Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Różowe światła nad regionem. To nie UFO, a prawdziwa zorza polarna [ZDJĘCIA]

Seria rozbłysków słonecznych w ostatnim tygodniu przyniosła unikalne zjawisko atmosferyczne w nocy z 10 na 11 maja. Nad regionem dosknale widoczna była prawdziwa zorza polarna, czyli świecenie naładowanych cząsek w górnych warstwach atmosfery. 

Różowe światła nad regionem. To nie UFO, a prawdziwa zorza polarna [ZDJĘCIA]Oql, D. Wojaczek, zdjęcia nadesłane
Zorzę polarną można było obserwować m.in. w Raciborzu, Rybniku, Lyskach i Czyżowicach.

Różowe światła nad regionem. To nie UFO, a prawdziwa zorza polarna [ZDJĘCIA]

Skąd się wzięła zorza polarna nad Śląskiem? Dwa dni wcześniej zaobserwowano potężne rozbłyski słoneczne (koronalne wyrzuty masy), które zostały uwolnione bezpośrenio w kierunku naszej planety. Już wtedy obserwatorzy zapowiadali, że w nocy 10-11 maja także w naszym kraju obserwować będzie można zjawisko znane głównie z terenów podbiegunowych - zorzę polarną (Aurora borealis), powstałe w wyniku silnej burzy geomagnetycznej kat. G3. Co ciekawe, zjawisko to było doskonale widoczne także na naszej szerokości geograficznej, co potwierdzają liczne obserwacje i zdjęcia z naszego regionu (m.in. z Raciborza, Czyżowic, Lysek, Rybnika, Jastrzębia czy Żor). 

Naładowane cząstki, które świeciły w warstwach atmosfery na wysokości ponad 100 km, widziane były głównie w kolorze różu i fioletu, a wyżej także zieleni. Co istotne, zgodnie z przewidywaniami Space Weather Prediction Center, burza magnetyczna nie słabnie i jest bardzo prawdopodobne, że światła na niebie będą ponownie widoczne wieczorem i nocą z 11 na 12 maja.

Zachęcamy do obserwacji i przesyłania zdjęć, które zamieścimy w naszej zorzowej galerii!

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~JKamil (89.64. * .75) 13.05.2024 20:09

jedź już na tę Białoruś, tam nie ma tylu oszołomów, będziesz miał jak w raju.

~To_sem_ja (31.0. * .14) 13.05.2024 19:17

I jeszcze więcej oszołomów, którzy wierzą "ekspertom"... Jak np. uważają, że srajdemia kaszel19 to była najprawdziwsza prawda a dźganki mrna byly dla naszego dobra...

~JKamil (89.64. * .75) 13.05.2024 12:04

a i tak prędzej czy później znajdą się jakieś oszolomy, które twierdzą, że to nie jest naturalne zjawisko xDDDD

~To_sem_ja (31.0. * .200) 12.05.2024 23:04

haarp itp.

~Mrmde (178.218. * .212) 11.05.2024 19:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To szmydt wysyla światełka z radości

~TuskPutinDwajPrzyjaciele (46.204. * .106) 11.05.2024 15:42
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

A ja myślałem że to kierwinski na dniu strażaka oraz Gadowski i uśmiechnięta Polska .

~vladislav1 (5.184. * .85) 11.05.2024 13:21
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~WbrewPoglądomDlaRozwoju (89.64. * .148) 11.05.2024 13:11
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~JanuszTracz (89.64. * .216) 11.05.2024 12:46

pieknie bylo widac, nie tylko u nas, czechy a nawet szwajcaria