Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Budka za Buzka? A dalej... Kohut? Wielkie przetasowania na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Ogólnopolskie media piszą o "sensacji na Śląsku". W centrum wydarzeń jest europoseł Łukasz Kohut (rybniczanin), który ma wystartować w wyborach z listy KO.

Budka za Buzka? A dalej... Kohut? Wielkie przetasowania na liście KO w wyborach do Parlamentu EuropejskiegoEuropean Union 2022, arch. Nowiny.pl
Jerzy Buzek, Jan Olbrycht, Borys Budka, Łukasz Kohut

Jerzy Buzek i Jan Olbrycht żegnają się z Parlamentem Europejskim

Jerzy Buzek (83 l.) nie będzie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prawdopodobnie jedynką na liście KO w naszym okręgu będzie Minister Aktywów Państwowych Borys Budka. Borys Budka potwierdził na antenie Polsat News, że będzie kandydował w wyborach do europarlamentu.

Z Parlamentem Europejskim żegna się również pochodzący z Rybnika Jan Olbrycht (71 l.). Drugie miejsce na liście KO ma mieć posłanka Mirosława Nykiel z Bielska-Białej.

Trzecie miejsce na liście KO prawdopodobnie przypadnie Łukaszowi Kohutowi (41 l.). Pisze o tym m.in. Onet. Aktualizacja: Te informacje potwierdziły się. Ł. Kohut wystartuje w eurowyborach z 3. miejsca na liście KO. Łukasz Kohut wydał oświadczenie w tej sprawie (przeczytaj je tutaj).

Listy KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego były omawiane podczas dzisiejszego (24.04.2024 r.) posiedzenia zarządu o 8.00 i mają zostać zaprezentowane podczas rady krajowej o 14.00. Wtedy wszystko będzie już jasne.

Rozłam w Nowej Lewicy

Dotychczas Łukasz Kohut związany był z Nową Lewicą (a konkretnie z frakcją Wiosna Roberta Biedronia). Regionalne struktury Nowej Lewicy z senatorem Maciejem Kopcem (34 l.) na czele rekomendowały Łukasza Kohuta na 1. miejsce na liście Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak wskutek wewnętrznych rozgrywek Kohut miał stracić to miejsce na rzecz posła Macieja Koniecznego z Lewicy Razem (43 l.).

Konieczny nie jest tak rozpoznawalny na Śląsku jak Kohut, w związku z czym jest to traktowane jako celowe osłabienie listy Lewicy w województwie śląskim, tak aby do Parlamentu Europejskiego dostał się lider listy Lewicy w okręgu dolnośląsko-opolskim Krzysztof Śmiszek (44 l., obecnie poseł i wiceminister sprawiedliwości, prywatnie partner Roberta Biedronia). Taki obrót spraw jest możliwy, albowiem podział mandatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zależy od wyników komitetów na szczeblu ogólnopolskim (metoda D'Hondta), następnie mandaty przypadające danemu komitetowi są dzielone pomiędzy jego listy okręgowe z zastosowaniem metody Hare’a-Niemeyera (więcej informacji TUTAJ).

Na tle obsady "jedynki" na liście Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego doszło do sporu pomiędzy Maciejem Kopcem (popierającym Łukasza Kohuta) z jednej strony, a Robertem Biedroniem (48 l.) z drugiej strony. Niewykluczone, że wobec powyższego zarówno M. Kopiec jak i Ł. Kohut wystąpią z tej partii. Pisaliśmy o tym tutaj:

Kogo wybraliśmy w 2019 roku?

W poprzednich wyborach na województwo śląskie (okręg nr 11) przypadło 7 mandatów. Mieszkańcy wybrali europosłów:

Jerzy Buzek był lokomotywą wyborczą Koalicji Obywatelskiej. Zdobył 422 445 głosów. Lepszy wynik osiągnęła tylko Beata Szydło z PiS, na którą zagłosowało 525 811 osób. Łukasz Kohut zdobył 48 783 głosów, wyprzedzając zaledwie o 2 085 głosów Krzysztofa Śmiszka.

Ludzie

Maciej Kopiec

Senator, wcześniej poseł na Sejm RP.

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Snopik (46.204. * .61) 25.04.2024 12:11
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Borys Gomułka i fotograf kogucik to wyjątkowe wredne kreatury.

