Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polski Episkopat podsumował rok w Kościele

Beatyfikacja Rodziny Ulmów oraz pierwsza rzymska sesja Synodu o synodalności – to według Konferencji Episkopatu Polski główne wydarzenia mijającego roku, które naznaczyły życie Kościoła w Polsce i na świecie.

Polski Episkopat podsumował rok w Kościelewww.episkopat.pl
Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła najważniejsze wydarzenia w roku 2023.

Beatyfikacja Rodziny Ulmów to według Episkopatu jedno z najważniejszych wydarzeń mijającego roku.

- Beatyfikacja Rodziny Ulmów, która odbyła się 10 września w Markowej, na Podkarpaciu, była wielkim świętem dla wspólnoty Kościoła nad Wisłą, której kontynuacją jest peregrynacja relikwii błogosławionych Męczenników po polskich diecezjach.

Eucharystii z obrzędem beatyfikacji przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Kard. Semeraro podkreślił w homilii, że beatyfikacja ta ma bardziej aktualne przesłanie niż kiedykolwiek. „W męczeństwie nowych Błogosławionych szczególnie sugestywną rolę odgrywa maleńkie dziecko, które Wiktoria nosiła w swoim łonie, przychodzące na świat w bolesnych chwilach rzezi matki. Chociaż nie miało jeszcze imienia, dzisiaj nazywamy je Błogosławionym” – zaznaczył. W uroczystości beatyfikacyjnej uczestniczyło ok. 32 tys. wiernych. Eucharystię z obrzędem beatyfikacji koncelebrowało 1200 kapłanów, 6 kardynałów i 80 biskupów. Wspomnienie liturgiczne Rodziny Ulmów będzie przypadać 7 lipca, w rocznicę zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa - informuje na swojej stronie KEP.

Zmiana nuncjusza i jubileusz arcybiskupa Gądeckiego

- 15 marca abp Salvatore Pennacchio zakończył misję nuncjusza apostolskiego w Polsce. Otrzymał nominację na rektora Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie, która zajmuje się formacją kapłanów przygotowujących się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

9 czerwca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Uroczystości dziękczynne odbyły się 9 czerwca w Gnieźnie oraz 10 czerwca w Poznaniu. Święcenia kapłańskie abp Stanisław Gądecki przyjął 9 czerwca 1973 roku z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Z okazji 50-lecia kapłaństwa, życzenia abp. Gądeckiemu złożył papież Franciszek - czytamy w komunikacie Episkopatu.

Rocznicy rzezi wołyńskiej

W 2023 roku odbyły się kościelne obchody rzezi wołyńskiej.

- W dniach 7-9 lipca, w Polsce i w Ukrainie, odbyły się kościelne obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie. Podczas uroczystości zostało podpisane wspólne oświadczenie o przebaczeniu i pojednaniu. 7 lipca, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, odbyła się okolicznościowa Liturgia Słowa, w której wzięli udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. 8 lipca abp Gądecki przewodniczył Mszy św. w Parośli na Wołyniu, miejscu męczeństwa Polaków. Z kolei 9 lipca została odprawiona Msza św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku - informuje KEP.

Nowy polski kardynał i nuncjusz apostolski w Polsce

- 9 lipca abp Grzegorz Ryś został mianowany kardynałem. Kreacja kardynalska odbyła się 30 września w Watykanie, a uczestniczyli w niej licznie przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski. 5 października do Warszawy przybył nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, który został mianowany na ten urząd przez papieża Franciszka 8 sierpnia. Nowy Nuncjusz pochodzi z archidiecezji mediolańskiej. Przez ostatnie sześć lat pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Nigerii - czytamy na stronie www.episkopat.pl

Pamięć o Janie Pawle II

- 16 października odbyły się rzymskie uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji w Bazylice św. Piotra w Rzymie sprawowana była Msza św. z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz Prezydenta RP - informuje KEP.

Ważne dokumenty KEP

- Ponadto, Konferencja Episkopatu Polski wydała w ciągu roku kilka ważnych dokumentów nt. aktualnych wydarzeń społecznych. M.in. 16 lutego został opublikowany Apel Przewodniczącego KEP w związku z pierwszą rocznicą wojny w Ukrainie. 16 marca zostało wydane Stanowisko KEP „Święty Jan Paweł Wielki”, w którym członkowie Episkopatu zaapelowali o poszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. 30 marca ukazał się „Dekret ogólny w sprawie występowania duchownych, członków Instytutów Życia Konsekrowanego, Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich w mediach”. 2 maja Rada Stała KEP opublikowała Stanowisko w kontekście nadchodzących wyborów. 4 września zostało opublikowane Stanowisko Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych w sprawie dopuszczalności aborcji w oparciu o przesłankę zdrowia psychicznego. 21 września ukazało się Vademecum wyborcze katolika opracowane przez Radę ds. Społecznych KEP. 15 grudnia Przewodniczący Episkopatu wystosował list do Prezydenta RP, w którym zwrócił się z prośbą o odmowę podpisania ustawy z dn. 29 listopada - czytamy na stronie polskiego Episkopatu.

Pierwsza rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

- Na poziomie Kościoła powszechnego, znaczącym wydarzeniem była pierwsza rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, która odbyła się w dniach 4-29 października. Delegatami Konferencji Episkopatu Polski na zgromadzenie Synodu w Rzymie byli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący KEP, abp Adrian Galbas, koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności. Ponadto z nominacji papieskiej w obradach wziął udział kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Aleksander Bańka natomiast był jednym z pięciu świeckich reprezentantów Europy. Jako przedstawiciel Kurii w Synodzie uczestniczył kard. Konrad Krajewski. Na zakończenie pierwszej rzymskiej sesji został opublikowany dokument końcowy. Druga rzymska sesja Synodu odbędzie się w październiku 2024 roku.  Wcześniej, w dniach 5-12 lutego odbyło się zgromadzenie kontynentalne Synodu w Pradze. Z Polski w obradach zgromadzenia wzięli udział abp Stanisław Gądecki, abp Adrian Galbas SAC, s. Mirona Turzyńska OSF oraz prof. Aleksander Bańka. Ponadto w spotkaniu uczestniczyło siedmiu delegatów online - stwierdza KEP.

Światowe Dni Młodzieży

Ostatnim wydarzeniem podsumowania przedstawionego przez polski Episkopat są Światowe Dni Młodzieży.

- W dniach 1-6 lipca odbyły się 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). W wydarzeniu wziął udział papież Franciszek. Polskę reprezentowało ok. 20 tys. młodych ludzi, a towarzyszyło im 19 biskupów - informuje Konferencja Episkopatu Polski.

źródło KEP, www.episkopat.pl

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ramzesik (185.116. * .213) 02.01.2024 19:21

Idz z tym newsem o epidiaskopie w cholere, np. na party w DG.

~To_sem_ja (31.0. * .14) 02.01.2024 16:59

Nigdzie. Za to z krk nie wyrzucają. Ale za bycie wiernym tradycji, Słowu Bożemu albo wypowiedzi patriotyczne, to już z hukiem lecą księża na zbity... Ewentualnie są wysyłani na misje gdzieś, gdzie słońce nie dochodzi...

~Raperka_klasztorna (89.64. * .211) 02.01.2024 15:02

a orgia w Dąbrowie gdzie? :D