Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Burza w Sejmie o ustawę o języku śląskim. "Kohut przynosi nam Ślązakom hańbę!"

- Rosa, jak i Kohut przynoszą nam Ślązakom hańbę! Panie Kohut, niech pan się nie łapie za łeb! - rzucił z mównicy Sejmowej Roman Fritz w kierunku siedzącego na galerii Łukasza Kohuta.

Burza w Sejmie o ustawę o języku śląskim. "Kohut przynosi nam Ślązakom hańbę!"zdjęcie poglądowe/archiwum portalu Nowiny.pl
Do spięcia podczas posiedzenia Sejmu doszło pomiędzy posłem Romanem Fritzem(na zdjęciu z prawej) a europosłem Łukaszem Kohutem.

Dziś (24.04) odbywa się 10. posiedzenie Sejmu X kadencji. Duże emocje towarzyszą dyskusji na temat ustawy o języku śląskim. Przypomnijmy, że poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, oraz niektórych innych ustaw przewiduje m.in., że język śląski uzyska status języka regionalnego.

- Śląski uważany jest przez wszystkich językoznawców za dialekt języka polskiego. W mowie Ślązaków nie znajdziemy żadnych poważniejszych cech gramatycznych, które nie występowałyby w Wielkopolsce czy Małopolsce. Autorzy tej absurdalnej nie ukrywają, że jest to dla nich sprawa na wskroś polityczna. Europoseł Kohut niedawno powiedział, że "najpierw musimy zamknąć sprawę uznania języka śląskiego za język regionalny, później jako Nowa Lewica złożymy projekt ustawy w sprawie uznania Ślązaków za mniejszość etniczną..." - powiedział z mównicy Sejmowej Roman Fritz z Konfederacji.

W tym momencie rozległ się krzyk europosła Łukasza Kohuta, który przysłuchiwał się dyskusji posłów na galerii sali sejmowej. - Ten pan mi znowu przerywa! - zwrócił się Roman Fritz do wicemarszałek Sejmu. - Rosa, jak i Kohut przynoszą nam Ślązakom hańbę! Panie Kohut, niech pan się nie łapie za łeb! - rzucił z mównicy Sejmowej Fritz w kierunku Kohuta.

Kilka minut później głos zabrał także Marek Jakubiak (Kukiz'15). - Pierwszym krokiem, z tej mównicy to padło dziś wiele razy... To jest pierwszy krok. Drugim jest uznanie mniejszości, a trzecim separatystyczne ruchy. A ten jegomość, który tam się ciągle drze w tej fladze żółto-niebieskiej, powiedział, że ma obywatelstwo polskie, ale nie jest Polakiem. Kogo wy tu reprezentujecie - grzmiał z mównicy Jakubiak, wskazując na Łukasza Kohuta.

Z mównicy Sejmowej grzmiał także Witold Tumanowicz (Ruch Narodowy). - Sejm nie może dać się terroryzować radykałom pokroju Łukasza Kohuta! Ten projekt to zaduszanie gwar śląskich. Pozwólmy wszystkim mówić, jak chcą. Nie niszczmy pięknej polskiej różnorodności. Nie podsycajmy separatystycznych nastrojów. Ile kosztować będzie taki eksperyment polskiego podatnika? - pytał.

Podczas drugiego czytania projektu ustawy uznającej język śląski za język regionalny posłowie zdecydowali o skierowaniu go do trzeciego czytania, czyli głosowania, które zaplanowano na piątek (26.04).

Zobacz również:

Ludzie

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

24 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (31.0. * .203) 25.04.2024 19:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zabawne, jak zacietrzewione hanysy (normalny1, c.p.liberał) próbują się robić ofiarami uciskanymi przez "Poloków"...
Na szczęście wiele osób myśli zdroworozsadkowo. To dobrze.

~Normalny1 (91.204. * .132) 25.04.2024 18:50
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Rack (37.30. * .240) 25.04.2024 15:07
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Kogoście sobie wybrali,to macie . Dla mnie ten typ to nie Ślązak ni Niemiec nie Polak.

~Hardy@12 (89.64. * .109) 25.04.2024 12:24
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Co Kohut zrobił nie zarobił dla Śląska i polakow bo Slazacy to Polacy ,ten typ co innego mówił przed głosowaniem, a całkiem inaczej głosował przeciw sprawom Polski ,zero Kohuta i innych jego pokroju ludzi z Polski w EU amen!!!!@

~CentroprawicowyLiberał (88.128. * .46) 25.04.2024 12:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

O jerōna! Zaś sie same eksperty od ślōnskij godki tukej odezwały. Widać, co sōm po zadku w tej tymacie, to szrajbujōm choby chciały yno ubliżyć Kohutowi. Nie trza ś'nim myśleć jednako, (a nawet nie idzie dować zwole na lewe idyje!) ale szacunek sie noleży kożdymu! Pra? Czy niy, szacunek yno dlo Wielkich Polokōw, co umiōm pluć po forach na Ślōnzokōw?

wonsz1922 25.04.2024 11:50
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kohut to powinien siedzieć za to co wyprawia UE

~perfektmen (89.79. * .229) 25.04.2024 08:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ci politycy niech wracają na ziemię, wyjdą zza murów swoich posiadłości, odeślą swoich ochroniarzy i zobaczą jak się naprawdę żyje.

