Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koalicja Obywatelska idzie do Sejmiku. Grzegorz Wolnik liderem listy, ale marszałkiem miałby zostać Wojciech Saługa

Lider listy KO - Grzegorz Wolnik powiedział Nowinom, że trwa lobbing lokalnych polityków, by w nowych władzach wojewódzkich była mocniejsza reprezentacja Subregionu Zachodniego. - Nie chcemy, żeby województwo śląskie kończyło się już Mikołowie - stwierdził. KO liczy na 3 mandaty w okręgu. - W tych wyborach trudniej zdobyć mandat niż w wyborach parlamentarnych - ocenił. Wie, że rywalem z PiS będzie Wojciech Kałuża, który przed pięciu laty liderował liście z Koalicji Obywatelskiej. - Sprzedał się za pensję 80 tys. zł miesięcznie w JSW i inne apanaże - skomentował Wolnik. Pytany, czy mógłby zostać marszałkiem, wskazał na Wojciecha Saługę (aktualnie poseł) jako kandydata do tej funkcji, bo dysponuje większym doświadczeniem. Nie wykluczył jednak aspiracji do miejsca w zarządzie województwa.

Koalicja Obywatelska idzie do Sejmiku. Grzegorz Wolnik liderem listy, ale marszałkiem miałby zostać Wojciech Saługażet
Po lewej stronie stroją poseł Marek Krząkała i prezydent Rybnika Piotr Kuczera, dalej kandydaci na radnych sejmiku: Ewa Chmielorz (numer 3 na liście KO w naszym regionie), Grzegorz Wolnik (numer 1), Sabina Chroboczek-Wierzchowska (numer 5), Marian Uherek (numer 4), Michał Stokłosa (numer 6)

"Pamiętajmy skąd płyną pieniądze europejskie"

Na terenie zabytkowej kopalni Ignacy zaprezentowano we wtorek 27 lutego część listy kandydatów KO wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego. Wydarzenie otworzył Piotr Kuczera, mówiąc jak ważne jest, aby samorządy miały swoją reprezentację we władzach regionalnych. Przypomniał, że środki europejskie są w zarządzie marszałka województwa.

- To jest symboliczne miejsce - mówił o Kopalni Ignacy. - Wspólnie z radnym Wolnikiem, wypracowaliśmy współfinansowanie utrzymania tego zabytku. Kuczera powiedział o kandydatach z KO, że chcą cały Subregion reprezentować, a to 650 tys. mieszkańców. - Rybnik chce kreować to jak Subregion miałby być postrzegany - dodał.

Obecny na konferencji prasowej był także poseł KO Marek Krząkała.

- Istotą samorządu jest to, że sam się rządzi, również na szczeblu Sejmiku. Nie zapomnijmy przy głosowaniu 7 kwietnia o tym, że to z Sejmiku idą inwestycje skierowane do naszego regionu. Liderem listy jest Grzegorz Wolnik - wieloletni radny Sejmiku, który był jego przewodniczącym. Współdecyduje o tym, by środki płynęły również do naszej ziemi - zaznaczył M. Krząkała.

Strażaczka protestująca przeciw dewastacji

Sam Wolnik powiedział wpierw o dużym remoncie drogowym - DW 925, który doskwiera mieszkańcom regionu, ale to jednocześnie nadzieja na porządną drogę nr 925. - Długo o nią walczyliśmy, to wydatek 321 mln zł z Województwa, a wtedy nie było funduszy unijnych i to ogromny wysiłek dla budżetu - stwierdził G. Wolnik.
Podkreślił też powrót śląskich kolei do czeskiego Bohumina i zakupy nowego taboru kolejowego.

WIDEO: TRANSMISJA KONFERENCJI ORAZ WYWIADY NOWIN

Zaprezentowali się obecni na spotkaniu kandydaci. Jako pierwsza głos zabrała Ewa Chmielorz (numer 3 na liście). - Jestem Ślązaczką, poradza godoć po ślonsku - zaczęła. To członek OSP, mikołowianka, inicjatorka protestów wobec Kolei Dużych Prędkości na Śląsku.

- My tu mieszkamy, zasługujemy na modernizację a nie dewastację. Liczy się rozwój, a nie rozbój, zróbmy to z poszanowaniem człowieka i jego własności. Od 14 lat jestem samorządowcem, wpierw jako sołtys, teraz radna miejska - podkreśliła.

Niewykorzystany potencjał Śląska

Sabina Chroboczek-Wierzchowska (nr 5) z Kuźni Raciborskiej jest nauczycielem w szkole podstawowej i liceum. To także koordynator projektów edukacyjnych. Adresuje swoje zgłoszenie do młodych, do starszych. Chce skorzystać z potencjału województwa, bo ten jej zdaniem jest niewykorzystany. Zamierza lepiej poprowadzić politykę społeczną, rozwój infrastruktury drogowej, bo dojazdy, transport są w regionie do polepszenia. Radną była 12 lat - wice i przewodniczącą rady w Kuźni.

- Jesteśmy w stanie doprowadzić do pięknego rozkwitu śląskiej ziemi - zapewniła.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska w rozmowie z Nowinami przyznała, że start w wyborach jest jej powrotem do samorządu, choć na innym szczeblu. - Myślę, że jako radna sejmiku również będę w stanie odpowiednio wspierać samorząd gminny, samorząd powiatowy i cały region, bo takie jest zadanie - służyć Śląskowi - mówi. Oprócz problemów z infrastrukturą drogową, zwraca również uwagę na kwestię poprawy transportu zbiorowego (korelacja różnych środków transportu), ochronę środowiska (wymiana "kopciuchów"), oraz ochronę zdrowia.

Marian Uherek (nr 4) to zarządca nieruchomości, emeryt. Zajmował się mieszkalnictwem. Chce wspomóc organizacje pozarządowe, jest wciąż czynnym harcerzem.

Michał Stokłosa (nr 6) działa od 15 lat w samorządzie, pracuje w OPS w Czerwionce-Leszczynach. Działał w radzie miejskiej, dba o dziedzictwo kulturowe i sprawy przyrodnicze.

"Żeby nam służyło, a nie szkodziło"

Ewę Chmielorz spytaliśmy o kolejową alternatywę dla tej forsowanej w ramach budowy CPK. Kandydatka z Mikołowa powiedziała, że o połączenia na terenie Subregionu powinna zadbać linia E65 modernizowana ze środków unijnych, choć nie do końca sprawdzona, projektowana bez prawdziwych konsultacji, bo nie brano pod uwagę ekspertyz, czy informacji o terenie.

Zauważyliśmy, że budowa CPK była nadzieją dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju na uzyskanie połączenia kolejowego. - Istnieje projekt Kolej Plus, te tereny należy skomunikować koleją regionalną. Nie dewastujmy Śląska, stawiajmy na region, żeby to, co powstaje, nam służyło, a nie szkodziło - podsumowała Chmielorz.

Ludzie

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~AdamM (46.204. * .177) 29.02.2024 01:26

"Wiecznych głodów jestem pastwą; A któż mię nakarmić raczy? Szarpie mię żarłoczne ptastwo; A któż będzie mój obrońca? Nie masz, nie masz mękom końca!"

~Gość99 (46.134. * .81) 28.02.2024 17:42

Społeczeństwo potrzebuje osoby, które mają pojęcie o zarządzaniu województwem. Nie potrzebuję emerytów, nauczycielek i protestujących na stanowiskach zarządczych. Potem nagle się okaże, że ci teraz poradzom godać potem zamilkną. Wy startujecie bez programu. To tak na hurra bez sprecyzowanych celów. Bez konkretów tylko żeby być i objąć stanowisko. Ale co dalej ?

~Skarbnik (79.184. * .70) 28.02.2024 08:57

~Tuskolandia (5.173. * .172) Cykl polskiego rolnika .Rolnicy głosują na PiS ➡️ PiS wygrywa wybory ➡️
Pogarsza się sytuacja rolników ➡️ Rolnicy protestują ➡️ Pis obiecuje zmiany ➡️ Rolnicy głosują na Pis~Tuskolandia (5.173. * .172) 27.02.2024 17:56

To są ci którzy chcą zniszczyć POlskie rolnictwo, to są ci co obiecywali zablokować Ukraińskie towary a wpuszczają jeszcze więcej

~bobo1 (5.173. * .63) 27.02.2024 17:23

Idą po kasę rodzina na swoim czyli zaorać Śląsk i nic nie robić dla mieszkańców to powinien być ich program

~To_sem_ja (37.248. * .200) 27.02.2024 15:49

Zapylaj do łysego zapytać i sejmiki.
A niech pisuary mają poniżej 20%, a nawet mniej. Ważne, aby rzaądzące tałatajstwo miało jak najmniej. Ale bez dużych mediów to na razie marzenia, baranki wyborcze muszą znów dostać po doopie, aby chociaż nie głosować na czerwono-różowych sługusów Brukseli i Berlina.
Na razie media to tuskvisionnetwork... Nie oglądam już w ogóle tej propagandy.

~Budzianka (5.173. * .178) 27.02.2024 15:35

A gdzie ludzie stricte z naszego otoczenia ale bezpartyjni? Naprawde trzeba sie ukladac z pisem albo po? Ehh...

~JakaToNibyObywatelskość (89.171. * .51) 27.02.2024 14:55

A w Raciborzu nie lepiej... PO, Trzecia Droga i Lewica wchłonięte podobno przez Wojnara. Młodzi, którzy mieli zmieniać Racibórz będą go betonować ze starymi dziadersami. Ale się porobiło. W piątek będą na konwencji Wojnara stać za plecami jakiegoś siwego bajeranta, którego nie chcieli i nie chcą w Warszawie, więc dostaje kopa w dół na prowincję, z którą nie ma nic wspólnego...

~Pył (89.25. * .86) 27.02.2024 14:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

ej Łysy a jak tam konfunia sobie radzi w sejmikach? xD

~kidnaper (188.137. * .95) 27.02.2024 13:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To_sem_ja - czysta racja, teraz już pisuary pewnie zdobędą poniżej 20 % poparcia, a za kilka miesięcy śmietnik historii

~To_sem_ja (37.248. * .18) 27.02.2024 12:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Chwasty na polskim polu... Co się z nimi robi?
Można pozwolić razem wzrastać, ale zawsze trzeba w końcu oddzielić ziarno od plew...
I na śmietnik historii...