Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Paragony Polaków z tłustego czwartku. Jak kształtują się ceny w 2024?

Jak pokazują paragony, w 2024 r. pączki słono kosztują. W porównaniu z poprzednim rokiem, pączki w dyskontach podrożały średnio o 2 procent. Jakie dane jeszcze przeanalizowali specjaliści? 

Paragony Polaków z tłustego czwartku. Jak kształtują się ceny w 2024?matthiasboeckel (zdjęcie poglądowe)
W tłusty czwartek Polacy zdecydowanie stawiają na tradycyjne słodkości

Ankieta

Ile pączków zjesz w tłusty czwartek?
Zobacz więcej

Królują pączki

Eksperci przeanalizowali paragony z tłustego czwartku 2022 i 2023 roku, na których widniały zakupy pączków i faworków, aby ustalić ulubioną słodycz Polaków podczas ostatnich dni karnawału. Okazało się, że pączki zdecydowanie dominują tego dnia. Aż 95% paragonów zawierało dowody zakupu tego przysmaku, podczas gdy faworki spektakularnie przegrywają ten pojedynek, pojawiając się jedynie na 5% paragonów z tłustego czwartku.

Gorzka prawda o cenach pączków

W kolejnym etapie badania, eksperci przyjrzeli się także cenom pączków. Jak inflacja wpłynęła na cennik tych słodkości cukierniach i dyskontach? Jak pokazują paragony, w 2024 r. pączki słono kosztują. W szczególności te w cukierniach: - Względem poprzedniego roku pączki w dyskontach podrożały średnio o 2 proc., natomiast w cukierniach średnie ceny wzrosły o 16 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę cennik sprzed trzech lat, to w tym roku w dyskontach płacimy o około 33 proc. więcej, a w cukierniach cena za ten przysmak poszybowała aż o 68 proc. – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Ceny pączków z podziałem na 2021, 2022, 2023 i 2024 rok ujęte są w poniższej tabeli:

Co trzeci paragon z pączkiem lub faworkiem

Na tym jednak nie koniec. W badaniu sprawdzono także, jak zmienia się popyt na pączki w tłusty czwartek w stosunku do zwykłego dnia. Co na ten temat „mówią” paragony?

W tłusty czwartek Polacy zdecydowanie stawiają na tradycyjne słodkości. Potwierdzeniem są dane pochodzące z aplikacji do przechowywania dowodów zakupu. - W badaniu uwzględniliśmy paragony z kategorii „jedzenie” z datą zakupu przypadającą na tłusty czwartek w 2022 i 2023 roku. Następnie zbadaliśmy, jaki procent z tych dowodów zakupu zawierało przynajmniej jedną pozycję z pączkiem lub faworkiem. Okazało się, że w tłusty czwartek Polacy często decydują się na te słodkości. Niemal na co trzecim paragonie spożywczym znajdował się pączek lub faworek - wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. - Dla porównania, w zwykłe dni jedynie 2,7 procent rachunków zawierało tego typu słodkości - dodaje.

Szczegóły znajdują się na poniższej grafice:

źródło: PanParagon, oprac. (d)

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wyborca23 (46.204. * .190) 08.02.2024 12:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie Gadowski gdzie pan jest dlaczego kilogram pączusi serowych kosztuje prawie 60 zł panie tyle razy pan mówił o drożyźnie a jest coraz drożej a organizował pan spotkania w zdroju dla pominiętych w wypłacie deputatu węglowego gdzie pan jest teraz czy znowu pojawi się pan rok przed kolejnymi wyborami panie pan wstydu za grosz nie ma !

~cudak (188.137. * .95) 08.02.2024 11:33
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~LokalnyPrzedsiebiorca (87.207. * .231) 08.02.2024 10:45
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Yugo23 (46.204. * .190) 08.02.2024 10:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pączki kosztują około 5 zł no ale właściciele muszą jeździć autami po 500 tys zł i mieć kilka domów .Ja nie kupuje tego niezdrowego dziadostwa wcale .

~Płomienicazimowa (178.27. * .145) 08.02.2024 09:21

" z Tłustego Czwartku"

Zamiast żreć pączki, zasuwaj po słownik ortograficzny.