Jastrzębie-Zdrój – dynamiczny rozwój miasta daje nowe perspektywy
Strategiczne decyzje otwierają nowe horyzonty gospodarczego rozwoju
Jastrzębie-Zdrój z gospodarczym potencjałem
„Nowe, zielone obszary inwestycyjne i innowacyjne Centrum Biznesu to przełomowe etapy transformacji gospodarczej Jastrzębia-Zdroju. Teraz mamy nowe studium i uchwalamy plany zagospodarowania przestrzennego. Poprzednie studium nie dawało większych możliwości inwestorom – było niewiele terenów pod rozwój zakładów produkcyjnych, usługowych i firm, których działania opierają się na zielonej energii i logistyce. I choć miasto jako jednostka samorządowa nie może ze względu na obowiązujące prawo samo stworzyć miejsc pracy, tworzymy warunki do rozwoju i robimy wszystko, co w naszej mocy, by Jastrzębie-Zdrój było wymarzonym miejscem do życia i prowadzenia działalności. A potencjał ma ogromny!” – tak o możliwościach gospodarczych naszego miasta wypowiada się Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.
Centrum Biznesu i projekt „Enter Jastrzębie”
Projekt „Enter Jastrzębie” jest już w fazie realizacji, oferując przestrzenie do szkoleń oraz wspólnego korzystania z nowoczesnego sprzętu. Centrum Biznesu z restauracją na parterze
i kawiarnią na dachu, kładzie nacisk na funkcjonalność i elastyczność, dostarczając nie tylko przestrzeni do pracy, ale również miejsc do inspirujących spotkań i wypoczynku.
Centrum Biznesu w Łaźni Moszczenica, będące fundamentem dla biznesu z dziedziny przemysłu 4.0, pełni rolę nie tylko inkubatora przedsiębiorczości, ale także centrum kompetencji, gdzie młodzi zdobywają umiejętności z obszaru wysokich technologii, druku 3D, programowania, automatyki, robotyki i przemysłu kreatywnego.
To budynek łączący wiele funkcji, gdzie będzie można skorzystać m.in. ze strefy coworkingowej czy wynająć biuro na swoją działalność. To spójna przestrzeń łącząca pierwszą część budynku – Carbonarium. Od kiedy najwyżej cenioną wartością i „towarem” deficytowym stał się czas, to centra właśnie takie jak to, stają się idealnym miejscem do spotkań biznesowych, pracy i spędzania wolnego czasu. W jednym miejscu mamy wiele możliwości bez konieczności przemieszczania się samochodem lub innymi środkami lokomocji.
Strefa biznesu w Zdroju
Rozwój strefy biznesowej w Jastrzębiu-Zdroju to duży krok w rozwoju gospodarczym miasta. Każda nowo otwarta działalność przyczynia się do wzrostu gospodarczego. Pojawienie się nowych punktów biznesowych i tych z bogatą ofertą kulturalną dodatkowo podnosi prestiż i atrakcyjność Jastrzębia. Nowy obszar multifunkcyjny obejmuje Centrum Dialogu i Biznesu, Carbonarium oraz Centrum Porozumienia Jastrzębskiego. Ta część miasta harmonijnie wkomponowuje się w dzielnicy Zdroju, nieopodal deptaku i Parku Zdrojowego, który stanowi wizytówkę naszego miasta oraz jego kulturalne zaplecze. Staje się centrum synergii, skoncentrowanej na zaspokajaniu potrzeb przedsiębiorców, mieszkańców i turystów – podkreśla Anna Hetman, Prezydent Miasta.
Wkrótce również w bliskim sąsiedztwie Łaźni Moszczenica z Centrum Biznesu i Carbonarium powstanie park handlowy Karuzela. Umożliwi on łatwy dostęp do ulubionych sklepów, w tym tych, które debiutują w naszym mieście. Całość stanowić będzie spójny obszar ofert, które się uzupełniają.
Hale na wynajem i 150 ha nowych obszarów pod inwestycje
Przeznaczenie obszarów o łącznej powierzchni 150 ha pod inwestycje gospodarcze stanowi krok w kierunku przyciągnięcia inwestorów z różnych sektorów, zwłaszcza związanych z zieloną energią i logistyką.
Kontynuacją projektu „Enter Jastrzębie” jest budowa nowych hal na wynajem przy ul. Rozwojowej, skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców przeszkolonych w Centrum Biznesu. W tym zakresie współpracujemy z KSSE. Zlokalizowane przy Żelaznym Szlaku Rowerowym hale stanowić będą doskonałą bazę również dla rozwoju biznesu rowerowego.
Nowe tereny inwestycyjne, obejmujące ponad 150 ha, potwierdzają rosnące zainteresowanie Jastrzębia-Zdroju jako atrakcyjnego miejsca dla przedsiębiorców. Dzięki szybkiemu dostępowi do autostrady, obszar 50-hekatorwy przy tzw. Ławczoku staje się idealnym miejscem dla różnorodnych firm, umożliwiając elastyczne zagospodarowanie terenu.
Od 2025 roku 90 ha więcej
W ciągu dwóch lat po zamknięciu kopalni „Jastrzębie”, obszar o powierzchni niemal 90 ha stanie się dostępny dla nowych inwestycji. Doskonałe skomunikowanie z A1 sprawia, że przyciągnie on przedsiębiorców zainteresowanych zieloną energią, logistyką oraz innymi sektorami przemysłu.
Strategiczne decyzje podjęte kilka lat temu zaczynają przynosić widoczne efekty. Nowe studium i plany zagospodarowania przestrzennego dają przedsiębiorcom szerokie możliwości budowy i rozwoju swoich firm. Stawiamy na branże wysokich technologii, zieloną energię i logistykę, ale otwarci jesteśmy na różne inne dziedziny gospodarki. Jastrzębie-Zdrój rozwija się dynamicznie, stając się miastem z ogromnym potencjałem i licznymi szansami na budowę nowoczesnych i silnych branż.
Tekst sponsorowany
Powyższa prezentacja ukazała się w ramach specjalnego raportu “Liderzy inwestycji i innowacji” przygotowanego i wydanego w lutym 2024 w nakładzie 37 tys. szt. przez Wydawnictwo Nowiny.
Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>
Ludzie
Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta