Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zebrał do swojej puszki ponad 5 tys. zł. Arkadiusz Panfil uczy w praktyce, jak pomagać

Już wiadomo, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Jastrzębiu-Zdroju zebrała w tym roku rekordową kwotę, powyżej 181 tys. zł. Jednak nie byłoby tego wyniku, gdyby nie oni – wolontariusze. To ludzie, którzy chodzą z puszkami po całym mieście i w dużej mierze „wyrabiają” sumę zbiórki. Poznajmy jednego z nich – Arkadiusza Panfila, który zebrał 5 006,61 zł.

Zebrał do swojej puszki ponad 5 tys. zł. Arkadiusz Panfil uczy w praktyce, jak pomagać
Arkadiusz Panfil, pedagog w ZS 2, zebrał do puszki ponad 5 tys. zł. Fot. Archiwum/A.Panfil

Arkadiusz Panfil jest pedagogiem w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Oprócz swoich codziennych obowiązków przekonuje młodzież, że warto pomagać, że niesienie pomocy to cecha naszego człowieczeństwa. W grudniu zorganizował w szkole „Szlachetną Paczkę”, która trafiła do potrzebującej rodziny w Pawłowicach. Pan Arkadiusz kieruje również wolontariatem w „Korfantym”.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik: W tym roku zebrał Pan do puszki imponującą kwotę, bo nieco ponad 5 tys. zł. To jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy z tegorocznych wyników

Arkadiusz Panfil: Tak, to cieszy, że jastrzębianie tak chętnie zasilili moją puszkę. Kwestowałem od 6:00 do samego końca. Głównie przed kościołami, ale nie tylko. Jednak to nie o rekord chodzi, ale o pomoc, gest. Dla mnie cenna jest nawet najmniejsza kwota, nawet jeden grosz, który trafił do mojej puszki.

Zbiórka 32. finału WOŚP jest przeznaczona na sprzęt do diagnozowania chorób płuc. Fot. Archiwum/A.Panfil

Czego może nauczyć ludzi udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

- Jest to pomaganie przez działanie. Pomaganie jest miarą naszego człowieczeństwa. Daje nam wiele radości, ale też realne, konkretne dobro, z którego korzystają ludzie potrzebujący, jest to na przykład sprzęt szpitalny dla chorych. Gdy możemy pomóc, czujemy się lepiej, czujemy się potrzebni, czujemy, że coś zależy od nas.  Pomaganie jest najlepszym lekarstwem na smutki dzisiejszego świata. Dlatego ludzie powinni się angażować w wolontariat, w akcje charytatywne, w pomaganie.

Jakie jest więc przesłanie WOŚP?

- WOŚP tworzy atmosferę wspólnoty bez względu na wiek, płeć, wyznanie, poglądy polityczne, kolor skóry. Jesteśmy wtedy wszyscy razem - solidarni. Uśmiechamy się, zauważamy się nawzajem, że pomagamy bezinteresownie. A pomaganie drugiemu człowiekowi jest najlepszą terapią na wszelkie zło. I nie chodzi tutaj wcale o sumę zebranych pieniędzy, o rekordy - chodzi o drugiego człowieka.

Jaka była atmosfera w czasie jastrzębskiego finału WOŚP?

- Atmosfera, którą stworzyli mieszkańcy Jastrzębia, była bardzo pozytywna, radosna, można było zobaczyć wiele uśmiechu, a wszyscy byli serdeczni. Ludzie w czasie finału czują się swobodnie i bezpiecznie. Stają się bardziej otwarci dla siebie i o to również chodzi.

Wiem, że ma Pan swoją osobistą dewizę na finał WOŚP?

- Moją dewizą na dzień finału jest: "Uśmiech na twarzy, serce na dłoni". Wtedy ludzie widzą, że to działa, że to ma sens. Cieszy, że również uczniowie „Korfantego” angażują się w to przedsięwzięcie i zauważają potrzebę pomagania. Pokolenie, które teraz kwestuje, nie pamięta pierwszego finału, jaki był 32 lata temu, a mimo to chętnie dołącza się do akcji. To bardzo dobrze o nich świadczy.

W jaki sposób można zachęcić młodzież do udziału w akcjach charytatywnych?

- Oczywiście możemy tłumaczyć, przekonywać. Uważam jednak, że najlepszym sposobem jest dać przykład. W swojej pracy w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, zauważam, że młodzież jest chętna do pomocy i doskonale rozumie jej sens. WOŚP to jedna z bardziej znanych akcji, są też i inne. Każda z nich jest cenna, bo skierowana dla drugiego człowieka. W naszym mieście jest wiele obszarów, na których można budować różnorakie przedsięwzięcia charytatywne.

 

Dyskusja:

Żeby zebrać 5 tysiaków, trzeba się sporo nagimnastykować. Brawko panie Arkadiuszu. Warto pomagać! Kto nie chce tego robić z Owsiakiem, może z Caritasem. Ważne, aby działać, a nie gadać i nakręcać się krytyką.

~elaadołącz do dyskusji razem z 7 innymi osobami

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~hmm (46.204. * .72) 02.02.2024 23:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Czego może nauczyć ludzi udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?-jak to czego , wyręczać bardzo ale to nie wyobrazalnie bogatych KRUSowcow.I znow pojdziedzie do domu w poczuciu ,ze zrobiliście dobry uczynek i niewatpie ze tak zrobiliscie.Tylko czy naprawde o takie metody naprawy systemu i przez to finansowania chodzi?gdy miliardy przeciekaja miedzy palcami.

~ciekawy1 (188.137. * .95) 02.02.2024 07:10

Otto23 - mama nie mówiła żeby nie rozmawiać z Panią Pawłowicz ?

~Ryl (5.184. * .97) 02.02.2024 07:08

Brawo panie Arturze. Jurek lubi to...

~RudyPies (46.204. * .224) 02.02.2024 06:37
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~elaa (185.246. * .137) 01.02.2024 16:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Żeby zebrać 5 tysiaków, trzeba się sporo nagimnastykować. Brawko panie Arkadiuszu. Warto pomagać! Kto nie chce tego robić z Owsiakiem, może z Caritasem. Ważne, aby działać, a nie gadać i nakręcać się krytyką.

~Otto23 (46.204. * .12) 01.02.2024 16:07
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Taka pani mówiła że ta zbiórka to pic na wodę że kasą dzieli się Jerzy z rodziną a ochłapy idą na szpital mówiłem jej że chyba się myli ale przedstawiała takie argumenty że chyba ma rację .

~ciekawy1 (188.137. * .185) 01.02.2024 15:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

RudyPies - minister "zero" przez 8 lat szukał i nic nie znalazł, ale patrzcie jakiś randomowy forumowy pisuar posiada takie informacje, tym czasem możesz korzystać z respiratorów narciarza Szumowskiego lub niekonwencjonalnych metod leczenia posła pisu Mejzy

~vbqw (188.137. * .108) 01.02.2024 14:48
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem