Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od poniedziałku 12 lutego rusza kolejny remont na autostradzie A4 Katowice - Kraków. Wkrótce będzie też drożej

Najdroższa autostrada w Polsce przejdzie kolejny remont. Kierowcy muszą liczyć się w utrudnieniami. W perspektywie jest również wzrost opłaty za przejazd.

Od poniedziałku 12 lutego rusza kolejny remont na autostradzie A4 Katowice - Kraków. Wkrótce będzie też drożejStalexport Autostrada Małopolska
Aktualnie koszt przejazdu autostradą z Katowic do Krakowa to 30 zł

Remont za remontem na A4 Katowice - Kraków

Od poniedziałku, 12 lutego między węzłami Murckowska w Katowicach i Brzęczkowice w Mysłowicach (od km 343 do km 347) rozpocznie się remont jezdni w kierunku Krakowa i wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

  • na jezdni do Krakowa jeden pas ruchu będzie remontowany, a drugi pas będzie przejezdny,
  • na jezdni do Katowic czynne będą dwa pasy ruchu w kierunku Katowic i jeden pas w kierunku Krakowa.

Następnie od 27 marca remontowany odcinek zostanie wydłużony do 7 km (tj. od km 341 do km 348).

W lipcu prace remontowe przeniosą się na jezdnię do Katowic, gdzie jeden pas ruchu będzie remontowany, a drugi będzie przejezdny. Na jezdni do Krakowa czynne będą dwa pasy ruchu w kierunku Krakowa i jeden pas w kierunku Katowic.

Obie jezdnie na tym odcinku A4 wyremontowane zostaną do końca listopada 2024 r. - zapowiada Stalexport Autostrada Małopolska.

Kolejna podwyżka

Stalexport Autostrada Małopolska zamierza podnieść opłaty za przejazd autostradą. Od 1 kwietnia opłata na każdej bramce ma wynieść 16 zł dla aut osobowych (dotąd 15 zł) oraz 49 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 46 zł).

W tym miejscu warto dodać, że 16 stycznia br. zniesiono zniżkę za przejazd z wykorzystaniem płatności automatycznych. Dla osób korzystających z tej oferty oznaczało to podwyżkę z 13 zł do 15 zł.

Odcinek autostrady, którego koncesjariuszem jest Stalexport Autostrada Małopolska, mierzy 61 km (Katowice-Murckowska - Kraków-Balice). Jadąc w jedną stronę dwukrotnie mijamy bramki, co oznacza, że opłata za przejazd wynosi obecnie 30 zł, a od 1 kwietnia wyniesienie 32 zł. Przejazd w dwie strony kosztuje więc 60 zł, a od 1 kwietnia będzie kosztować 64 zł.

Umowa na koncesję dla Stalexportu Autostrady Małopolskiej wygasa w 2027 r. Zdaniem GDDKiA, planowane przez Stalexport podwyżki mogą zachęcić kierowców, np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z dróg lokalnych, co może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na tych drogach.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SzaryObywatel (5.173. * .209) 10.02.2024 21:12

Zaorać i zbudować porządnie od nowa.

~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .104) 10.02.2024 02:57

Gdzie UOKIK, NIK? Kary za oszustwo - bo tego nie idzie inaczej nazwać powinny być liczone w milionach zł. Kierowcy klną stojąc w korkach, marnując czas i pieniądze. Efektem jest zapchanie dróg alternatywnych - bo każdy omija "autostradę" - spartoloną od początku - a teraz w wiecznych remontach. Czeska roczna wineta na wszystkie autostrady jest tańsza niż 4 przejazdy "autostradą" (a dodajmy jeszcze inne płatne odcinki, różne systemy poboru opłat, fatalnie działające aplikacje). To na co idzie podatek drogowy zawarty w cenie paliwa?

~zet (31.0. * .127) 09.02.2024 14:28

A4 70 km jednorazowo w obie strony 64 zł. Włochy 9EUR/ 100km, Austria winieta 10 dni 11,50 EUR / 48 zł, Czechy winieta 10 dni 280 koron / 50 zł, Słowacja 10 dni 12 EUR /50 zł. W umowie jest zapis że każdy dzień remontu wydłuża automatycznie umowę o dany dzień. Wystarczy tylko oznakować lub zgłosić remont bez wykonywanych prac a umowa się wydłuża.

~Hyhyhyh (46.204. * .165) 09.02.2024 10:57
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem