznych apeli także ze strony samorządowców z naszej okolicy decyzja ta nie uległa zmianie. Skutkiem tego samorządy zostały pozostawione same sobie w obliczu problemu. Przykładowo Kuźnia Raciborska zdecydowała się sfinansować dodatkowe dwie godziny z budżetu gminy. Niemniej jednak nie wszystkie samorządy mogły sobie na to pozwolić, ponieważ po prostu nie stać ich na takie dodatkowe wydatki.

Wyzwanie wyższej wagi

Mniejszość niemiecka nie składa broni. O zmianę decyzji apeluje do nowego rządu.  - W ostatnich dwóch latach w wielu pismach skierowanych do pana ministra, do pana premiera czy pana prezydenta wskazywaliśmy m.in. na fakt, że obecna sytuacja jest zaprzeczeniem gwarantowanego przez Konstytucję RP prawa o niedyskryminacji. Rozporządzenie to nie akceptuje też rzeczywistych potrzeb uczniów mniejszości niemieckiej. Uczniowie utracili warunki konieczne do utrzymywania i rozwijania swojej tożsamości kulturowej. Niestety do tej pory rozporządzenie nie zostało wycofane z obiegu prawnego - czytamy w piśmie przewodniczącego Rafała Bartka, które kieruje do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej.

Przewodniczący Bartek podkreśla, że dla przedstawicieli mniejszości niemieckiej, edukacja najmłodszych i ich przyszłość są w obecnej sytuacji wyzwaniem najwyższej wagi. - Tym bardziej więc ucieszy nas reakcja z Pani strony i wyraźny, skierowany w naszym kierunku sygnał. Jesteśmy także otwarci na spotkanie z Panią Minister, by wspólnie pochylić się nad przedstawionym problemem, ale również szerzej nad problemem edukacji języka mniejszości niemieckiej w Polsce - spuentował.

TUTAJ pełna treść apelu.

Apel o realizację zapowiedzi

Do finansowania języka niemieckiego jako mniejszości narodowej w ostatnim czasie nawiązali także Śląscy Samorządowcy, czyli nowy projekt polityczny mniejszości niemieckiej. Zaapelowali oni "o realizację zapowiedzi przedstawicieli obecnej większości parlamentarnej co do cofnięcia haniebnej dyskryminacji tysięcy naszych dzieci, które poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy pozbawił możliwości nauki języka niemieckiego w takim samym zakresie, w jakim korzystają z tego inne mniejszości narodowe i etniczne w Polsce".

To apel, który ukazał się przy okazji zadowolenia, które Śląscy Samorządowcy wyrazili po zapowiedziach Donalda Tuska o planach finansowania języka śląskiego w szkołach. Premier zapewnił, że znajdą się na to środki w budżecie państwa na rok 2024, ale konkretów nie zdradził. - Jesteśmy w trakcie tej inicjatywy, aby nadać rangę języka śląskiego, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Śląska i są na to także środki. To nie są duże środki, oczywiście nieporównywalne (do pozostałych budżetowych wydatków – red.), ale też symboliczne - powiedział Donald Tusk.

Nadanie rangi językowi śląskiemu, to nawiązanie do 100 konkretów na pierwsze 100 dni nowego rządu. Przypomnijmy, Koalicja Obywatelska w punkcie 83 obiecała, że język śląski zostanie uznany za język regionalny. - Ponownie złożymy ustawę, która nada językowi śląskiemu status języka regionalnego, a tym samym odpowie na oczekiwania Ślązaków - brzmi obietnica. Dotąd w Polsce status języka regionalnego ma jedynie język kaszubski.

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ryl (46.134. * .41) 30.12.2023 15:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Normalny1
Lecz się człowieku, na nogi się lecz

~WbrewPoglądomDlaRozwoju (46.205. * .149) 30.12.2023 10:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

POszly von niemiecką piątą kolumną..
1939-1945 rozliczcię się za pogromy i zniszczenia.!!

~KoniecPisuWreszcie (185.213. * .111) 30.12.2023 09:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

do_normalny
nie karm nowinnowego trolla bo on na to własnie liczy
najważniejsze,że jego pis się już nigdy nie pozbiera i to go najbardziej boli,wiec pisze głupoty używając hitlerowskich swastyk w nazwisku naszego premiera,a poza tym to straszny cham

~Hardy@12 (89.64. * .74) 30.12.2023 08:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tylko języka?,to może jeszcze gest który utkwił Polakom ktorzy przeżyli okupację niemiecką

~Normalny1 (91.204. * .132) 28.12.2023 23:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Leheh..w porównaniu do ciebie mam wyższe od ciebie wykształcenie.,.i więcej szacunku do mniejszości niż ty,a co za tym idzie do takich emigrantów jak ty..

~vboi (188.137. * .108) 28.12.2023 18:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W Jastrzębiu raczej nie ma mniejszości niemieckiej,więc jaki cel pisania takich artykułów.

~Endszuldigung (83.4. * .217) 28.12.2023 17:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Proste (5.173. * .129) 28.12.2023 17:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Skoro mniejszość Polska w Niemczech nie ma finansowaną naukę języka polskiego z Bundestagu, to po co my mamy płacić na naukę języka niemieckiego w Polsce z naszych podatków.

~wtf (46.223. * .118) 28.12.2023 16:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dwaj inni policjanci - tym razem w Raciborzu - też zatrzymują jakiegoś kierowcę i też się dziwią. Popatrz, jakie dziwne nazwisko: Kargul!

~solo (89.70. * .20) 28.12.2023 14:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

D wóch policjantów w nemcach zatrzymuje kierowce i jeden do trugiego mówi -popatrz ahmed jakie dziwne nazwisko Muller

~Łeheh (37.30. * .46) 28.12.2023 07:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Normalny 1 czytając te wypociny to można szybko stwierdzić że Twoja edukacja trwała 6 klas szkoły podstawowej.

~Normalny1 (91.204. * .132) 28.12.2023 00:25
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .9) 27.12.2023 21:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Für Deutschland

~Ryl (46.134. * .41) 27.12.2023 20:49
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ryl (46.134. * .41) 27.12.2023 20:46
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~SzprechenZiDojcz (83.4. * .217) 27.12.2023 20:29
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (37.248. * .10) 27.12.2023 18:32
oceniono 5 razy
-2
Zgłoś

A co tu komentować? Przycież każdy wie, komu służy ryży...

~ZatrzymaćSzaleńca (37.30. * .46) 27.12.2023 18:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Polska powoli zaczyna być państwem takim jak Rosja ,Turcja ,Białorus czy Korea Północna tośmy się doczekali czasów a wszystko dzięki jednemu choremu z nienawiści Donaldowi rządnemu władzy absolutnej niczym Adolf H.

~Normalny1 (91.204. * .132) 27.12.2023 17:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do rudyzgdsnska..ty naucz się języka...jak trza będzie wrócić za Wisłę, Bug,ucz się

~Abdullah (188.146. * .23) 27.12.2023 17:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

O kurde to Niemcy jeszcze mówią po niemiecku? To zdziwienie nie lada!

~Rudyzgdanska (5.173. * .78) 27.12.2023 16:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I prawidłowo niech ślązacy uczą się języka. Jak pojadą na szparagi to ahmet kohl będzie wydawał rozkazy:)

~Adasiek54612 (5.173. * .169) 27.12.2023 16:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Czekamy na hejt i germanofobie. Niech zabiorą głos nasi drodzy górnicy pisowcy i konfederaci. 3 2 1 start