~majorZ (188.137. * .12) 25.04.2024 11:11
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Najpierw rozwalili kraj a teraz jak SZCZURY uciekają

~AlojzŚmietana (87.207. * .139) 25.04.2024 07:16
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Kogut ostatnim razem przypadkowo dostał się do Brukseli to koniec tej finansowej przygody i czas wracać do pracy fotografa

~perfektmen (46.134. * .108) 24.04.2024 22:58
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Puchacz ma rację, powinni maksymalnie w sejmie i europarlamencie móc pracować dwie kadencje a później wrócić na ziemię i żyć w świecie który tworzą.

puchacz 24.04.2024 20:32
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kabociorz , zwykły kabociorz z tego Kohuta. Co on zrobił dobrego w PE , poza swoim jestestwem na sali obrad ? Nic !!! Z list lewicy nie miałby szans to obrócił kabot i startuje z listy PO (KO). Tusk zdaje sobie sprawę ,że Kohut ma jakiś elektorat. Wszystko co złe dla ludzi europarlament poddał pod głosowanie to Kohut bezrefleksyjnie akceptował i głosował "za". Wyborcy muszą umożliwić Kohutowi powrót do normalnej pracy , do normalnego życia...a nie życie w w parlamentarnym matrixie.

~hanyss (46.134. * .223) 24.04.2024 18:55
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Kogut przeciepnyl kabot ale jaja,ludzie obudzcie sie ostatnia szansa by ograniczyc te lewackie szalenstwo,typu co mamy jesc,czym jezdzic,czym ogrzewac domy itd.ile glupich decyzji z unii musi pasc byscie zrozumieli ze unia i lewactwo zrobia z was sort biedy i ubustwa,w dodatku dostaniemy uchodzcow i jeszcze na nich bedziemy pracowac,dla dobra swoich dzieci wnukow tylko prawicowe poglady,bo jak te wybory zawalimy bedzie juz pozamiatane

~WbrewPoglądomDlaRozwoju (188.147. * .174) 24.04.2024 17:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kohut UkrytaOpcjaNiemiecka do tego anty człowiek i lewacki szaleniec.

~Tomik (188.137. * .71) 24.04.2024 17:08
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Panu Kohutowi dziękuję mam nadzieję że nie przejdzie za to że był za zielonym ładem i wygaszaniem górnictwa!

~Chop_z_kreplem (46.204. * .85) 24.04.2024 16:44
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jo nie wim jaką antypatię mają w sobie chopy Budka i Kohut, ale jak sie na nich dziwom, to mnie na rziganie biere.
Pieruńskie lewusy.

~Kolalgol (193.161. * .11) 24.04.2024 15:39
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

I bardzo dobrze,że PO chce do Unii bo tam nasze miejsce!!!
a nie jak pis wciskał nas w ręce putina i orbana
krótką macie pamięć pis-ory

~wicenty (89.64. * .171) 24.04.2024 15:36
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

No przecież wystarczy tylko nie głosować na np. Gomułke vel..Budke czy zomowca Sienkiewicza ...i będzie ok. !!!

~ZawiedzionyFanatykPlatformy (46.204. * .129) 24.04.2024 15:16
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Platforma Obywatelska obiecywała wysokie standardy,uczciwość ,tanie państwo ,tanie paliwa ,tanie zakupy etc etc a teraz kłócą się o koryto w Brukseli kto ma tym razem nachapać się tysięcy euro.Długo nie trzeba było czekać by ponownie zobaczyć prawdziwe oblicze PO a ludziom żyje się coraz gorzej i coraz to drożej .Gdzie się podziały te białe koszule z podwiniętymi rękawami gdzie ci gospodarze pracowici ?Walka o stołki na całego wstyd i hańba !

~TeresaMoszczenica (87.207. * .139) 24.04.2024 14:43
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

W Warszawie minionej doby mężczyzna z udarem spędził dobę by otrzymać pomoc a PO się kłóci kto ma polecieć samolotem do Brukseli na mega zarobek SKANDAL!!!!!!

~jeszcze_jest_czas (83.26. * .211) 24.04.2024 14:22
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Proszę zainteresować się, jak głosowali europosłowie z lewicy i PO w takich sprawach jak np. "zielony ład", "aborcja prawem człowieka" (tak na marginesie którego - tego starszego, czy tego młodszego) itp.
Wtedy nie powinno być wątpliwości, na kogo ZWYKŁY a NORMALNY człowiek nie powinien głosować. Miłego dnia!

~Kabotgore (91.192. * .96) 24.04.2024 13:26
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Kogucik zmienia kabot a to ciekawe.

right 24.04.2024 13:07
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kohut "nie jestem Polakiem" na liście PO.
Pasuje.

~NieZagłosujeNigdyWiecejNaPo (46.204. * .127) 24.04.2024 12:53
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Niezwykłe roszady do Koryta w Brukseli a my podatnicy musimy za to wszystko płacić a ja po 40 latach pracy mam 1850 zł emerytury tyle samo co ktoś kto pracował np 6 lat to państwo PO to jest wielki skandal ,dzielenie ludzi i mega niesprawiedliwości.