~Gadzina (94.232. * .135) 25.04.2024 07:24
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Slazakiem jest kazdy kto sie tu urodzil, kto tu mieszka od jakiegos czasu i jest przywiazany do tej ziemi. To po prostu Polak z tego regionu. Kohut to hanys i to separatystyczny hanys, ktory prewencyjnie powinien byc zatrzymany. Polska to tolerancyjny kraj i pozwala kazdemu mowic tak jak w domu ojce godaly. Nie ma jezyka slaskiego tak jak nie ma placu WOSP. Jest gwara i parking i zadna ustawa tego nie zmieni.

~AlojzŚmietana (46.204. * .86) 25.04.2024 07:14
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Kogut przypadkowo dostał się do Brukseli wkrótce koniec finansowego eldorado i powrót do pracy fotografa

~Gorolek (79.184. * .70) 25.04.2024 07:05
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zapytam jeszcze raz , bo albo nie wiecie albo nie chcecie odpowiedzieć stawiam na to pierwsze .
Jakie trzeba spełniać warunki by móc mówić o sobie , jestem Ślązakiem

~Normalny1 (91.204. * .132) 25.04.2024 05:13
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

To sem ja pluj dalej,obrażaj,poniżaj i wmawiaj że to oni ,a nie ty,a tak naprawdę twój mały mózg nie może tego ogarnąć że na tej ziemi są też inni ludzie...

~To_sem_ja (31.0. * .6) 25.04.2024 01:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Pan Fritz ma rację i tyle.
A hanyski (i folksdojcze), pokroju normalny1, niech się w tej swojej nienawiści do polskości, gniotą...

puchacz 24.04.2024 20:45
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Kohut out. Za "Zielony Ład" , za dyrektywę budynkową , za zakaz ogrzewania gazem ,za likwidacje kopalń i odejście od węgla , za ślad węglowy , za odejście od samochodów z silnikiem spalinowym za nowy podatek od samochodów , który będziemy wkrótce płacili , za dyrektywę migracyjną ,za niezbywalne prawo do aborcji... wymieniać dalej?

~pozdrowionka (83.26. * .211) 24.04.2024 20:29
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Przepraszam bardzo wszystkich Ślązaków, że głosowałem na p. Fritza! A pana, panie Fritz, proszę o więcej pokory wobec swoich współmieszkańców. Samo uczestniczenie w mszach trydenckich nie daje prawa do wykluczania innych!

~CzlonekPO (46.204. * .81) 24.04.2024 19:40
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Kłótnia o stołki w PO jak zawsze a Krzysiu dlaczego nie jest brany pod uwagę ?Akogutek to faktycznie miernota i Kabot nie mam grama szacunku do takich s…t może się mienić i uważać za kogo chce ale honor -szacunek tego brak

~Normalny1 (91.204. * .132) 24.04.2024 19:01
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Do tych co tak plują na tych co chcą być sobą,o to o czym marzyli od dawna,nie odbieraj komuś tego ,czego byś nie chciał aby odebrali tobie,nie znacie i nie chcecie poznać historii tej ziemi,ziemi na którą was przywiało,narzucacie waszą narrację z waszych stron,nie patrząc na tych co tu mieszkają z dziada pradziada,jak z filmu sami swoi...musi być po mojemu,typowe małostkowe,szowinistyczne ,polskie,my nikt inny,jedna partia,jeden naród,oby was kiedyś znowu tak nie potraktował...a ty to sem ja gorolu jesteś rzodyn,rzodyn...

~Wigelm (87.207. * .139) 24.04.2024 18:51
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Don corleone po to wystawia pożytecznych fur deutschland żeby zlikwidować nasz kraj kto tego jeszcze nie widzi to ma oczy propagandą zarośnięte .

~Gorolek (79.184. * .70) 24.04.2024 16:36
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Jakie trzeba spełniać warunki by móc mówić o sobie jestem Ślązakiem

~KtoZnicmani (188.147. * .174) 24.04.2024 16:24
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Kohut=5kolumna

~Lecter (89.64. * .84) 24.04.2024 16:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Rewia (46.204. * .129) 24.04.2024 16:07
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Gadowski to taki sam jak Kogut byle się na listę i do koryta dostać bo co on by w życiu robił jak nic nie umie .

~Wont (89.64. * .55) 24.04.2024 15:51
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

Kohut to chorągiewa. Byle do koryta się dostać i paplać co mu karzą . Po co nam antypolak reprezentujący Polskę ? Niech się za robotę weźmie , szparagi czy coś .

~SJZ (89.72. * .110) 24.04.2024 15:31
oceniono 8 razy
-4
Zgłoś

Konfederaci po raz kolejny udowadniają swój skrajny idiotyzm i ignorancję.
Gratuluje sąsiadom Pana Fritza. Musicie być z niego dumni.
Staje okoniem względem społeczności śląskiej... pluje w twarz... w imię partyjnych korzyści.
Konfederaci to obrzydliwi oportuniści.

~HeinelRuptawa (46.204. * .116) 24.04.2024 14:41
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Kohut to nie Ślązak tylko …