Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Noc Muzeów w Łaźni Moszczenica – „Carbonarium”

To była pierwsza Noc Muzeów w Łaźni Moszczenica – „Carbonarium”, ale za to jaka! Tłumy mieszkańców zwiedzały obiekt aż do godziny 24:00. Chętnych było tylu, że nie dla wszystkich wystarczyło biletów, a te kosztowały w tym wyjątkowym dniu tylko 1 zł.

Noc Muzeów w Łaźni Moszczenica – „Carbonarium”
Dzieci z zaciekawieniem chłonęły kopalniane opowieści. Fot. arch. Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica

W Noc Muzeów wszystkie placówki kulturalne i muzealne otwierają się dla zwiedzających. Nie chodzi tu wcale o to, aby przeżywać emocje związane z duchami czy innymi przybyszami z zaświatów, ale o dreszczyk związany z poznawaniem, przeżywaniem i doświadczaniem świata w różnych jego odsłonach. Tak też i było w jastrzębskim „Carbonarium” w piątek, 17 maja. Placówka przeżywała prawdziwe oblężenie. Przebyły całe rodziny, grupki znajomych i wszyscy, którzy chcieli zapoznać się z ekspozycją. Jak wiadomo, jej myślą przewodnią jest węgiel w różnych odsłonach. Najmłodszych zachwyciły specjalne wirtualne okulary, za pomocą których mogli znaleźć się pod ziemią i przyglądać się pracy kombajnu.

Maszyny górnicze z klocków lego zachwyciły zwiedzających

Przy tak wyjątkowej okazji nie mogło zabraknąć czegoś specjalnego. Tą przysłowiową wisienką na torcie była ciekawa prezentacja – maszyn górniczych zbudowanych z klocków lego, ale to jeszcze nie wszystko. Można było zobaczyć, jak się poruszają dzięki małym, precyzyjnym silniczkom. To efekt pasji pana Piotra Maciaka i jego fascynacji podziemnym, kopalnianym światem. Widzowie, a szczególnie najmłodsi z wielkim zainteresowaniem przyglądali się, jak działa wiertnica, spągoładowarka, kombajn chodnikowy oraz wielce widowiskowy kombajn ścianowy wspomagany sekcjami obudowy zmechanizowanej.

1. Duże zainteresowanie wzbudzały maszyny górnicze z klocków lego. Fot. arch. Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica

Noc Muzeów to europejska impreza kulturalna, która polega na udostępnianiu muzeów, galerii i wystaw w godzinach nocnych za darmo lub za symboliczną opłatę. Łaźnia Moszczenica, w której znajduje się „Carbonarium” to przykład doskonałej rewitalizacji obiektów poprzemysłowych. Teraz pełnią one zupełnie inną rolę niż pierwotnie – również służą ludziom, ale już nie w sferze produkcji czy wydobycia węgla, ale kulturalnym.

Niedługo kolejna impreza Industriada

Noc Muzeów w „Carbonarium” już za nami, a niedługo kolejna impreza. Jest to Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – Industriada.

- Festiwal zaplanowano na 1 czerwca - Dzień Dziecka. Będzie podwójna okazja do świętowania, dlatego nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych - zapowiada Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu.

W programie między innymi: zwiedzanie "Carbonarium" za darmo, gigantyczne dmuchańce dla dzieci w każdym wieku, warsztaty, gra terenowa, animacje, strefa chilloutu z foodtruckami, koncert zespołu Tabu oraz gwiazda wieczoru – Natalia Przybysz.

4. Wirtualne okulary pozwalają przenieść się na dół kopalni. Fot. arch. Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jagna (79.184. * .48) 20.05.2024 09:00

@anka Pisanka.To ty wszystko negujesz trolu.Nie mam zamiaru takim czymś dyskutować

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 20.05.2024 07:05

do ~Jagna (79.184. * .48)
"Już nawet zburzyć chcieli to CARBONARIUM.Proszę
ludzie przychodzą i nawet w kolejkach stoją żeby tam być."
Bo za darmo lub za przysłowiową złotówkę.
Jakoś to całe Carbonarium nie upublicznia statystyk sprzedaży biletów do tego cudu.

~Jagna (79.184. * .48) 19.05.2024 20:48

Już nawet zburzyć chcieli to CARBONARIUM.Proszę
ludzie przychodzą i nawet w kolejkach stoją żeby tam być.